Monika Parker

Monika Parker właściciel, the
parker team - szkoła
języków obcych

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Witam, Mam poważne pytanie: Czy można unieważnić umowę o pośrednictwo w sprzedaży(mieszkania) z powodów następujących:
1. umowa została zawarta z osobą nie będącą właścicielem lokalu (córka chciała pomóc matce w sprzedaży, pośrednik nie poprosił o pełnomocnictwo

2. umowa podpisana in blanco bez ceny ofertowej (klientka nie wiedziała ile może zażądać za lokal, w takim celu przyszła po poradę do biura)

3. brak informacji o ubezpieczeniu OC pośrednika

4. czy można uważać następującą klauzulę za niedozwoloną - "w przypadku przeprowadzenia transakcji poza pośrednikiem - bez uczestnictwa pośrednika z klientem skojarzonym przez pośrednika, niezależnie od obowiązku zapłaty prowizji w pełnej wysokości, oferujący zapłaci karę umowną w wysokości podwójnej kwoty prowizji pbliczonej zgodnie z &1 (2,5%) bez względu na okoliczności pominięcia pośrednika w udziale transakcji."

5. Umowa jest zawarta na czas nieokreslony

6. czy to jest klauzula niedozwolona? - "w przypadku rozwiązania niniejszej umowy przez oferującego, po znalezieniu przez pośrednika nabywcy deklarującego wolę zakupu nieruchomości za uzgodnioną cenę lub do niej zblizoną, nie niższą niż 5% od ceny ofertowej - prowizja jest płatna w 100% ustalonej kwoty prowizji, najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia jej rozwiązania. Po tym terminie oferujący zobowiąany jest do zapłaty pośrednikowi odsetek umownych w wysokości 0,3% za każdy dzień opóźnienia

7. Czy ponizszy punkt może się znaleźć w umowie pośrednictwa z osobą trzecią, która nie posiada pełnomocnictwa od właściciela? "Oferujący oświadcza, że jest w pełni uprawniony do zaciagania niniejszych zobowiązań. W przypadku zgłaszania przedmiotu do obrotu w imieniu lub na rzecz osoby trzeciej - jesli ta osoba nie zapłaci prowizji we właściwym terminie, oferujący zobowiązuje się zapłacić tę prowizję i wymienione wyżej kary umowne bez względu na stosunek łączący go z tą osobą. W przypadku występowania w imieniu lub na rzecz osób trzecich oferujący przy ewentualnym przekroczeniu umocowania zaspokoi wszelkie roszczenia, pokryje koszty jakie w tej sytuacji mogą wyniknąć w tym skierowane do pośrednika"

8. Czy ponizszy punkt nie jest w klauzulach niedozwolonych "Zmiany postanowień niniejszej umowy, w tym skierowane do pośrednika, mogą nastąpić wyłącznie na piśmie pod rygorem nieważności. Do rozstrzygnięcia sporów wynikających z tej umowy będzie właściwy sąd najbliższy miejsca siedziby pośrednika.

Proszę o komentarz..będę bardzo wdzięczna..pozdrawiam Monika Parkermonika parker edytował(a) ten post dnia 10.04.11 o godzinie 20:37

konto usunięte

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Umowa jak to umowa...można poprosić o cały tekst a nie tylko wybrane fragmenty...
Marcin Zawistowski

Marcin Zawistowski W sprzedaży od
zawsze ...

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Pani Moniko,
1. Moim zdaniem może Pani wystosować do pośrednika pismo z informacją iż nie jest Pani uprawniona do zawierania umów w sprawie sprzedaży/ najmu nieruchomości o której mowa w umowie w związku z czym domaga się Pani unieważnienia umowy. Konsultacji z prawnikiem wymaga w tym miejscu moim zdaniem pkt. 7. Nie jestem pewien co do jego "zgodności z prawem" jednak podpisała się Pani pod nim.

