konto usunięte

Temat: Formalności ABC nabycia nieruchmości w Bułgarii

1. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Bułgarii?

W tej chwili w Bułgarii panuje niezwykle korzystna sytuacja do lokowania kapitału na rynku nieruchomości - podobna do tej, jaką mieliśmy w naszym kraju w związku z przygotowaniami i wejściem do Unii Europejskiej. Jednocześnie Bułgaria wciąż jest krajem tanim - w przeliczeniu na złotówki można nabyć apartament w stolicy kraju Sofii lub w czarnomorskich kurortach już za 3500 zł/m2! Zakładając, że bułgarski rynek nieruchomości będzie się rozwijał podobnie jak w Polsce czy Hiszpanii, z dużą dozą pewności można prognozować, że ceny nieruchomości będą gwałtownie rosnąć.

2. Czy można sfinansować kupno apartamentu kredytem?

Tak, banki bułgarskie udzielają kredytów obcokrajowcom chcącym kupić nieruchomość, procedury są podobne jak w Polsce. Również tak jak w Polsce zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości.

3. Czy jeżeli kupię apartament w Bułgarii będę w stanie go korzystnie wynająć?

Oczywiście, wszystko zależy od nieruchomości, ale generalnie nie ma problemów z wynajęciem. W nadmorskich kurortach w grę wchodzi głównie wynajem krótkookresowy (zamiast hotelu wielu turystów woli obecnie wynająć sobie apartament na tydzień lub dwa). Sezon trwa od czerwca do września. W dużych miastach, takich jak Sofia, Warna, Płowdiw czy Burgas wynajmuje się apartamenty na dłuższy okres. Zaletą Bułgarii jest brak opłat związanych z posiadaniem mieszkania – nie płaci się czynszu! Dzięki temu lokal, nawet jeżeli stoi pusty, nie generuje kosztów. Właściciel płaci tylko raz do roku podatek od nieruchomości, poza tym mieszkańcy składają się na opłaty za elektryczność oraz wynagrodzenie dla sprzątających - są to niewielkie kwoty.

4. Czy istnieją przepisy regulujące nabywanie nieruchomości w Bułgarii przez cudzoziemców?

Tak: każdy może kupić mieszkanie lub dom, cudzoziemiec nie może jedynie kupić ziemi. Może jednak założyć spółkę z o.o., której będzie jedynym udziałowcem, zgodnie z bułgarskim prawem, i taka spółka jest już w stanie nabywać grunty.

5. Czy trudno jest założyć spółkę w Bułgarii?

Nie, jest to nawet łatwiejsze niż w Polsce, procedura trwa ok. 10-12 dni, wymagany kapitał początkowy jest niewielki i wynosi w przeliczeniu na złotówki ok. 10 tys. zł (5000 lewa).

6. Jakie są koszty związane z transakcją kupna nieruchomości w Bułgarii?

Generalnie trzeba przyjąć, że koszty zakupu będą wynosić ok. 3-5% ceny nieruchomości. Podobnie jak w Polsce, składają się na nie: podatek od czynności cywilno - prawnych, opłaty notarialne, sądowe, znaczki skarbowe itp.

7. Jaką prowizję pobiera biuro za pomoc w kupnie nieruchomości

w Bułgarii i co zapewnia w ramach usługi? Pobieramy prowizję w wysokości 2,5% + VAT, liczoną od wartości zakupionej nieruchomości. W ramach usługi biuro zapewni profesjonalną obsługę na każdym etapie transakcji - a więc doradzimy w wyborze odpowiedniej nieruchomości, zapewnimy obsługę formalno - prawną , pomożemy w uzyskaniu kredytu hipotecznego na miejscu, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ponadto przy pomocy współpracujących z nami lokalnych firm jesteśmy w stanie zapewnić pełną opiekę nad apartamentem, łącznie z wynajmem, regulowaniem rachunków oraz sprzątaniem – wynagrodzenie za te usługi jest płatne osobno.

konto usunięte

Temat: Formalności ABC nabycia nieruchmości w Bułgarii

witam teraz kapitał spółki zo.o wynosi tylko 2 leva
mam pytanie,kiedy przelewa się pieniadze za nieruchomosc przed czy po podpisaniu aktu notarialnego?
mam pytanie ,jeżeli kupie nieruchomość,powiedzmy po roku postanowię ja sprzedać to co ze spółką zo.o?
mogę ją zamknąć?monika szumowska edytował(a) ten post dnia 15.03.11 o godzinie 08:28
Wiktoria P.

Wiktoria P. Menadżer ds
sprzedaży, Dream
Home Ltd

Temat: Formalności ABC nabycia nieruchmości w Bułgarii

.Wiktoria P. edytował(a) ten post dnia 09.07.12 o godzinie 15:36



Wyślij zaproszenie do