Temat: macierzynski i pytan kilka..

Postaram się odpowiedzieć chociaż na kilka pytań:

Ad. 1 Jeżeli przed urlopem macierzyński przebywałaś na zwolnieniu lekarskim pow. 30 dni to musisz zrobić badania kontrolne przed powrotem do pracy. To pracodawca wystawia Ci skierowanie na takie badania i on powinien się tym zająć, żeby zrobić to odpowiednio wcześniej. Natomiast zapewne zakłada, że po macierzyńskim będziesz chciała skorzystać najpierw z urlopu wypoczynkowego. Swoją drogą Ty też możesz zadzwonić do pracy i poinformować jakie są Twoje dalsze plany co do pracy.

Ad. 2 Jeżeli nie masz ważnych badań lekarskich to pracodawca nie powinien dopuścić Cię do wykonywania obowiązków. Jest to wtedy nieobecność niepłatna.
Na urlop możesz iść na swój wniosek, jeżeli pracodawca na to się zgodzi, a jak nie to zawsze możesz skorzystać z 4 dni żądanie.

Ad. 3
§ 1. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu.

§ 3. 1. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu.
2. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku.
3. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w § 1, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 16 grudnia 2003 r.
w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Ad. 4
W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. (art. 186 2 KP)

Ad. 5
§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

Art. 186 7 KP

Ad. 6
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego
wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Art. 186 8 KP

Ad. 7
W sprawie urlopu potrzeba więcej danych. Generalnie jest zasada, że od momentu obrony należy przepracować dwa lata na umowę o pracę, żeby mieć wyższy wymiar urlopu.

Ad. 8
Urlop z tytułu art. 188 KP przysługuje w wymiarze dwóch dni w ciągu roku. Urlop ten przepada jeżeli się go nie wykorzysta w danym roku. Nie przechodzi na rok następny. Na wniosku urlopowym zaznaczasz, że prosić o dwa dni dodatkowe z tytułu Art. 188 KP.

Ad. 9
60 dni w ciągu roku.
Od porodu.

Ad. 10
Jeżeli jesteś na macierzyńskim to nie ma po co brać zwolnienia lekarskiego. Masz wypłacany zasiłek macierzyński i w tym czasie nie przysługuje Ci zasiłek chorobowy. Zresztą macierzyński jest płatny 100% a chorobowy 80%.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: macierzynski i pytan kilka..

dodam do punktu 2 - okres nieobecności w pracy z powodu przeprowadzania badań kontrolnych jest nieobecnością płatną:)
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Paulina Petasz:
Bardzo Wam dziekuje :)
czy dobrze zrozumialam ze jesli np. wroce do pracy jutro to pojutrze moge dostac wymowienie, chyba ze zloze jutro lub zlozylabym wczesniej wniosek o urlop wychowawczy/wypoczynkowy?lub czy wystarczy ze zloze wniosek o obnizenie etatu (to wtedy przez rok jestem "chroniona")??

Dokładnie tak.
Czy pracodawca moze mi odmowic udzielenia urlopu wypoczynkowego + na dziecko bezposrednio po macierzynskim?

Nie może.
Dni na dziecko w ogóle nie może Ci nigdy odmówić, jeśli jeszcze nie wykorzystałaś w danym roku.
mam jeszcze do wykorzyataia zalegly a wychowawczy chcialabym moze pozniej wykorzyatac - na to chyba mam 4 lata(?).

Tak, na wychowawczym możesz być do ukończenia przez dziecko 4 lata.
A co jak bym byla na wychowawczym i zachorowala?

Nic, nie bierzesz L-4
za wychowawczy chyba nie mam placone od pracodawcy -tylko jakies 600 czy tam 800 pln od panstwa?

