Anna I.

Anna I. Dyrektor
zarządzający

Temat: systemy premiowe dla księgowych

Witam,

mam trochę problemów z księgowością i zastanawiam się nad wprowadzeniem systemów premiowych ale potrzebuję opinii fachowców w tym temacie:

- od czego uzależniacie wypłacanie premii dla pracowników ksiegowości?

- co może być podstawą systemów premiowych dla tego typu pracowników? jak mierzyć?

- czy wynagrodzenie głównej księgowej = 10 tys. w wielooddziałowej firmie o profilu handlowym to słabo czy OK?

- jakie macie doświadczenia w w/w kwestiach?

pozdrawiam
Anna
Marcin Karczewski

Marcin Karczewski Własna działalność -
eventy, impresariat,
golf, księgowość

Temat: systemy premiowe dla księgowych

z mojego doświadczenia w zarządzaniu działem księgowości oraz z rozmów ze znajomymi z branży to nasuwają mi sie tak naprawdę dwa moze trzy rodzaje sposobów premiowania :
1. premia uznaniowa - zależna od wyników pracownika, subiektywna ocena przełożonego, może jakieś oceny roczne / półroczne / kwartalne , za dobre wyniki kontroli z US
2. premie za wyniki firmy - tutaj bardziej jest to premia wypłacana pracownikom wszystkich działów i nijak ma się do jakości pracy działu księgowości - tylko do wyniku osiągniętego przez całą spółkę
3. premei tzw bilansów - za sporządzenei rocznego sprawozdania / sprawozdania skonsolidowanego .

a co do wysokości wynagrodzenia to czy 10 tys PLN jest mało czy dużo to zależy od wielu czynników - np. odpowiedzialność za rachunkowość, za podatki, wielkość spółki ( obroty / ilość dokumentow ) , skali trudności księgowań ( może być super wielki obrót, milion dokumentów , ale to będzie p\roste ksiegowanie weszło do magazynu/ zakup i wyszło z magazynu / sprzedaż wszystko w pln - latwe ksiegowania; a inny przykład to jakaś mniejsza spółka o skomplikowanej produkcji, wycenie p[rodukcji w toku, operacjach finansowych ( opcjach ;) ) i juz mamy inna skale trudności ) czyli duza i łatwa / mała i trudna.
zycze powodzenia w znalezieniu złotego środka
Anna I.

Anna I. Dyrektor
zarządzający

Temat: systemy premiowe dla księgowych

Marcin Karczewski:
z mojego doświadczenia w zarządzaniu działem księgowości oraz
z rozmów ze znajomymi z branży to nasuwają mi sie tak naprawdę
dwa moze trzy rodzaje sposobów premiowania :
1. premia uznaniowa - zależna od wyników pracownika, subiektywna > 3. premei tzw bilansów - za sporządzenei rocznego sprawozdania
sprawozdania skonsolidowanego .

premie za bilans mają ale chciałabym nagradzać Q jednak chciałabym aby nie były to do końca uznaniówki tylko jakieś obiektywne parametry - pytanie jakie?
terminowość - OK
kontrola US - OK
ilość błędów - OK (controlling to chyba moze wychwycić)
co jeszcze?

a co do wysokości wynagrodzenia to czy 10 tys PLN jest mało czy
dużo to zależy od wielu czynników -
mamy inna skale trudności ) czyli duza i łatwa / mała i trudna.
zycze powodzenia w znalezieniu złotego środka

wydaje mi się, ze jest to I stopień skomplikowania: rozliczenia tylko w zł, sprzedaż i zakup, trochę ŚT, a jesli chodzi o firmę to siedziba w szczecinie, obroty roczne 120 mln, wdrozony system zintegrowany, GK podlega pod DF

konto usunięte

Temat: systemy premiowe dla księgowych

Rozumiem, ze Spolka jest audytowana. Ewentualne uwagi audytorow i ich istotnosc moga takze stanowic dobra podstawe do bonusowania. To dla kierownikow i specjalistow. Dla stanowisk asystenckich np. ilosc "obrobionych" dokumentow. Teoria HR w zakresie bonusowania wskazuje na potrzebe wskazania mierzalnego, mozliwego do osiagniecia celu na ktory ma sie bezposredni wplyw. Premie tylko uznaniowe sa do niczego.

