Temat: Przeterminowane faktury- czego ustawodawca nie przewidział

Ustawa deregulacyjna wprowadza obowiązek korekty kosztów w przypadku gdy faktura zaliczona do kosztów nie została rozliczona w terminie określonym w ustawie. Temat wielokrotnie na Goldenline wałkowany. Ale....
Moim zdaniem regulacje w ustawie dotyczą relacji dostawca-odbiorca. Przynajmniej tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów i dosłownej interpretacji przepisów. Tak się zastanawiam, co w przypadku, gdy w relacji dostawca-odbiorca występuje również instytucja finansująca transakcję. Kupuję o dostawcy A za kwotę 100zł płacę kartą kredytową. Nie wiem co Państwo o tym sądzą ale moim zdaniem regulacje z ustawy nie obejmują problemu zadłużenia z transakcji wobec instytucji finansującej . Tak więc aby zabezpieczyć płatności dla dostawców i uniknąć konieczności korekty KUP bo się spóźnię z płatnością uruchamiam w banku kredyt obrotowy lub inny instrument finansowy służący sfinansowaniu transakcji albo płacę kartą kredytową. Sądzę, że w takim przypadku nie ma konieczności korekty KUP gdyż faktura u dostawcy w takim przypadku będzie rozliczona więc zadłużenia nie będzie. Będzie tylko zadłużenie wobec instytucji finansującej ale z innego tytułu.
Druga kwestia to faktury korygujące na minus -oddałem towar dostawcy korekta termin płatności 14 dni. Gdyby zastosować w tym przypadku zasady z ustawy ( bo z różnych powodów korekty nie rozliczę w terminie) to osiągniemy skutek odwrotny od zamierzonego przez ustawodawcę. Tyle że tu tak naprawdę dłużnikiem z korekty jest dostawca a nie odbiorca mimo że korektę ujmuję w kosztach. A ujęcie korekty w koszty dalej podpada pod ustawę deregulacyjną. Zapis w kosztach nawet ze znakiem minus czyli zmniejszającym, koszty jest dalej ujęciem korekty w KUP zgodnie z ustawą deregulacuyjną. Tylko czy w tym przypadku mogę w ogóle zrobić korektę KUP? W sumie i tak i nie.
Trzecia kwestia czyli NGO-sy i organizacje korzystające z zwolnienia z podatku dochodowego tak przedmiotowego jak podmiotowego. Czy one też muszą robić korekty z tyt przeterminowanej faktury czy też nie. Według mnie wcale nie jest to takie oczywiste. Tylko jeśli mają robić korektę to jak taką fakturę później zakwalifikować. jako NKUP? A jeśłi taka organizacja ma status OPP to zgodnie z ustawą o organizacjach pożytku publicznego mogłaby taką fakturę uznać za KUP gdyż wydatek byłby związany z działalnością statutową mimo że faktycznie nie zostałby poniesiony. Ustawa deregulacyjna nie wprowadza przecież zmian w ustawie o OPP. Czyżby ktoś zapomniał czy tylko szukam dziury w całym.
Czwarty kwiatek na koniec faktury z adnotacją "płatne po sprzedaży"lub też wprowadzenie warunku którego zaistnienie powoduje wstrzymanie terminu płatności gdy strony uzgodnią, że termin płatności jest liczony od daty rzeczywistej dostawy, daty faktycznego umożliwienia nabywcy korzystania z rzeczy nabytej (np. istotne przy konieczności otrzymania dokumentacji technicznej, homologacji itp)Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 20.01.13 o godzinie 08:26