Temat: delegowanie pracowników do państw UE

Mam takie pytanie: deleguję pracownika do pracy na terenie UE na okres 24 miesięcy, mam druk A1 i będę płaciła ZUS w Polsce, ale co się dzieje wówczas z podatkiem? Gdzie powinien być odprowadzany? Czy po 183 dniach pobytu w państwie do którego wydelegowałam pracownika?
Ryszard M.

Ryszard M. Księgowy | Analityk
danych

Temat: delegowanie pracowników do państw UE

Jeśli coś się zmieniło, to mnie poprawcie, dodajcie coś jeszcze gdyż nie jestem ekspertem w tym temacie. Kojarzę zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, głównie art. 27 ust. 8-9 itd., rezydencję, spojrzeć też warto na początek na art. 3 i art. 4a, mówiący o bezwzględnym uwzględnianiu zapisów umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Przykład takiego zdarzenia podaje taxfin.pl w artykule z 2010-06-25 "Opodatkowanie pracy polskiego pracownika za granicą"... ale nie dotyczące UE, ale Kuwejtu. Zacytuję fragment, pomijając już zapisy o sprawdzaniu zapisu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania:
"Niespełnienie któregokolwiek z powyższym warunków spowoduje, iż wynagrodzenie pracownika powinno zostać opodatkowane w państwie oddelegowania. Mając zatem na uwadze, iż w opisywanym stanie faktycznym pracownik przebywa na terytorium Kuwejtu przez okres dłuższy niż 183 dni w trakcie roku, jego wynagrodzenie będzie podlegało {o}podatkowaniu w Kuwejcie. Oznacza to, że pracodawca nie będzie miał obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy do polskiego urzędu skarbowego. Z racji tego, iż nie istnieją przepisy prawa, które nakazywałyby pracodawcy rejestrację jako płatnik za granicą i odprowadzanie zaliczek (lub podatku) od dochodów pracownika, obowiązek odprowadzenia podatku za granicą będzie ciążył na pracowniku, o czym należy go poinformować. Jednocześnie w sytuacji, gdy pracodawca pobierał do przekroczeni{a} 183 dn{i} pracy w Kuwejcie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, to po przekroczeniu tego okresu zaliczki te staną się nadpłatą, o której zwrot może wystąpić pracownik lub zakład pracy, działając w imieniu pracownika. W opisywanej sytuacji wynagrodzenie pracownika nie będzie podlegało ubezpieczeniu społecznemu oraz zdrowotnemu na terenie Polski.". Co do pytania chyba analogicznie...

Temat: delegowanie pracowników do państw UE

Zbadałam sprawę i jest tak:
Po tych 183 dniach należy tak jak piszesz zaniechać poboru zaliczek w Polsce, potem na koniec roku pracownik może je odzyskać (przy rozliczaniu PITu), natomiast co do opodatkowania za granicą to należy zwrócić się do tamtejszych organów podatkowych celem ustalenia zasad na jakich ma się odbywać pobieranie tych zaliczek. Oczywiście na Informacji Podatkowej Pani nie była w stanie udzielić odpowiedzi jak to zrobić i czy w ogóle ktokolwiek próbował tego dokonać... A może ktoś z forumowiczów odprowadzał jakiś podatek za granicą???
Jacek Adam Piotrowski

Jacek Adam Piotrowski Business Development
Manager &
Engineering (ICT)
Services...

Temat: delegowanie pracowników do państw UE

Przy okazji celem doprecyzowania tych 183 dni: mówimy o nich w kategorii roku podatkowego, czyli styczen-grudzien. Idąc tą drogą, mogę spędzić 183 dni w roku poza PL, przy czym w kolejnym roku ponownie mogę zacząć naliczać 183 dni. De facto mogę być rozliczany w ramach prawa podatkowego w PL (w szczególnych okolicznościach nawet ciągiem, gdyby 183 dzień przypadał na 31.12) przez 183 + 183 dni.

Czy ktoś przerabiał taki wariant?



Wyślij zaproszenie do