Wychowawczy jest bezpłatny. Natomiast podczas wychowawczego możesz starać się o zasiłek rodzinny, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza bodajże 504 zł.
Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Art. 154. § 1. Wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
§ 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
§ 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.
Art. 154(1). § 1. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
§ 2. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
Art. 154(2). § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.
§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
§ 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
§ 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
5) szkoły policealnej - 6 lat,
6) szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Ad pkt 7) "Tuz przed porodem uzyskalam tytul naukowy, ze wzgledu na złesamopoczucie a pozniej w zwiazku z zajmowaniem sie dzieckiem do dzis nie odebralam dokumentu - obrona byla w kwietniu 2010, zalozmy ze odbiore dyplom we wrzesniu 2010, to od kiedy naliczaja mi sie dodatkowe dni do urlopu?" ODP: Po pierwsze - Ważna jest data na dyplomie, która stwierdza dzień uzyskania tytułu zawodowego. Jeśli to były studia zaoczne, a ty w tym czasie RÓWNOCZEŚNIE PRACOWAŁAŚ W FIRMIE - to wtedy może być albo np. 4 lata w przypadku liceum (5 lat w przypadku technikum) + 5 lub 6 lat stażu pracy - daje nam 10 lat stażu ogólnego czyli 26 dni urlopu wypoczynkowego. Albo 8 lat - z tytułu uzyskania tytułu licencjata (ukończenia szkoły wyższej + 2 lata stażu pracy po ukończeniu TYCH studiów licencjackich = 26 dni urlopu wypoczynkowego (ukończenie uzupełniających magisterskich nie daje żadnych dodatkowych uprawnień w zakresie urlopu WYPOCZYNKOWEGO). W ten sposób uzyskuje tzw. URLOP UZUPEŁNIAJACY - art. 158 KP (czytaj dalej) Jeśli np. uzyskałaś tytuł w kwietniu 2010 r. (data na dyplomie), to od dnia następnego po dniu na dyplomie w (kwietniu) 2012 r. uzyskuje urlop uzupełniający + 6 dni. Jeśli weźniesz urlop wychowawczy, po zakończeniu tego urlopu czas jego trwania wlicza się do uprawnień pracowniczych, a w szczególnosci do uprawnienia do urlopu wypoczynkowego. Jeśli bierzesz urlop wychowawczy i nie pracujesz na etacie w ogóle, to stosuje się przepisy art. 155(2) KP (czytaj niżej). Jeśli jednak zamierzasz pracować na cześć etatu to masz uprawnienia niepełnoetatowca - tzn. zmniejszeniu propocjonalnemu do wyskości etatu ulega wynagrodzenie i urlop wypoczynkowy. Ale pamietaj również, że masz prawo - jeśli karmisz piersią - prawo do przerw wliczanych DO CZASU PRACY NA KARMIENIE PIERSIĄ - ART. 187 KP - była o tym mowa na innym forum goldenline w dziale prawo pracy i ubezpieczeń spolecznych.
Jesli chodzi o dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym - art. 188 KP - to te zwolnienia NIE SĄ URLOPEM WYPOCZYNKOWYM, TZN. jesli nie będą wykorzystywane w danym roku to przepadają, inaczej mówiąc tych dni się nie kumuluje - o tym też była mowa na forum.
Jeśli chodzi o wymiar zmiejszenia etatu pracy aby być chronionym w czasie gdy jest się uprawnionym do urlopu wychowawczego to Art. 186(7)KP mówi jedynie,że pracownik składa wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy, a wymiar ten NIE MOŻE BYĆ NIŻSZY NIŻ połowa pełnego wymiaru czasu pracy, czyli 1/2 etatu, w okresie w którym mógłby korzystac z takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwaględnić wniosek pracownika w tym zakresie. Pravownik wsakzuje wymiar obniżenia czasu pracy, zgodnie z tym przepisem. Więc wniosek taki musi mieć formę pisemną. Sama pani określa wymiar obniżenia czasu pracy - więć może być to np. 7/8 etatu obniżasz o 1 godzinę, ale pamiętaj w zakresie obniżania wymiary czasu - o przerwach na karmienie piersią - art. 187 KP.