2. Pośrednik ma obowiązek podać w umowie pośrednictwa dokładnie kwotę wynagrodzenia jakie mu przysługuje z doliczonym VAT, jeśli wynagrodzenie ujęte jest w formie % musi być zawarta cena nieruchomości, a wysokość % wynagrodzenia musi być podana po doliczeniu VAT. W przeciwnym wypadku jest to klauzula niedozwolona a więc z mocy prawa nieważna :
Cytat ze strony PFRN:"
"Zamawiający za wykonanie czynności objętych niniejszą umową zobowiązuje się zapłacić wynagrodzenie w wysokości 3% (słownie: trzech procent) + 22% VAT ostatecznej ceny nieruchomości."
Komunikat Komisji Prawnej PFRN
W zakwestionowanym postanowieniu umownym wynagrodzenie pośrednika za wykonaną usługę pośrednictwa zostało określone w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami tj. art. 3 ust 1 pkt. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 o cenach, który stanowi, że cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę, w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy (…) i § 10 ust 2 rozporządzenia z 10 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów przeznaczonych do sprzedaży, który stanowi, że przy określaniu cen za kilometr i inne stawki przeliczeniowe, które powinny zawierać wszystkie elementy składowe ceny. Do stawek przeliczeniowych mogą być włączone także koszty materiałowe.
Cena za usługę pośrednictwa wyrażona w wielu składniach określonych procentowo jest ceną ustaloną z naruszeniem obowiązujących przepisów, nie jest jednoznaczna, wymaga podjęcia przez konsumentów dodatkowych czynności do jej ustalenia, jest niekorzystnie ukształtowana dla konsumenta, nie zachowana również została równowaga stron. W ocenie Sądu takie określenie ceny stanowi rażące naruszenie interesów konsumenta. "

3. Zamieszczenie informacji o ubezpieczeniu OC pośrednika jest elementem umowy wymaganym przez standardy zawodowe, co prawda nie oznacza to iż umowa jest nieważna jednak że uprawnia Panią do złożenia skargi do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, a oto cytat odpowiedniego pkt. ze standardów zawodowych :
"§16. Pośrednik wykonuje czynności pośrednictwa na podstawie zawartej z zamawiającym pisemnej umowy pośrednictwa. W umowie zamieszcza się imię i nazwisko pośrednika, odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer licencji zawodowej oraz oświadczenie pośrednika o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Zakres czynności pośrednictwa określa umowa."

4. Tego typu zapis w umowie jest oczywiście niedozwolony. Jeżeli pośrednik chce się zabezpieczyć przed sprzedaniem oferty jego klientowi naturalnie może to zrobić jednak że:
- nie może być mowy o każe umownej jeśli jest mowa o obowiązku zapłaty prowizji
- termin "karencji" po rozwiązaniu umowy nie może być dłuższy niż 6 miesięcy
W tym wypadku może Pani wnieść skargę do UOKIK zajmą się tym przypadkiem z należytą surowością.

5. Umowy zwykle zawiera się na czas nieokreślony i w tym nie ma nic nadzwyczajnego ani niedozwolonego, jednak że w umowie powinien również zostać określony sposób oraz termin jej wypowiedzenia. W przypadku braku takich informacji również może Pani złożyć skargę do UOKIK

6. Z tego pkt. wynika że pośrednikowi należy się zapłata nawet jeżeli do sprzedaży nie dojdzie. Pomijając fakt pazerności, nieróbstwa oraz cwaniactwa tego pośrednika należy zaznaczyć że zakres czynności pośrednictwa oraz należne za nie wynagrodzenie określa sama umowa pośrednictwa, oznacza to iż taki zapis może okazać się zgodny z prawem jeżeli umowa pośrednictwa definiuje zakres obowiązków pośrednika jako skojarzenie stron. Choć co do tego pkt. nie mam pewności i sugeruję zakwestionować również ten pkt. pisząc skargę do UOKIK

7. Tak jak pisałem wcześniej nie mam pewności co do tego pkt. sam w sobie nie jest raczej niezgodny z prawem i powinien obowiązywać. Uważam że jedyne wątpliwości jakie mogą się pojawić przy rozpatrywaniu tego pkt. to fakt iż pośrednik dał Pani do podpisu umowę zawierającą ten pkt. wiedząc iż nie ma Pani żadnych uprawnień do podpisania tej umowy.

8. Ten pkt jest jak najbardziej zgodny z prawem i wręcz właściwy :) Ogólnie przyjęte jest iż zmiany umów pisemnych powinny następować na piśmie :)

Pani Moniko mam nadzieję iż mogłem pomóc, zachęcam do złożenia odpowiednich skarg do wyżej wymienionych urzędów ponieważ uważam że takie przypadki należy z rynku eliminować. Zachęcam Panią również do przekopiowania tego pytania do mojej grupy dyskusyjnej do której Panią serdecznie zapraszam.
http://www.goldenline.pl/forum/stop-nieuczciwym-posred...Marcin Zawistowski edytował(a) ten post dnia 13.04.11 o godzinie 08:53
Monika Parker

Monika Parker właściciel, the
parker team - szkoła
języków obcych

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Witam Panie Tomaszu oto niemal cała umowa bez małych fragmentów, które wydają mi się prawidłowe, większość jak Pan Marcin zauważył można zaskarżyć jako niedozwolone i tak też zrobię. Dziękuję Panie Marcinie, że odpowiada Pan obszernie na moje posty. Cenię sobie każdą uwagę. Zebrałam już dzięki temu forum sporo informacji, które mam nadzieję pomogą mi w obronie. Ten sam temat jest w "Artykuł - zasady etyczne i standardy zawodowe" Opisałam tam dokładnie przebieg całej sprawy.

