Michał Zakwaśny

Michał Zakwaśny Student, Uniwersytet
Zielonogórski

Temat: DG a działalność wykonywana osobiście.

Witam,
Przymierzam się do założenia działalności gospodarczej - obszar działania to webdesign i webdevelopment. W związku z tym zaczołem czytać z czym to się je. Dowiedziałem się, że w moim przypadku nie muszę zakładać DG, moge działać w ramach działalności osobistej. Na start działanie w ramach działalności osobistej byłoby dla mnie bardziej korzystne( brak księgowości, brak ZUSu w promocji ). Warunek, "zarabianie z tytułu umów o dzieło lub zlecenie realizowanych na rzecz przedsiębiorców i instytucji" a to w moim przypadku, da się zrobić bo 90+% moich przyszłych klientów to będą firmy zagraniczne( głównie USA ) więc jak odrzucę jedną czy dwie oferty od osób fizycznych to nie zbiednieję. Drugim argumentem przemawiającym za działalnością osobistą jest to, że "podpisywane"( o tym niżej ) umowy to będą umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich( większość ) oraz umowy o dzieło bez przenoszenia praw autorskich( trafi się od czasu do czasu ale rzadko ). Z wiązku z powyższym US może stwierdzić, że owszem MF w maju 2014 stwierdził iż przychód z działalności wykonywanej osobiście można rozliczyć w ramach DG ale NIE w moim przypadku, bo cośtam. Więc może się okazać, że UoD z przeniesieniem praw autorskich będę musiał rozliczyć wg. skali podatkowej a nie DG. Wniosek, będę stratny o koszty poniesione na ZUS, księgowość, karę, odsetki. Trzecim argumentem przemawiającym za działalnością osobistą jest fakt iż do końca roku 2014 raczej nie przekroczę 50% limitu na zryczałtowane koszty przychodu. Wydaje mi się, że w moim przypadku nie tylko nie potrzebuję DG ale również nie opłaca mi się zakłdanie DG( przynajmniej w tym roku ).

Pytania:
1.Czy dobrze myślę, a może się mylę?
--

Kolejna kwestia, mam takie zestawienie:
a) umowy o dzieło( z przeniesieniem praw autorskich )
źródło uzyskania przychodu: przychody z praw majątkowych
podatek - zaliczki: nie
zryczałtowany koszt uzyskania przychodu: 50%( do limitu 42.764 zł )
podatek - rozliczenie roczne: 18%, 32%

b) umowy o dzieło( bez przenoszenia praw autorskich )
źródło uzyskania przychodu: przychody z działalności osobistej
podatek - zaliczki: tak, do 20 następnego miesiąca( czyli za dochód z września płacę do 20 października )
zryczałtowany koszt uzyskania przychodu: 20%( ??? )
podatek - rozliczenie roczne: 18%, 32%

Pytania:
2. Jaki jest roczny 20% limit na zryczałtowane koszty uzyskania przychodu?
3. Czy powyższe zestawienie jest poprawne? Czy może coś przekręciłem?
4. Rozliczenie roczne ma być zrobine na PIT-36 ( bez L ) czy na PIT-36 ( bez L ) + PIT/ZG? Przypominam, że będę świadczył usługi TYLKO firmom zagranicznym( zagranica lepiej płaci ;). Wyczytałem, że załącznik PIT/ZG składa się wyłącznie gdy w grę wchodzą przepisy o podwójnym opodatkowaniu( byliśmy fizycznie zagranicą ) a w przypadku pracy z PL dla zagranicznej firmy składamy tylko PIT-36. Według innej interpretacji należy złożyć PIT-36 + PIT/ZG. Jak to w końcu jest?
--

Odnośnie podpisywania umów. Fizycznego podpisywania umów nie będzie. Uzgadnianie warunków umowy będzie odbywało się przez emaila, skypa, czasami przez zaznaczenie checkboxa na stronie portalu dla freelancerów.