Art. 155(1). § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy,chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy
niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
§ 2(1). Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.
Art. 155(2). § 1. Przepis art. 155(1) § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
1) urlopu bezpłatnego,
2) urlopu wychowawczego,
3) odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
4) tymczasowego aresztowania,
5) odbywania kary pozbawienia wolności,
6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§ 2. Jeżeli okres, o którym mowa w § 1, przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Art. 155(2a). § 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155(1) i 155(2) kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2.
§ 2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
§ 3. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.
Art. 155(3). § 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155(1) i 155(2) niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
§ 2. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2.
Art. 158. Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 31.08.10 o godzinie 10:36

konto usunięte

Temat: macierzynski i pytan kilka..

1. Załóżmy, że wracam po macierzyńskim do pracy na pół etatu. Czy wówczas także moge korzystac z przerwy na karmienie? Czy zalezy ona od wymiaru czasu pracy? Jakby to wyglądało, gdybym pracowała 3 dni w tygodniu? (7+7+6 godzin). Czy miałabym godzinę przeryw dziennie, czy pół godziny?

2. Do kiedy, "w świetle prawa" jest się matką karmiącą? Przecież nikt nie będzie sprawdzał jak długo karmie piersią ;-)?
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Krystyna O.:
1. Załóżmy, że wracam po macierzyńskim do pracy na pół etatu. Czy wówczas także moge korzystac z przerwy na karmienie? Czy zalezy ona od wymiaru czasu pracy? Jakby to wyglądało, gdybym pracowała 3 dni w tygodniu? (7+7+6 godzin). Czy miałabym godzinę przeryw dziennie, czy pół godziny?

To zależy od wymiaru pracy w danym dniu.
Jeśli pracujesz 4-6 godzin, przysługuje jedna przerwa; jeśli powyżej 6 godzin - dwie.
Czyli w Twoim przypadku w dni siedmiogodzinne przysługują po dwie przerwy (przy jednym dziecku łącznie godzina), w dzień sześciogodzinny - jedna.
2. Do kiedy, "w świetle prawa" jest się matką karmiącą? Przecież nikt nie będzie sprawdzał jak długo karmie piersią ;-)?

Dopóki karmisz.
Pracodawca może wymagać Twojego oświadczenia lub zaświadczenia od lekarza.
Sylwia W.

Sylwia W. Konsultant ds.
Relacji z Klientem i
Operacji /
Specjalist...

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Art. 187. § 1.KP Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

konto usunięte

Temat: macierzynski i pytan kilka..