Panie Marcinie, chętnie przekopjuję temat na Pana forum.

UMOWA O POŚREDNICTWO W SPRZEDAŻY „BW”
zawarta w dniu 30.12.2008

Dane Firmy
nr licencji
(brak numeru polisy OC)

Moje dane

&1
1. Oferujący zleca POSREDNIKOWI do podjęcia czynności pośrednictwa zmierzające do: zbycia lokalu mieszkalnego zwanego przedmiotem transakcji położonego: (adres)

2.Zakres tej usługi pośrednictwa obejmuje czynności kojarzenia kontrahentów transakcji w szczególności poprzez udzielanie informacji zainteresowanym klientom, kontaktowanie klientów z OFERUJĄCYM, wskazanie adresu, danych przedmiotu transakcji i innych. Oferujący zobowiązuje się zapłacić POŚREDNIKOWI prowizję w przypadku zbycia (przez zbycie należy rozumieć sprzedaż lub inne przekazanie praw do ww. przedmiotów (...) Prowizja – wynagrodzenie dla POŚREDNIKA wynosi
a) 2,5 % przy zbyciu (...) Dla prowizji jako wartość wyminionych w tym punkcie przedmiotów przyjmuje się wartość określoną w umowie realizującej transakcję (np. w akcie notarialnym) w kwocie nie niższej niż 95% pierwszej ceny ofertowej. Pierwsza cena ofertowa wynosi ...........................(brak wpisu)
b) (...)dotyczy zamiany, wynajmu i prowizji od tych czynności (nie zgłaszałam do wynajmu
c) (...)j.w.
d) OFERUJĄCY zobowiązany jest zapłacić ww. prowizję najpóźniej w dniu przeprowadzenia transakcji, bez dodatkowego wezwania do zapłaty, OFERUJĄCY zobowiązany jest zapłacić prowizję nawet jeśli wszelkie czynności związane z samą transakcją – techniczne, prawne – zostaną podjete poza POŚREDNIKIEM
e) Zawarcie przez OFERUJĄCEGO umowy przedwstępnej dotyczącej przedmiotowej transakcji, jest również wykonaniem niniejszej umowy pośrednictwa. OFERUJĄCY zapłaci przypadającą prowizję w pełnej wysokości w dniu zawarcia aktu notarialnego umowy przyrzeczonej.
f) w przypadku uchybienia terminu zapłaty ww. prowizji OFERUJĄCY zapłaci POŚREDNIKOWI odsetki umowne w wysokości 0,3% za każdy dzień opóźnienia
&2
W przypadku przeprowadzenia transakcji poza pośrednikiem - bez uczestnictwa pośrednika z klientem skojarzonym przez pośrednika, niezależnie od obowiązku zapłaty prowizji w pełnej wysokości, oferujący zapłaci karę umowną w wysokości podwójnej kwoty prowizji pbliczonej zgodnie z &1 (2,5%) bez względu na okoliczności pominięcia pośrednika w udziale transakcji.
&3
Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. W przypadku wypowiedzenia tej umowy, OFERUJĄCY jeśli dokonał transakcji z klientem skojarzonym przez POŚREDNIKA ,nadal zobowiązany jest do zapłaty wyżej określonej prowizji. W przypadku dokonania opisanej w tym paragrafie transakcji poza POŚREDNIKIEM, niezależnie od prowizji OFERUJĄCY zapłaci wymienioną w &2 karę umowną.
&4
W przypadku wycofania przez OFERUJĄCEGO przedmiotu umowy z obrotu, zobowiązuje się on złożyć pisemną rezygnację pod rygorem nieważności oraz zapłacić dla POŚREDNIKA nie później niż w dniu wycofania oferty, olaty manipulacyjnej w kwocie 150zł. W przypadku samodzielnej sprzedaży przez OFERUJĄCEGO nieruchomości objętej umową, OFERUJĄCY zobowiązuje się okazać umowę notarialną sprzedaży oferowanej nieruchomości, celem sprawdzenia, czy nabywca jako klient, nie otzrymał adresu przedmiotowej nieruchomości od biura „NAZWA”
&5

