Wiktor Suliga

Wiktor Suliga Konsultant - jakość
energii, zespoły
prądotwórcze, UPS,
F...

Temat: Obiekt kontenerowy a prawo budowlane

Witam Państwa,

Według prawa budowlanego obiekt kontenerowy jest tymczasowym obiektem budowlanym. Z kolei tymczasowy obiekt budowlany - to obiekt niepołączony trwale z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. Postawienie tego typu obiektów nie wiąże się z koniecznością otrzymania pozwolenia na budowę - fakt ten należy jedynie zgłosić właściwemu organowi. I jest to dla mnie powiedzmy zrozumiałe. Ale jak wygląda sprawa takich technicznych obiektów kontenerowych? Mam tu na myśli kontenery (kontenery transportowe z blachy trapezowej), w których zainstalowane są zespoły prądotwórcze, rozdzielnice elektryczne, czy urządzenia IT. Konstrukcja takich kontenerów umożliwia ich przemieszczanie, a ustawione na w miarę równym, utwardzonym podłożu (może to być np. parking) nie są trwale związane z gruntem. Oczywiście po podłączeniu instalacji elektrycznej, to przemieszczenie nie jest już takie oczywiste. Jeśli jednak taki kontener ma stać w jednym miejscu powiedzmy kilka lat, to znaczy, że za każdym razem przed upływem 120 dni obowiązujących dla zgłoszenia, należy takowe odnawiać, czy może lepiej postarać się po prostu o pozwolenie na budowę? A jeśli tak, to jakie dokumenty należy złożyć? Czy procedura otrzymania takiego pozwolenia dla wspomnianych technicznych obiektów kontenerowych (z kilku takich "klocków" można np. zbudować "serwerownię") w naszym kraju, może okazać się prostsza niż postawienie klasycznego budynku pełniącego w rezultacie taką samą/podobną funkcję?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, uwagi, sugestie i wskazówki.

konto usunięte

Temat: Obiekt kontenerowy a prawo budowlane

Nie wiem czy to jeszcze aktualne.
W moich zasobach mam coś takiego:

Obiektu budowlanego, w którym dolna płaszczyzna fundamentu znajduje
się na poziomie terenu, a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z
wykonywaniem robót ziemnych, nie można uznać za trwale związany z
gruntem. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 10
października 2012 r.

Na podstawie: Wyrok WSA w Szczecinie z 10 października 2012 r., I
SA/Sz 533/12, LEX nr 1225149

Wyrok w całości można pobrać z
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

Nie wiem czy w czymś pomoże ale kwestia opodatkowania jest związana z okresem użytkowania LC obiektu budowlanego.
Roma Kukurba

Roma Kukurba kierownik projektu,
trener-freelancer

Temat: Obiekt kontenerowy a prawo budowlane

Wiktor S.:
Witam Państwa,

Jeśli jednak taki kontener ma stać w jednym miejscu powiedzmy kilka lat, to znaczy, że za każdym razem przed upływem 120 dni obowiązujących dla zgłoszenia, należy takowe odnawiać,

nie ma odnawiania. Musi zostać przeniesiony w inne miejsce- urzedy róznie podają to inne miejsce, jedne wymagają 10m, drugie warunku, że nie leży w obrysie poprzedniej pozycji.
czy może lepiej postarać się po prostu o pozwolenie na budowę?
Moim zdaniem lepiej

A jeśli tak, to jakie dokumenty należy złożyć?
jak do pozwolenia na budowę- rozporzadzenie o zakresie i formie projektu budowlanego
Czy procedura otrzymania takiego pozwolenia dla wspomnianych technicznych obiektów kontenerowych (z kilku takich "klocków" można np. zbudować "serwerownię") w naszym kraju, może okazać się prostsza niż postawienie klasycznego budynku pełniącego w rezultacie taką samą/podobną funkcję?
Procedura jest taka sama. Dla mnie w realnym życiu było problemem spełnienie przez takie kontenery wszystkich wymagań dla obiektów budowlanych- rozporządzenie o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie. Warunki bezpieczeństwa poząrowego, wysokosć w środku, przenoszenie obciążeń zgodnie z normą.
Mam nadzieję, że na coś sie przyda taka wypowiedź

Następna dyskusja:

Specjalista w dziedzinie pr...




Wyślij zaproszenie do