A co w takiej sytuacji?
Bardzo proszę o pomoc.
Obecnie jestem zatrudniona w firmie, najprawdopodobniej do dni porodu. Ciążę, spędam na L4, z przyczyn związanych z przebiegiem ciąży. Mam pytanie. Z dniem porodu zostanie ze mną (najprawdopodobniej) rozwiązana umowa o pracę (zawarta na czas określony) i chciałabym otrzymywać zasiłek macierzyński,żeby go otrzymywać czy muszę być ubezpieczona przez okres jego pobierania? jeśli tak to czy jest to związane z zarejestrowaniem się w urzędzie pracy jako bezrobotna?czy mogę być ubezpieczona u męża w pracy, bez rejestracji jako bezrobotna?
Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Art. 186(7)KP mówi jedynie,że pracownik składa wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy, a wymiar ten NIE MOŻE BYĆ NIŻSZY NIŻ połowa pełnego wymiaru czasu pracy, czyli 1/2 etatu (PRZY ZATRUDNIENIU NA PEŁNYM ETACIE), w okresie w którym mógłby korzystac z takiego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwaględnić wniosek pracownika w tym zakresie. Pracownik wskazuje wymiar obniżenia czasu pracy, zgodnie z tym przepisem. Więc wniosek taki musi mieć formę pisemną. SAMA PANI OKREŚLA WYMIAR CZASU PRACY, MUSI PANI PAMIĘTAĆ JEDYNIE, ŻE NIE MOŻE BYĆ ON NIŻSZY NIŻ POŁOWA PEŁNEGO WYMIARU CZASU PRACY, czyli 1/2 etatu PRZY ZATRYDNIENIU NA PEŁNYM ETACIE.
JEŚLI PRACUJE PANI NA PEŁNYM ETACIE I WYNOSI ON 8 GODZIN NA DOBĘ I 40 GODZIN TYGODNIOWO, TO MAKSYMALNIE MOŻE PANI OBNIŻYĆ WYMIAR CZASU PRACY DO 4 GODZIN NA DOBĘ I 20 GODZIN TYGODNIOWO, czyli 1/2 etatu.
Jesli pani chcę okreslić wymiar na 5 godzin na dobę i 25 godzin w tygodniu to jest to mozliwe, jeśli pracuje pani obecnie na pełnym etacie.
Jeśli chodzi o przerwy na karmienie piersią to w takim wypadku przysługuje pani JEDNA PRZERWA NA KARMIENIE PIERSIĄ, KTÓRA JEST WLICZANA DO CZASU PRACY. W ZALEZNOSCI OD ILOŚCI DZIECI, KTÓRE KARMI PANI PIERSIĄ, WYNOSI ONA 30 MINUT - PRZY JEDNYM DZIECKU LUB 45 MINUT - JEŚLI KARMI PANI WIĘCEJ NIŻ JEDNO DZIECKO PIERSIĄ - ART. 187 KP. JEŚLI PARCODAWCA SIĘ ZGODZI TO MOŻE PANI, DZIEKI TEJ PRZERWIE WCZEŚNIEJ WYDZODZIĆ Z PRACY DO DOMU, LUB PÓŻNIEJ ROZPOCZYNAĆ PRACĘ, np. może pani wychodzić 30 minut wcześniej z pracy do domu, jeśli karmi pani piersią jedno dziecko.
We wniosku o skróceniu wymiaru czasu pracy podaje pani oczewiście nie tylko obniżowy wymiar czasu pracy, ale również okres przez jaki, chce pani z niego skorzystać. Trzeba pamietać, że wniosek składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania
pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. Musi pani również spełniać warunki uprawniające do urlopu wychowawczego - czyli w myśl art. 186 par. 1 łączne warunli są następujące:
1) minimalny staż pracy - 6 miesięcy
2) obniżony wymiar czasu pracy może być stosowany łącznie nie dłużej niż przez 3 lata.
3) nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Jeśli chodzi o podjęcie innych zajęć to w mojej opinii, należy tu stosować art. 186(2) KP.
Art. 186(2). § 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli NIE WYŁĄCZA to możliwości SPRAWOWANIA OSOBISTEJ opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
JESLI WYKONUJE PANI NP. UMOWĘ ZLECENIA LUB JEST PANI W TYM CZASIE TELEPRACOWNIKIEM, CZYLI WYKONUJE PANI PRACĘ DROGĄ ELEKTRONICZNĄ, PRZY UŻYCIU KOMPUTERA W DOMU I JEDNOCZEŚNIE OPIEKUJE SIĘ PANI OSOBIŚCIE DZIECKIEM - TO JEST TO MOŻLIWE.Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 02.09.10 o godzinie 11:19
Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Pani Moniko - za mało informacji
1) od kiedy - trwa umowa i kiedy się kończy (dokładna data) ?
2) w którym miesiącu ciąży pani jest obecnie ?
Podstawa prawna ochrony stosunku pracy pracownicy w ciąży to art. 177 Kodeksu pracy.
Ochrona ta nie przysługuje jedynie pracownicom w ciąży w dwóch wypadkach:
1)zatrudnionym na UMOWĘ O PRACĘ NA OKRES PRÓBNY JEŚLI NIE PRZEKRACZA JEDNEGO MIESIĄCA - ART. 177 PAR. 2 Kodeksu pracy
2)zatrudnionym na UMOWĘ O PRACĘ NA CZAS OKREŚLONY W CELU ZASTĘPSTWA INNEGO PRACOWNIKA (TZW. UMOWA NA ZASTĘPSTWO) - ART. 177 PAR. 3(1) Kodeksu pracy
Co do zasiłku macierzyńskiego to podstawą prawną jest USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 29- 31 ustawy)