W przypadku rozwiązania niniejszej umowy przez oferującego, po znalezieniu przez pośrednika nabywcy deklarującego wolę zakupu nieruchomości za uzgodnioną cenę lub do niej zblizoną, nie niższą niż 5% od ceny ofertowej - prowizja jest płatna w 100% ustalonej kwoty prowizji, najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia jej rozwiązania. Po tym terminie oferujący zobowiąany jest do zapłaty pośrednikowi odsetek umownych w wysokości 0,3% za każdy dzień opóźnienia.
&6
1.(...) OFERUJĄCY oświadcza, że nie istnieją żadne przeszkody (prawne i techniczne) w dokonaniu przedmiotowej transakcji zarówno w zgłoszonym przedmiocie jak też po stronie władającym nim
2.(..) udostępnienie dokumentów....
3.POŚREDNIK nie ponosi odpowiedzialności z tytułu wykonywania obowiązków wynikających z umów uzgodnień pomiędzy OFERUJĄCYM a jego kontrahentami
&7
1.
Oferujący oświadcza, że jest w pełni uprawniony do zaciagania niniejszych zobowiązań. W przypadku zgłaszania przedmiotu do obrotu w imieniu lub na rzecz osoby trzeciej - jesli ta osoba nie zapłaci prowizji we właściwym terminie, oferujący zobowiązuje się zapłacić tę prowizję i wymienione wyżej kary umowne bez względu na stosunek łączący go z tą osobą. W przypadku występowania w imieniu lub na rzecz osób trzecich oferujący przy ewentualnym przekroczeniu umocowania zaspokoi wszelkie roszczenia, pokryje
koszty jakie w tej sytuacji mogą wyniknąć w tym skierowane do pośrednika"

2.Zmiany postanowień niniejszej umowy, w tym skierowane do pośrednika, mogą nastąpić wyłącznie na piśmie pod rygorem nieważności. Do rozstrzygnięcia sporów wynikających z tej umowy będzie właściwy sąd najbliższy miejsca siedziby pośrednika

...reszta typowa..zgoda na przetwarzanie danych

Pozdrawiam.
Monika

konto usunięte

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Dlaczego chce Pani uniewaznic umowe?

Przeciez wystarczy ja wypowiedziec. Umowa jest na czas nieokreslony to moze ja Pani wypowiedziec. Najlepiej na pismie.

Sama przeciez moze Pani znalezc klienta i sprzedac mieszkanie. Posrednik nie jest potrzebny do tej czynnosci.

Chyba, ze mamy do czynienia z sytuacja, ze Posrednik znalazl klienta, Pani chce temu klientowi sprzedac to mieszkanie, moze nawet podpisala Pani umowe przedwstepna i tylko teraz szuka Pani kruczkow, aby uniewaznic umowe i nie zaplacic prowizji Posrednikowi za wykonana prace. Posrednik znalazl
Marcin Zawistowski

Marcin Zawistowski W sprzedaży od
zawsze ...

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Panie Jacku przed wyciągnięciem pochopnych wniosków sugeruję zapoznać się z treścią postów Pani Moniki w innym temacie na tym forum, wówczas być może zrozumie Pan z jakich względów Pani Monika chce unieważnić umowę.
Ponadto uważam że pośrednik posługujący się tak skonstruowaną umową nie zasługuje na żadne wynagrodzenie ponieważ jawnie próbuje naciągać klientów!
Monika Parker

Monika Parker właściciel, the
parker team - szkoła
języków obcych

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Trafna uwaga Panie Marcinie :) dzięki

konto usunięte

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Odpowiedziałem dokładnie na informacje zawarte w tym wątku i nadal wydaje mi się, ze na ich podstawie można wyciągnąć takie wnioski jak w moim poprzednim poście.

Natomiast po zapoznaniu się z informacjami z wątku http://www.goldenline.pl/forum/712430/artykul-zasady-e... do ktorego dopisała się Pani Monika, wydaje mi się, że właściwym pytaniem nie jest "Jak unieważnić umowę o pośrednictwo?", ale "Jak przed sądem udowodnić, że zawarta umowa jest nieważna", aby oddalić roszczenie pośrednika o zapłatę prowizji za wykonane czynności zmierzające do sprzedaży mieszkania.

