konto usunięte

Temat: KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY PROJEKT - ochrona przed...

DO:
prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski
Przewodniczący
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego

OD:
Stowarzyszenie 4u-Noise

DOTYCZY:
Stanowisko w sprawie projektu aktu prawnego w zakresie ochrony przed hałasem.

Jako stowarzyszenie zajmujące się zagadnieniami jakości akustycznej środowiska zbudowanego zapoznaliśmy się z treścią projektu Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego analizując szczególnie treścią Art. 222 punkt 6.
Artykuł ten w formie opracowanej przez członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego odbiera obywatelom Polski istniejące aktualnie prawo do spokojnego snu zmieniając w sposób radykalny system spojrzenia na ochronę przed hałasem użytkowników produktu budowlanego jakim są budynki o funkcji mieszkalnej.
Aktualny stan Prawa budowlanego i aktów wykonawczych w zakresie ochrony przed hałasem pomieszczeń przeznaczonych do snu w budynkach mieszkalnych jest jednoznaczny i w pełni wyczerpuje wymagania ochrony przed hałasem w zakresie wymagania podstawowego nr 5 dyrektywy UE 89/106/EEC zaktualizowanej ROZPORZĄDZENIEM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r.
W Art. 5 ustawy Prawo budowlane wymieniona jest „ochrona przed hałasem” jako kopia treści wymagania podstawowego nr 5 dyrektywy UE 89/106/EEC w rozumieniu opisanym w załączniku 1 do dyrektywy. Aktem wykonawczym są warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie gdzie w dziale IX jest katalog pomieszczeń według ich przeznaczenia dla których określono w sposób ogólny środki techniczne ochrony przed hałasem. Dla tych pomieszczeń akustyczne właściwości użytkowe elementów budynków i przestrzeni użytkowanej, jako właściwości krytyczne, zawarte są w powołanych Polskich Normach. Aktualnie katalog pomieszczeń w § 323. 1. warunków technicznych zawiera wymagania ochrony przed hałasem dla pomieszczeń do pracy, odpoczynku i snu.
Taki stan prawny jest zgodny z treścią wymagania podstawowego nr 5 dyrektywy UE 89/106/EEC gdzie w załącznik nr 1 do europejskiego aktu normatywnego wyraźnie definiuje jakie pomieszczenia, o jakim przeznaczeniu, podlegają ochronie akustycznej rozróżniając pomieszczenia do snu i pomieszczenia do odpoczynku.
W projekcie z dnia 16 kwietnia 2014 r. KODEKSU URBANISTYCZNO-BUDOWLANEGO Art. 222 p.6 zawiera zmniejszony katalog pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, które podlegają ochronie przed hałasem. Zgodnie z treścią ochronie podlegają tylko pomieszczenia do pracy i odpoczynku. Z katalogu pomieszczeń projekt kodeksu dokonuje wyłączenia pomieszczeń przeznaczonych do snu. W praktyce oznacza to bardzo duże obniżenia jakości akustycznej pomieszczeń oraz odebranie Europejczykom o obywatelstwie polskim prawa do godziwych warunków snu w mieszkaniu gwarantowanego aktem prawa wspólnotowego.

Podsumowując wnioskujemy aby treść wymagania z zakresu ochrony przed hałasem Art. 222 p. 6 była zgodna z opisem zakresu wymagania ochrony przed hałasem jak w dyrektywie UE.

Proponowana treść Art. 222 p.6:

"Obiekty budowlane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby hałas, na który narażeni są mieszkańcy lub ludzie znajdujący się w pobliżu obiektów, nie przekraczał poziomu stanowiącego zagrożenie dla ich zdrowia oraz pozwalał im spać, odpoczywać i pracować w zadowalających warunkach."

NOTA : Proponowana treść jest kopią treści z tłumaczenia publikacji: „Dokument interpretacyjny do dyrektywy 89/106/EEC dotyczącej wyrobów budowlanych Wymaganie podstawowe nr 5 Ochrona przed hałasem” – Autorzy tłumaczenia: prof. B. Szudrowicz i dr. Iwona Żuchowicz- Wodnikowska – Instytut Techniki Budowlanej 1996.