konto usunięte

Temat: Samochód osobowy z homologacją ciężarową - podatek dochodowy

Witam serdecznie,
Planuję zakupić samochód osobowy, z homologacją ciężarową i zastanawiam się jak wygląda sprawa z amortyzacją i podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy da się taki środek zamortyzować za 1 razem (chodzi mi o "tarczę podatkową")?

Z góry dziękuje za pomoc,
Łukasz
Przemysław Więcek

Przemysław Więcek doradca podatkowy

Temat: Samochód osobowy z homologacją ciężarową - podatek dochodowy

Szybka amortyzacja samochodów osobowych droższych niż 3500 zł jest możliwa, lecz nie dotyczy każdego samochodu osobowego.
Najlepiej natychmiast po zakupie należy wykonać dodatkowe badanie techniczne na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Stacja wyda zaświadczenie (tzw. VAT-1) oraz dokona adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Kopię zaświadczenia należy zanieść do swojego urzędu skrabowego w terminie 14 dni.
Przed zakupem samochodu proszę koniecznie się upewnić, czy na dany model stacja takie zaświadczenie wyda. Takie rzeczy może wiedzieć też sprzedawca, a także może Pan sprawdzić samodzielnie na podstawie poniższego cytatu z przepisów. Samochód osobowych to "pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą". Szybką amortyzację można stosować jednak tylko w odniesieniu do:
"a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,
c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług [tj. Agregat elektryczny/spawalniczy, Bankowóz, Do prac wiertniczych, Koparka, koparkospycharka, Ładowarka, Oczyszczanie dróg, Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, Pomoc drogowa, Zimowego utrzymania dróg, Żuraw samochodowy, Pogrzebowy]".

Odpowiedź nie dotyczy podatku od towarów i usług, bo nie było tego w pytaniu.

Pozdrawiam, Przemysław

Następna dyskusja:

Podatek dochodowy od sprzed...




Wyślij zaproszenie do