Jak zrozumiałem ze wpisów we wspomnianym wątku to Pośrednik wystąpił do sądu z roszczeniem o zapłatę za wykonaną usługę, a Pani Moniki linia obrony to oddalenie roszczenia ze względu na nieważność umowy.

Umowę, jak zrozumiałem, podpisała Pani osobiście w imieniu Pani Mamy (faktycznej właścicielki nieruchomości) i teraz przed sądem jednym z argumentów obrony jest powołanie się na brak pełnomocnictwa do wykonania tej czynności. Dodatkowo w celu wzmocnienia argumentów obrony szuka Pani klauzul zakazanych w umowie pośrednictwa oraz niedopatrzeń Pośrednika (brak wpisanej ceny nieruchomości), aby dodatkowo podważyć ważność umowy, kwotę prowizji i tym samym oddalić roszczenie pośrednika o zapłatę prowizji za wykonane usługi.

Z informacji podanych przez Panią Monikę wynika, ze odbyły się już dwie rozprawy i pod koniec kwietnia planowana jest trzecia. Na pierwszej rozprawie Sąd zasugerował polubowne rozwiązanie sporu. Pani Pośrednik się zgodziła, natomiast Pani Monika nie.

Przedmiotem sporu jest zapłata 1800 pln prowizji za wykonaną usługę pośrednictwa, czyli skojarzenie strony sprzedającej i kupującej, które zakończyło się podpisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży, od której po trzech dniach strona sprzedająca odstąpiła.

Nie oceniam postępowania żadnej ze stron, skusiłem się tylko na podsumowanie informacji przedstawionych przez jedna stronę sporu, czyli Panią Monikę, gdyż tak jak zauważył Pan Marcin, można wyciągnąć błędne wnioski, nie znając wszystkich informacji.

Szczerze mówiąc jestem bardzo ciekaw wyniku tego sporu, który moim zdaniem, bardziej jest związany z etyką postępowania Klienta i Pośrednika, niż z literą prawa.

Dodatkowo, bardzo interesującą i pouczającą informacją dla wszystkich uczestników forum, będzie podanie kosztów poniesionych w związku z tą sprawą, czyli kosztów postępowania sądowego, wynagrodzenia adwokatów zaangażowanych w tą sprawę itp. Jestem prawie pewien, że przekroczą one sporną kwotę roszczenia, a o utraconym zdrowiu już nie wspominając ...
Monika Parker

Monika Parker właściciel, the
parker team - szkoła
języków obcych

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Wiatm Panie Jacku,
Miło, że 'pokusił' się Pan o zbadanie sprawy po zbyt pochopnej pierwszej ocenie:)

Tak jak Pan wywnioskował staram się obronić przed zbyt wygórowaną karą umowną, jeśli to pojęcie jest poprawne, może powinno to nazywać się odszkodowanie.

Prowadzę szkołę języków obcych, i też przygotowuję umowy dla uczniów. Każdego roku mam dłużników. Zgodnie z umową mogłabym straszyć ich wezwaniami lub dochodzić swoich praw w sądzie. Przez 20 lat ani razu nie upomniałam się o zaległości...być może kiedyś będą potrzebować mojej pomocy..a może ja ich..

Nie jestem osobą, która ucieka od odpowiedzialności, ale nie mogę zgodzić się na takie naciąganie. Po raz pierwszy w życiu zdecydowałam się walczyć o swoje racje, nawet gdybym miała zapłacić w sumie więcej niż przewidywała pierwotna prowizja. Nie zbankrutuję z tego powodu:) Chodzi o zasady, i być może lekcję dla mnie, a dobry kurs życia kosztuje..

Jeśli czytał Pan wszystkie opinie, zapewne zauważył Pan, że nie jestem na aż tak straconej pozycji..Pani pośrednik popełniła sporo błędów i chyba nie tylko etycznych ale naruszających bądź w najlepszym przypadku naciągających prawo.

Dlaczego mam wrażenie, że stoi Pan po stronie tego pośrednika?...hm przecież Pana motto powinno mnie zachęcać do walki, czyż nie?

Pozdrawiam
Monika Parker

Monika Parker właściciel, the
parker team - szkoła
języków obcych

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Znalazłam coś na poparcie uwag moich 'obrońców' :) artykuł ten cytowany jest również w innym temacie na tym portalu..