Pytania:
5. Czy bez formy pisemnej US może zakwalifikowac przychód jako z tzw. innych źródeł( czyli zryczałtowanym kosztom przychodu mówimy pa pa )?
6. A może wystarczy posiadać dokumenty, z których będą wynikały uzyskane dochody, zrzeczenie się praw autorskich? Jeżeli tak to jakie dokumenty się nadają( emaile, historia salda konta bankowego/PayPala/serwisu dla freelancerów, umowa w pdf ale bez podpisów ).
--

Zgłoszenie konta PayPal w NBP:
"Tak, konieczne jest zgłoszenie takiego konta zagranicznego. Rezydenci posiadający rachunki w będących nierezydentami bankach, instytucjach kredytowych lub innych instytucjach finansowych są obowiązani przekazywać NBP:
informacje o otwarciu rachunku w terminie 20 dni od dnia jego otwarcia;
kwartalne sprawozdania z obrotów i sald na rachunku w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.

Obowiązku nie stosuje się do osób fizycznych otwierających rachunki w czasie pobytu za granicą, jeżeli takie rachunki są utrzymywane nie dłużej niż dwa miesiące od zakończenia pobytu, a stan zgromadzonych na nich środków nie przekracza na koniec kwartału równowartości 10.000 euro.

Obowiązek zgłoszenia nie jest zależny od tego, w jakiej walucie dokonuje się rozliczeń na danym koncie. Jeżeli numerem konta jest adres e-mail (PayPal), to nie ma podstaw by zgłaszać odrębnie prowadzone poprzez ten numer konta - subkonta w ramach danego rachunku.

Niemniej zdarzają się poglądy, że system Pay-Pal nie stanowi instytucji bankowej, a w konsekwencji - nie ma obowiązku zgłaszania (Urząd Skarbowy w Stargardzie Szczecińskim, w interpretacji z 22 czerwca 2007 r., sygn. akt PB/415/15/07).

Podstawą jest art. 7 ust. 1 rozporządzenia z dnia 17 września 2007 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonywujących działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz. U. 2007, nr 183, poz. 1308).

W takim przypadku jednak zawsze warto posiadać indywidualną interpretację podatkową.

Kategoria: ABC Przedsiębiorcy > Zakładanie firmy > bank >
Pytanie z dnia: 2009-03-11, Ostatnia modyfikacja: 2009-05-14
Data odpowiedzi: 2009-03-18, Status: Odpowiedziane"
[ źródło: http://www.e-porady.pit.pl/odpowiedz/zgloszenie-konta-... ]

Pytania:
7. Czy od 2009 coś zmieniło się w tej kwestii?
8. A może to jest fikcja prawna i nikt tym się nie przejmuje, ani NBP, ani rezydenci podatkowi RP?
--

A na koniec powieje padliną, czyli porozmawiajmy o ZUS i NFZ ;). Przypominam, rozmawiamy o przypadku działalności osobistej na rzecz zagranicznych firm( głównie USA ) w oparciu o UoD.

Pytania:
9. Z tego co się orientuję to od UoD nie odporwadza się składek ZUS( tylko zaliczkę na podatek ). Zgadza się?
10. Od czerwca do sierpnia nie byłem ubezpieczony( wakacje ). W związku z tym jeżeli teraz chciałbym dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ musiałbym wnieść dodatkową opłatę 788,78 zł. Jeżeli zatrudnię się np. w Biedronce na miesiąc na umowę zlecenie to czy obowiązek wniesinia tej opłaty zniknie ;)? To pytanie z czystej ciekawości - nie zamierzam tracić miesiąca czasu na supermarket, wolę zapłacić ale jestem ciakawy czy taki numer przejdzie?
11. Jak wygląda sprawa z ZUS( ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe )? Dobrowolne ubezpieczenie mnie nie interesuje ale czy w moim przypadku( działalność osobista, UoD ) MUSZE się ubezpieczać w ZUS?
--