Katarzyna Kobylińska

Katarzyna Kobylińska sprzedaż i logistyka

Temat: urlop szkoleniowy

Czy pracodawca może udzielić studiującemu pracownikowi urlopu szkoleniowego w sytuacji, gdy to nie on "kieruje na studia"? Czy też w takiej sytuacji pracownik musi "pokryć" swoje nieobecności (czas spędzany w szkole)z urlopu wypoczynkowego?
Anna P.

Anna P. Gł.Specjalista ds
Personalnych i Płac,
Ciech Trading S.A.

Temat: urlop szkoleniowy

obowiązująca nadal ustawa przypisuje prawo urlopu szkoleniowego w sytuacji skierowania pracownika do szkoły przez pracodawcę. Powinna to regulować umowa, bo to też nie jest obligatoryjne. Uważam, że jeżeli pracodawca się zgodzi, to może udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego i podpisać porozumienie z pracownikiem o zwrot kosztów urlopu w określonych przypadkach. Ale to tylko jego dobra wola.

konto usunięte

Temat: urlop szkoleniowy

Jeśli nie ma umowy szkoleniowej i pracodawca nie partycypuje w kosztach nie jest zobowiązany do udzielenia takiego urlopu.
Katarzyna Kobylińska

Katarzyna Kobylińska sprzedaż i logistyka

Temat: urlop szkoleniowy

To, że pracodawca nie ma takiego obowiązku jest oczywiste, ale moje pytanie jest inne - czy pracodawca może udzielić takiego urlopu, kiedy nauka to wyłącznie inicjatywa pracownika?

konto usunięte

Temat: urlop szkoleniowy

zgodnie z art.94 p.6 KP powinien ułatwiać - może np. udzielić url. bezpłatnego ale w żaden sposób nie jest do tego zobligowany.
Marlena M.

Marlena M. Szkolenia :)

Temat: urlop szkoleniowy

Pracodawca nie może udzielić urlopu szkoleniowego, gdy nie skierował pracownika na studia lub szkolenie czyli gdy nie zawarł z nim umowy szkoleniowej. Urlop szkoleniowy jest ściśle związany ze skierowaniem.
Pracodawca w każdym czasie może zawrzeć z pracownikiem taką umowę, jeśli przepisy wewnętrzne tego nie zabraniają i nie stanowią o kierowaniu na cały okres nauki.
Z drugiej strony często się zdarza, że pracownicy idą na studia z własnej woli, czasem wbrew decyzji pracodawcy a potem chcą korzystać z praw przysługujących skierowanym pracownikom.
Krzysztof Bukowski

Krzysztof Bukowski BUKOWSKI doradztwo
organizacyjne

Temat: urlop szkoleniowy

Myślę, że nie ma potrzeby szafowania tu słowem "urlop". Pracodawcy boją się tego słowa, bo nie są pewni, czy z przyczyn czysto formalnych nie będą się z tym wiązały jakieś dalsze konsekwencje. Jeśli pracodawca ma taką wolę, może po prostu na czas zjazdów lub szkoleń udzielać płatnego (tzn. bez utraty prawa do wynagrodzenia) zwolnienia od pracy (na takich samych zasadach, jak wielu pracodawców zwalnia na kilka godzin pracownika, którego nagle zabolał ząb i musi iść do dentysty, nie domagając się odpracowania). Takiego zwolnienia (pojedyncze dni kolejno lub wszystkie "hurtem") można udzielić na słowo honoru, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby potwierdzić to na piśmie.Krzysztof Bukowski edytował(a) ten post dnia 21.09.09 o godzinie 00:06

Następna dyskusja:

studia podyplomowe a urlop ...




Wyślij zaproszenie do