ALEKSANDRA WĘDRYCHOWSKA-KARPIŃSKA
radca prawny w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

(...) Nawet w przypadku, gdy sprzedawca naruszy postanowienia umowy z pośrednikiem i zawrze umowę sprzedaży z osobą wskazaną przez pośrednika, a zaniecha zapłaty na rzecz pośrednika stosownej prowizji, nie można obciążać sprzedawcy obowiązkiem zapłaty kary umownej w wysokości dwukrotnego wynagrodzenia pośrednika. Zakazana jest klauzula, według której strony poddają spory pod rozstrzygnięcie sądu właściwego dla siedziby pośrednika. Opisane postanowienia zostały uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem sądu i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez UOKiK.
Źródło: Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2008-10-20, ostatnia aktualizacja: 2008-10-20 14:28

...i jeszcze coś:) NIENALEŻNE WYNAGRODZENIE

http://www.rspon.lublin.pl/documents.asp?CategoryId=17...

..."Od umowy przedwstępnej nie można pobierać prowizji" ?
Właściciel powinien zapłacić pośrednikowi prowizję, dopiero gdy sprzeda nieruchomość. Niezgodne z prawem jest zmuszanie klientów do zapłaty wygórowanych odsetek, a właściciel, który podpisał niekorzystną umowę, może żądać w sądzie podważenia umowy" (...)– Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że zastrzeżenie odsetek umownych w wysokości (1% dziennie)365 proc. w skali roku jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – mówi adwokat Bartosz Kosmala.
Takie klauzule sprzeczne z prawem nie wiążą klientów.Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.04.15 o godzinie 00:16

konto usunięte

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Witam,
to już archaiczna wersja umowy.. czas i prawo dokonały poważnych zmian w zapisach. Rozumiem,że to dotyczy tej "starej "sprawy ?
UMOWA O POŚREDNICTWO W SPRZEDAŻY „BW”
zawarta w dniu 30.12.2008
Monika Parker

Monika Parker właściciel, the
parker team - szkoła
języków obcych

Temat: unieważnienie umowy o pośrednictwo

Wiatm Panie Tomaszu,
Ta Pani Pośrednik też jest 'archaiczna'...niektórzy są niestety niereformowalni..jak w tym żarcie o starym pułkowniku:)

A tak poważnie, archaiczna czy nie, skutki jej podpisania nie pozwalają mi 'odłożyć sprawy na półkę'.

Mam w takim razie pytanie do Pana, skoro jest to umowa, która nie jest w większej części zgodna ze standardami i etyką i zawiera klauzule niedozwolone, to czy należy ją rozważać według nowych standardów czy jak to kiedyś było - zgodnie z dużą swobodą w umowie pośrednictwa?

Nowe standardy weszły na moje nieszczęście zaraz po podpisaniu tej umowy -18.03.2009. Z drugiej strony, sprawa została złożona do sądu 2010..więc nie wiem jakimi normami oceniać tą umowę.

Interesuje mnie fakt braku pełnomocnictwa. Znalazłam termin FALSUS PROCURATOR

Pełnomocnik rzekomy (falsus procurator)
– to osoba dokonująca czynności prawnych w cudzym imieniu bez umocowania albo przekraczając jego granice;
– a contrario z art. 95 § 2 jej działania nie wywołują bezpośrednich skutków → wyjątki:
* art. 103 § 1 – w razie potwierdzenia przez mocodawcę. zgodnie z art. 103 § 2 druga strona umowy może wyznaczyć termin potwierdzenia;
* art. 104 – jednostronne czynności prawne są od razu nieważne, chyba że ten, któremu zostało złożone to oświadczenie woli, wiedział o braku lub przekroczeniu umocowania, wtedy stosuje się przepisy o zawarciu umowy bez umocowania, czyli umowa taka może zostać potwierdzona przez reprezentowanego;

Wobec powyższego - skoro Pśrednik wiedział, że nie posiadam pełnomocnictwa, to czy fakt, że moja mama pozwoliła na obejrzenie mieszkania jest potwierdzeniem umocowania? Myślę, że ten punkt można interpretować różnie. Nie jest zaznaczona forma potwierdzenia. Skoro pełnomocnictwo, nawet zwykłe powinno być w formie pisemnej pod rygorem nieważności to jego potwierdzenie zakładam, że też. Analogicznie tak jak wszelkie aneksy do umowy. Czyż nie?

Jeśli nie można uznać domniemanego przyzwolenia mojej mamy to umowa pośrednictwa bez braku umocowania i jego potwierdzenia nie powinna być ważna...chyba że paragraf 7 pkt 1 umowy wiąże mnie prawnie- czy taki punkt może wogóle być zawarty w umowie?

Znowu się rozpisałam, przepraszam



Wyślij zaproszenie do