konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

moja zona tuz przed swietami otrzymala wypowiedzenie z pracy z przyczyn likwidacji stanowiska pracy (na marginesie, wypowiedzenie dostala pierwszego dnia po urlopie macierzynskim i wykorzystanym zaleglym urlopie).

w obecnej firmie przepracowala w sumie ponad 5 lat z tym ze:
- wczesniejsze umowy byly na czas okreslony (pol etatu)
- ostatnia od kwietnia 2010 r. do chwili obecnej na czas nieokreslony (pelny etat)

nie wiem czy istotne, ale miedzy poprzednimi umowami pojawialy sie 3 dniowe przerwy np . umowa na czas okreslony do 30 kwietnia a nastepna na czas nieokreslony z racji majowego weekendu zawarta od dnia 4 maja.

przez ten caly czas pracowala na tym samym stanowisku i wykonujac te same obowiazki.

i teraz moje pytanie....jaki przysluguje Jej okres wypowiedzenia? miesieczny czy 3 miesieczny?

prosze o pomoc, interpretacje sa rozne, nie chce nic sugerowac.Tomek Spionek edytował(a) ten post dnia 02.01.13 o godzinie 11:11

konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

Tomek Spionek:
i teraz moje pytanie....jaki przysluguje Jej okres wypowiedzenia? miesieczny czy 3 miesieczny?

Niezależnie od przerw i wymiaru czasu pracy - jeżeli staż na umowy o pracę przekracza 3 lata ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
W szczególnych sytuacjach pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia - ale wtedy za te skrócone miesiące należy się odszkodowanie.

prosze o pomoc, interpretacje sa rozne, nie chce nic sugerowac.

A jakie są te inne interpretacje?

Art. 36.
§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Żaneta R.

Żaneta R. "Nie ma końca. Nie
ma początku. Jest
tylko
niezaspokojona...

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

Witam,

warto podkreślić, iż do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wliczamy czas trwania wszystkich umów o pracę, które kiedykolwiek zostały zawarte pomiędzy danym pracownikiem a określonym pracodawcą. Przerwy pomiędzy poszczególnymi umowami, a także czas ich trwania nie mają w tym kontekście żadnego znaczenia, tak jak i sposób rozwiązania poszczególnych umów.

Nadmieniam, iż Pana żonie może przysługiwać także odprawa.
Warunki konieczne do odprawy to:
- rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracownika.
- pracodawca zatrudnia min. 20 pracowników na umowę o pracę.
Wysokość odprawy jest uzależniona od zakładowego stażu pracy i wysokości wynagrodzenia pracownika.
Wysokość odprawy:
- jednomiesięczne wynagrodzenie przy zatrudnieniu do 2 lat
- dwumiesięczne wynagrodzenie przy zatrudnieniu do 2 do 8 lat
- trzymiesięczne wynagrodzenie przy zatrudnieniu powyżej 8 lat

Pana żonie należy się także zwolnienie na poszukiwanie pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia), zgodnie z art. 37 kp:
Wymiar zwolnienia wynosi 2 dni robocze w trakcie 2-tygodniowego lub miesięcznego wypowiedzenia, oraz 3 dni robocze w czasie trzymiesięcznego wypowiedzenia, a także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 36 § 1.
Aby móc skorzystać z art. 37kp, Pana żona powinna złożyć wniosek do pracodawcy o umożliwienie skorzystania ze zwolnienia na poszukiwanie pracy, wskazując określone terminy. Pracodawca powinien udzielić zwolnienia na poszukiwanie pracy- w miarę możliwości - we wskazanych przez pracownika terminach.

konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

dziekuje za konkretne informacje i pomoc.

niestety powstaje kolejne pytanie.
skoro zgodnie z tym co Panstwo pisza przysluguje 3 miesieczny okres wypowiedzenia a parcodawca w wypowiedzeniu napisal "jeden miesiac" bez zadnych dodatkowych informacji o wyplacie odszkodowania za kolejne przyslugujace dwa. to jak to interpretowac? czy po uplywie miesiaca pracodawca wyplaci jej za dwa miesiace pianiadze czy tez sprawe nalezy rozwiazac w jakis inny formalny sposob?
Monika Frontczak

Monika Frontczak radca prawny,
Kancelaria Radcy
Prawnego Monika
Frontczak,...

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

Witam! Skoro okres wypowiedzenia powinien wynosić 3 miesiące, a pracodawca wypowiedział umowę z 1-miesięcznym wypowiedzeniem, to mamy dwie możliwości: albo pracodawca polubownie "zmieni" swoje oświadczenie o wypowiedzenie, albo - jeśli tego nie zrobi - żonie będzie przysługiwały roszczenia w związku z niezgodnym z prawem wypowiedzeniem umowy o pracę.

konto usunięte

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

Tomek Spionek:
skoro zgodnie z tym co Panstwo pisza przysluguje 3 miesieczny okres wypowiedzenia a parcodawca w wypowiedzeniu napisal "jeden miesiac" bez zadnych dodatkowych informacji o wyplacie odszkodowania za kolejne przyslugujace dwa.

Ma pouczenie o możliwości odwołania na wypowiedzeniu? Proponuję skorzystać i z pomocą PIP (jak sami nie czujecie się na siłach) sporządzić pozew.
Żaneta R.

Żaneta R. "Nie ma końca. Nie
ma początku. Jest
tylko
niezaspokojona...

Temat: okres wypowiedzenia przy zwolniu z pracy

Jeżeli Pańskiej żonie przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a w dokumencie wypowiedzenia ma zapis o 1-miesięcznym okresie wypowiedzenia (zakładam, że nie ma informacji o skróconym okresie wypowiedzenia), to proponuję:
- w pierwszej kolejności pilnie spróbować wyjaśnić sytuację z pracodawcą (ewentualne ustalenia dot. 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia potwierdzić pisemnie)
- następnie zgłosić kwestię do PIP i równolegle pozew do Sądu Pracy (jeżeli dobrze pamiętam to w sporze o wartości do 50000,00 zł złożenie pozwu jest bezpłatne, ale proszę ewentualnie o weryfikację powyższej informacji).

Pracodawca nie ma obowiązku zapisywania w żadnym dokumencie dla pracownika informacji o przysługującej mu odprawie (choć poinformowanie o tym pracownika jest dobrą praktyką). Pracodawca ma natomiast obowiązek wypłacić wszelkie należne świadczenia, w tym wynagrodzenie, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odprawę, w ostatnim dniu trwania umowy. W tym dniu powinien również wydać pracownikowi świadectwo pracy, chyba że jest to niemożliwe z konkretnych powodów. Wtedy powinien wydać świadectwo pracy najpóźniej w ciągu 7 dni kalendarzowych. Jeżeli świadectwo pracy będzie zawierało niepoprawne dane np. dotyczące okresu trwania umowy, należy w ciągu 7 dni wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa. Następnie, jeżeli świadectwo nie zostanie poprawione, to pozostaje jedynie pozew do sądu (również w ciągu 7 dni od dnia otrzymania informacji o odmowie sprostowania świadectwa).

Proponuję dostarczyć do pracodawcy zapytanie dot. wypłaty odprawy, powołując się na konkretne zapisy z ustawy.
Pracodawca powinien się ustosunkować do tego pisma.

Następna dyskusja:

14-dniowy okres wypowiedzen...




Wyślij zaproszenie do