Sławomir Miszczyk

Sławomir Miszczyk Specjalista, Media
Saturn Holding Sp. z
o. o.

Temat: Pradca prawny

Witam,

Mam następujący problem do rozwiązania.

Wyobraźmy sobie firmę X, w której zatrudniony jest radca prawny na pełen etat (40h tygodniowo) i dodatkowo zatrudniony na umowę zlecenie (zastępstwo za innego radcę przebywającego na długotrwałym zwolnieniu) w tej samej firmie.

Czy jest to sytuacja zgodna z literą prawa ??

Z godnie z art. 18 ust. 2 Ustawy o radcach prawnych, czas pracy radcy prawnego w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej z radcą prawnym umowie. Umowa jest zawarta na 1 etat (40 h tygodniowo). Z grafiku pracy radcy wynika, że ma przebywać w lokalu Spółki 16 h. Czy w inne dni (które zgodnie z grafikiem ma wolne) może być zatrudniony u tego samego pracodawcy na umowę zlecenie wykonując obowiązki radcy prawnego? Czy ten czas powinien przeznaczyć na przygotowanie się do spraw sądowych itp. i być do dyspozycji pracodawcy w ramach umowy o pracę?

Jaka jest podstawa prawna, jeśli takowa istnieje, która umożliwia takie zatrudnienie ?

Dziękuję za pomoc.
Donata H.

Donata H. Kadry w pigułce to
Twój pratyczny
przewodnik po
świecie p...

Temat: Pradca prawny

Dopuszczalne jest wykonywanie - poza stosunkiem pracy – zawodu radcy prawnego również w kancelarii bądź też na podstawie umów cywilnoprawnych. Takie wykonywanie zawodu nie może jednak kolidować z obowiązkami jakie wynikają z łączącej pracownika (radcę prawnego) z pracodawcą umowy, tj. nie mogą być wykonywane w czasie pracy i kosztem zadań zleconych przez pracodawcę.
Co do zasady zawarcie z własnym pracownikiem umowy cywilnoprawnej jest oczywiście możliwe o ile umowa ta nie będzie wypełniała cech umowy o pracę oraz dotyczyć będzie innych rodzajowo prac niż te, które wykonywane są przez tę osobę w ramach stosunku pracy. Świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę, na podstawie umów zlecenia poza normalnym czasem pracy pracowników jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. – stwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 21 października 1994 r. (wyrok SA z dnia 21 października 1994 r., III AUr 865/94).
Należy także pamiętać, że umowa zlecenia nie może mieć innych znamion charakterystycznych dla stosunku pracy. Jeżeli tak się nie stanie, to w drodze postępowania sądowego może zostać uznane, że pracodawca zawarł drugą umowę o pracę.
Sławomir Miszczyk

Sławomir Miszczyk Specjalista, Media
Saturn Holding Sp. z
o. o.

Temat: Pradca prawny

Pani Donato,

bardzo dziękuję za pomoc.

Następna dyskusja:

wykład prawny na konferencji




Wyślij zaproszenie do