Art. 30. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

1) wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

2) z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

3. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

4. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

http://kadry.infor.pl/akty_prawne/ubezpieczenia/zasilk...Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 09.09.10 o godzinie 18:59

konto usunięte

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Panie Michale,

Dziękuję za odpowiedź, właśnie te przepisy nie są dla mnie zrozumiałe.
jestem w piątym miesiącu ciąży
zatrudniona jestem od listopada 2009, na okres próbny, następnie zawarta na czas określony, który kończy się 20 stycznia 2011. Termin porodu przypada na luty 2011.
pkt 4 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – >przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu >ubezpieczenia.
czyli rozumiem, że przysługuje zasiłek macierzyński. jeszcze jedno pytanie czy w takim razie ogólnie potem przez okres pobierania zasiłku nie musze być ubezpieczona, aby moc go odbierać? Rozumiem ze zasiłek macierzyński otrzymam w tym wypadku niezaleznie od posiadanego lub nie ubezpieczenia?

Michał Chmielnicki:
Pani Moniko - za mało informacji
1) od kiedy - trwa umowa i kiedy się kończy (dokładna data) ?
2) w któryn miesiącu ciązy pani jest obecnie ?
Podstawa prawna ochrony stosunku pracy pracownicy w ciąży to art. 177 Kodeksu pracy.
Ochrona ta nie przysługuje jedynie pracownicom w ciąży w dwóch wypadkach:
1)zatrudnionym na UMOWĘ O PRACĘ NA OKRES PRÓBNY JEŚLI NIE PRZEKRACZA JEDNEGO MIESIĄCA - ART. 177 PAR. 2 Kodeksu pracy
2)zatrudnionym na UMOWĘ O PRACĘ NA CZAS OKREŚLONY W CELU ZASTĘPSTWA INNEGO PRACOWNIKA (TZW. UMOWA NA ZASTĘPSTWO) - ART. 177 PAR. 3(1) Kodeksu pracy
Co do zasiłku macierzyńskiego to podstawą prawną jest USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 29- 31 ustawy)

Art. 30. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

1) wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;

2) z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

3. Ubezpieczonej będącej pracownicą, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

4. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

http://kadry.infor.pl/akty_prawne/ubezpieczenia/zasilk...Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 31.08.10 o godzinie 18:51
Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: macierzynski i pytan kilka..

Pani Moniko
po pierwsze - umowa o prace na czas określony przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu (tzn. nie jest potrzebne zawarcie żadnej dodatkowej umowy w tym zakresie, wystarczy poinformować o planowanej dacie porodu pracodawcę - najlepiej przedstawić zaświadczenie o planowanej dacie porodu od lekarza opiekującego się panią w trakcie ciąży) - w pani wypadku (gdy umowa o pracę na czas określony została zawarta do 20 stycznia 2011 roku, a poród planowany jest na luty 2011 roku.
Podstawa prawna:
Art. 177. § 3 KP. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W tym wypadku zastosowanie ma przepis ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Art. 30. ust. 4. Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia (po rozwiązaniu umowy o pracę z powodu upływu czasu).
W przypadku popierania zasiłku macierzyńskiego (w przeciwieństwie do zasiłku chorobowego) nie jest ważna długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe (w wypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma tzw. okresu wyczekiwania - w wypadku pracownika o krótkim stażu pracy okres wyczekiwania na wypłatę zasiłku chorobowego to 30 dni). Z formalnego punktu widzenia wystarczy, że pracowała pani chociażby tylko przez 1 dzień. Ważne jest tylko to że składki te były opłacane terminowo i w pełnej wysokości.
Bardzo proszę upewnić się w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u z tytułu pani umowy o pracę na czas określony - czy były one w ogóle wpłacane i czy były wpłacane terminowo oraz czy nie ma zaleglości w opłacaniu składek. Jeśli były jakieś "nieściślości" w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u, to później mogą być poważne problemy w otrzymaniu zasiłku macierzyńskiego.Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 01.09.10 o godzinie 16:08

konto usunięte

Temat: macierzynski i pytan kilka..

dziękuję



Wyślij zaproszenie do