Sama wskazalas, ze masz jakies problemy. Powiaz te problemy z wyznaczonymi celami.

konto usunięte

Temat: systemy premiowe dla księgowych

Zależy, co chcesz osiągnąć.

Niestety, ogólne premiowanie jednej rzeczy może zagrażać innej.
Premie od ilości wykonanej pracy może się odbić na jakości.
Premiowanie jakości jest nie tylko trudne do zmierzenia, ale też zagraża wydajności.
Premiowanie braku zastrzeżeń US i kontroli może skutkować zbyt ostrożnym podchodzeniem do wątpliwych kwestii podatkowych (i ewidentne nadpłacanie podatków) itd.

Swego czasu w liście płac GW wysoko była księgowa, która wystawiła wszystkie nieprzeterminowane noty odsetkowe - a miała 10% od odzyskanej kwoty co poszło w setki tysięcy.

Więc stosunkowo łatwo zmierzyć i premiować konkretne projekty. Jak teraz np. odzyskanie VATu od paliwa i zakupu samochodów osobowych które po orzeczeniu stały się ciężarówkami, czy poprawienie starych deklaracji z innych powodów (bo księgowa douczyła się i zobaczyła, że nie wrzucała w koszty czegoś, co mogła albo pojawiły się nowe interpretacje czy orzeczenia).

O tyle premiowanie "zwykłej" pracy jest mało mierzalne.
Dla prostych "wklepywaczy" może to być ilość dokumentów - ale z obcinaniem premii w zależności od ilości wychwyconych później błędów.
W przypadków decyzyjnych osób - od "wygranych" spornych sytuacji, ilości uwag do wprowadzenia ze strony audytora, od ilości zmian i ulepszeń w pracy, od szybkości dostarczania potrzebnych zestawień, propozycji oszczędności kosztów itp.

konto usunięte

Temat: systemy premiowe dla księgowych

Sam się zastanawiam nad wyznaczaniem celów dla pracowników. Zgadzam się jednak z przedmówcami, że trzeba być ostrożnym w tym temacie, to znaczy ilość może się odbić na jakości. Zresztą do ilości też trzeby przyłożyć wagę, faktura fakturze nierówna.

Jeśli chodzi o główną księgową, to nie bazowałbym na kontrolach z US. Może się okazać, że miała konserwatywne podejście, a Twoja firma na tym traciła. Ilość błędów - ja nie mam zwyczaji karać za błędy. Każdy ma prawo robić błędy pod warunkiem, że się nie powtarzają. Poznałem kiedyś prezesa dużej, prywatnej firmy, który nie miał pojęcia o księgowości i zabierał premie GK dltaego, że składała korekty deklaracji VAT. Uznał, że jeśli musi poprawiać, to znaczy, że zrobiła coś źle za pierwszym razem. Dla kogoś kto orientuje się trochę w księgowości, wie, że korekty deklaracji nie muszą wynikać z tego, że coś było zrobione źle.

Moja propozycja:
1 - omów z GK projekty jakie przeprowadzacie. I od ich powodzenia uzależnij premię,
2 - Zastanów się wspólnie z GK nad podziałem zadań między księgowych, czy jest optymalny i zrównoważony (może moglibyście kogoś zwolnić i zaoszczędzić koszty). Premia za GK jeśli da radę,
3 - poproś niezależnego oksperta o przeanalizowanie kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, to znaczy czy Twoja GK nie ma za bardzo konserwatywnego podejścia (to samo osiągniesz jak wyliczysz efektywną stopę podatkową w swojej firmie).
4 - Twoje księgowe na pewno sprawdzają ceny na fakturze z cenami z zamówienia, możesz je nagradzać za wykrywanie niezgodności. Dostawca fakturował Was za dużo.

Jak mi coś jeszcze przyjdzie do głowy to dam znać.

Następna dyskusja:

SZKOLENIA DLA KSIĘGOWYCH




Wyślij zaproszenie do