Agnieszka T.

Agnieszka T. Pracownik biurowy

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Witam

Czy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego (rozpoczął się jeszcze w momencie trwania umowy o pracę) rozliczanego przez ZUS po ustanym zatrudnieniu, ubezpieczenie zdrowotne, któremu podlega osoba z ramienia ZUS kończy się w ostatnim dniu takiego zwolnienia lekarskiego, czy obowiązuje jeszcze 30 dni e takiego ubezpieczenia?

Ustawa mówi, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, ale nie jestem pewna, czy to dotyczy też sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie jest rozliczane przez ZUS po ustaniu zatrudnienia i po zakończeniu tego zwolnienia lekarskiego?

Z góry dzięki za podpowiedzi :)

Pozdrawiam,
Agnieszka

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
(tekst jednolity)
[Data ostatniej zmiany: 1 stycznia 2015] Art. 67. (221) 1. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby podlegającej temu obowiązkowi zgodnie z przepisami art. 74-76 oraz opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych w ustawie.
4. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób, o których mowa w ust. 2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
6. Osoba, o której mowa w ust. 2, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z art. 67 ust. 6 u.ś.o.z. osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Do przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym należy zaliczyć m.in. przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.). Przykładem zasiłku jest z kolei m.in. zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. A zatem w trakcie pobierania np. zasiłku chorobowego osoba zachowuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo że w tym okresie nie odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy podkreślić, iż wspomniane uprawnienie zachowuje zarówno osoba pobierająca świadczenie w trakcie istnienia tytułu ubezpieczenia chorobowego, jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. po ustaniu stosunku pracy). Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Oznacza to, że wspomniane wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (w przeciwieństwie do np. zasiłku chorobowego).

Z przywołanych przepisów należałoby zatem wyprowadzić wniosek, że osoba której podstawa do ubezpieczania wygasła ( rozwiązanie umowy o pracę) pobiera zasiłek chorobowy to w tym okresie może bezpłatnie korzystać ze służby zdrowia. Po zakończeniu zasiłku chorobowego i jeżeli minął okres 30 dni od wygaśnięcia umowy o pracę nie ma juz takiego prawa. Najpewniej wynika to z faktu, że może się zarejestrować w PUP.
Agnieszka T.

Agnieszka T. Pracownik biurowy

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Dziękuję, odpowiedź bardzo pomocna.

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Witam,
mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tej tematyki. Mój mąż pracował do 31 grudnia, jednak od 15 grudnia do 15 stycznia jest na zwolnieniu lekarskim. Rozumiem, że nadal może korzystać ze służby zdrowia. Czy mimo to powinnam go zgłosić u siebie jako członka rodziny od 1 stycznia, czy dopiero po ustaniu choroby?

konto usunięte

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Dana kwestia może budzić wątpliwości. Godzi się bowiem zauważyć, że zgodnie z art. 67 ust. 3 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6. Osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same, informują podmiot właściwy do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia. Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Przez okoliczność powodującą konieczność dokonania zgłoszenia uważa się brak własnego ubezpieczenia zdrowotnego małżonka.

Z drugiej strony dana rejestracja ma dać możliwość korzystania z ze świadczeń opieki zdrowotnej, którą to zwolniony pracownik posiada przez 30 dni od daty wygaśnięcia stosunku pracy,
Martyna Herbasz

Martyna Herbasz pracownik
administracyjno-biur
owy

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Czyli prostym językiem...
Czy mając prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej ( przebywam na zwolnieniu lekarskim), mogę mimo to poprosić męza aby zgłosił mnie do ubezpieczenia u siebie.
Boje się że jeśli formalności zaczniemy załatwiać w ostatnim dniu zwolnienia może pojawić się luka w ubezpieczeni. Zwolnienie jest do piątku a mąż mógłby zgłosić mnie dopiero w poniedziałek. W kadrach może się okazać ze beda mieli dużo pracy i sprawa się przedłuży. Licho nie śpi można w wpaść pod samochód , złamać nogę...Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.03.16 o godzinie 15:27
Monika Sobotka

Monika Sobotka starszy specjalista,
Urząd

Temat: Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia

Mam pytanie dot. trudnej sytuacji współpracownika. W trakcie trwania umowy zlecenia, ta osoba uległa wypadkowi i w bardzo ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Umowa zakończyła się ostatniego dnia listopada, a trafiła do szpitala 2 dni przed jej zakończeniem. W trakcie 30 dni od zakończenia umowy ma ubezpieczenie zdrowotne, ale już wiadomo, że jej stan jest na tyle ciężki, że to może jeszcze długo potrwać. Dodam, że od ponad roku nie była objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (zrezygnowała) . W takim wypadku świadczenie z ZUS się nie należy, ale co zrobić, żeby była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, bo już wiadomo, że wymaga dalszego leczenia szpitalnego ? Poza tym, że względu na brak kontaktu z tą osobą (uszkodzenie mózgu) nie jest w stanie sama na swój wniosek wystąpić o ubezpieczenie zdrowotne, a ma 27 lat, więc jedyna rodzina, matka nie może jej zgłosić do swojego ubezpieczenia. Czy w takim przypadku wystarczy nieprzerwane zwolnienie lekarskie przesłane do ZUS? Chodzi o to, żeby nie była obciążona kosztami hospitalizacji.

Następna dyskusja:

ubezpieczenie zdrowotne czl...




Wyślij zaproszenie do