Sylwia R.

Sylwia R. Demand Planner

Temat: Świadectwo pracy a zmiana wymiaru czasu pracy

Sytuacja pokrótce wygląda w ten sposób: Przez ponad rok pracowałam na pełny etat. W marcu zaproponowano mi lepsze warunki w innej firmie, więc złożyłam wniosek o porozumienie stron. Starałam się o to, by za porozumieniem nie zachowywać okresu wypowiedzenia, na co pracodawca nie przystał, ale poszliśmy na kompromis i podpisałam aneks do umowy, że do końca kwietnia pracuję na pół etatu, co mogłam pogodzić z nową pracą. Nie był to łatwy miesiąc, ale dałam radę ;). Niestety, dzisiaj zobaczyłam moje świadectwo pracy i jest w nim napisane że od 1.01.2006 do 30.04.2007 pracowałam w wymiarze pół etatu. Na początku myślałam że to jakaś pomyłka. Zadzwoniłam do kierownika, a on mi powiedział, że księgowa twierdzi, że na świadectwie pracy umieszcza się wymiar pracy, aktualny w dniu wystawiania świadectwa... Może nie jestem ekspertem w dziedzinie prawa pracy, ale wydaje mi się to absurdalne i krzywdzące, a przede wszystkim przecież jest to niezgodne ze stanem faktycznym. Przewertowałam w miarę swoich możliwości trochę Internetu, ale żadnej wzmianki na temat prawnego regulowania takiej sytuacji nie znalazłam, oprócz jednego artykułu, nie popartego żadnym aktem prawnym, mówiącego o tym że na świadectwie musi się znajdować faktyczny stan wymiaru czasu pracy, nawet jeśli były jego zmiany. Chciałbym się jednak upewnić w przekonaniu, że tak rzeczywiście jest. Dlatego proszę was o jakąś podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Świadectwo pracy a zmiana wymiaru czasu pracy

Masz rację, pracodawca być może nieświadomie poświadczył w świadectwie pracy nieprawdę:
Dz.U.96.60.282
2003-01-01 zm. Dz.U.02.214.1809 §1
2004-01-01 zm. Dz.U.03.230.2289 §1
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 15 maja 1996 r.
w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.
(Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.)
Na podstawie art. 97 § 4 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. W świadectwie pracy, oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 Kodeksu pracy, zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego, dotyczące:
1) wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,

W świadectwie pracy opisuje się przebieg stosunku pracy, a nie stan na ostatni dzień pracy.
Musisz wystąpić do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy:
Art. 97 § 21 K.p.
Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

Powodzenia
Sylwia R.

Sylwia R. Demand Planner

Temat: Świadectwo pracy a zmiana wymiaru czasu pracy

Serdecznie dziękuję za informację.



Wyślij zaproszenie do