Temat: Optymalizacja podatku przez LTD UK
Z całym szacunkiem do specjalistów nie chcących pomóc w interpretacji powszechnie dostępnej wiedzy, w przyjazny sposób dla początkujących, zinterpretowałam sobie sama. [FOCH]
Odpowiadającym proste "mylisz się", bez uzasadnienia, z góry podziękuję, nie marnujcie swojego cennego czasu:)
Alicja O.:
Czy wystarczy dwukrotny w roku przylot do UK na zebranie zarządu (takie warunki w umowie o pracę) aby wykluczyć zarzut sprawowania zarządu z PL oraz pracy na terenie PL? Wypłata miesięczna.
Zacznijmy od pracy na terenie PL.
Ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania z UK (Dz. U. z 2006 r. nr 250, poz. 1840 z dnia 29.12.2006 r.) z dopiskami
"Artykuł 14
Dochody z pracy najemnej
1. Z zastrzeżeniem postanowień artykułów 15, 17, 18 i 19 niniejszej Konwencji, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w [PL] Umawiającym się Państwie otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w[PL] tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w [UK] drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym [UK] drugim Państwie."
Czyli na prostą logikę jak nie wykonujesz pracy na terenie UK to płacisz podatek w PL z wyjątkami (w których jest sedno sprawy, ale o tym później).
Żeby nie było pominiętego najważniejszego wyjątku to jest on zaraz w drugim punkcie.
"2. Bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w [PL] Umawiającym się Państwie otrzymuje za pracę najemną, wykonywaną w [UK] drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w [PL] pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli:
a) odbiorca przebywa w [UK] drugim Państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w okresie dwunastu miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym, i
b) wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w [UK] drugim Państwie, i
c) wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w [UK] drugim Państwie.
"
Jak jesteś mniej niż 183 dni w UK i zatrudnia cię ktoś spoza UK to płacisz w PL (czyli nie dotyczy nas bo płaci firma z UK).
"Z zastrzeżeniem postanowień artykułów 15 [...]".
"Artykuł 15
Wynagrodzenia dyrektorów
Wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w [PL] jednym Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie dyrektorów lub w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w [UK] drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w [UK] tym drugim Państwie."
Czyli nasz wyjątek, jak jesteś Dyrektorem lub w radzie nadzorczej to nawet jak nie wykonujesz pracy z UK to płacisz podatek w UK.
Alicja O.:
Czy wystarczy dwukrotny w roku przylot do UK na zebranie zarządu (takie warunki w umowie o pracę) aby wykluczyć zarzut sprawowania zarządu z PL oraz pracy na terenie PL? Wypłata miesięczna.
Kwestia sprawowania zarządu:
Zacytujmy artykuł
http://grantthornton.pl/akademia_podatkowa_rezydencja_...
"Zgodnie z MK OECD kryterium rozstrzygającym o rezydencji podatkowej osób prawnych jest miejsce faktycznego zarządu. Zgodnie z komentarzem do MK OECD miejsce faktycznego zarządu to miejsce, w którym podejmowane są kluczowe decyzje w zakresie zarządzania podmiotem oraz prowadzenia przez ten podmiot działalności operacyjnej. Należy tu wskazać, że w praktyce władze podatkowe różnych krajów, mogą kłaść różny nacisk na różne elementy zarządzania podmiotem, w toku ustalenia jego rezydencji. Władze podatkowe mogą analizować gdzie wykonuje swoje działania CEO (dyrektor generalny), gdzie mają miejsce spotkania osób zarządzających spółką, gdzie zazwyczaj przebywają członkowie zarządu itp. Na przykład zgodnie z przepisami brytyjskimi, spółka jest jej rezydentem, jeżeli centralne zarządzania i kontrola nad spółką realizowana jest z Wielkiej Brytanii – tj. spotkania zarządu organizowane są w Wielkiej Brytanii, jak również tam podejmowane są decyzje strategiczne."
Czyli kluczowe decyzje są podejmowane na spotkaniach zarządu organizowanych w UK dwa razy do roku. Księgowość jest w UK, siedziba jest w UK. Nawet wskazana wyżej ustawa faworyzuje podatkowo dyrektora dając możliwość zasiadania mieszkańca Polski w zarządzie spółki UK.
Z drugiej strony jednak przyglądając się interpretacji dla słynnego przypadku LPP:
http://interpretacje-podatkowe.org/zarzad/ippb5-423-17...
Urząd Skarbowy uznał, że:
"Praktyka poszczególnych państw rozumienia określenia „miejsce faktycznego zarządu” jest jednak różna.
W polskiej doktrynie prawa podatkowego wskazuje się, iż zarówno w umowach, jak i wewnętrznym ustawodawstwie państw, brak jest wyraźnej definicji pojęcia „miejsca faktycznego zarządu”, gdyż nie jest nią na pewno określenie, iż jest to miejsce, z którego osoba jest faktycznie zarządzana.
Wydaje się, że uwzględniając zakres decyzyjny przysługujący członkom zarządu osób prawnych, za najbardziej właściwe i oddające sens tej definicji wydaje się podejście większości administracji podatkowych państw, które za “miejsce faktycznego zarządu” osoby prawnej uznają miejsce, w którym odbywa się bieżące prowadzenie spraw tej osoby prawnej (praktyczne, codzienne zarządzanie), które wcale nie musi być tożsame z miejscem podejmowania „kluczowych”, „zasadniczych” decyzji” dotyczących przedsiębiorstwa (patrz: Józef Banach – „Rozstrzyganie kwestii podwójnej rezydencji w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania”, Monitor Podatkowy nr 7/1999).
Podobnie literatura poświęcona międzynarodowemu prawu podatkowemu. W komentarzu “Klaus Vogel on Double Taxation Conventions. A Commentary to the OECD-, UN- and US Model Conventions for the Avoidance of Double Taxation on Income and Capita”, red. Klaus Vogel, Third Edition 1997 r., czytamy, iż miejsce wykonywania faktycznego zarządu oznacza miejsce codziennego zarządzania i prowadzenia spraw polegającego na podejmowaniu decyzji niezbędnych w prowadzeniu biznesu.
Odnosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, iż samo zatem zadeklarowanie, iż dana spółka zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich okresowo będzie wizytowana przez członków zarządu zamieszkujących ZEA oraz Polskę, i że to tam zarząd podejmować będzie decyzje, zdaniem organu podatkowego jest niewystarczający dla uznania przez polską administrację podatkową, że w świetle danej umowy Polska – ZEA o unikaniu podwójnego opodatkowania Spółka taka będzie rezydentem podatkowym drugiego państwa."
Czyli możemy to interpretować na kilka sposobów?
1. US uznaje, że LPP przeprowadza nielegalnie optymalizację, US mu tego nie udowodni albo LPP ma dobrych prawników.
2. "[...] samo zatem zadeklarowanie, iż dana spółka zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich okresowo będzie wizytowana przez członków zarządu [...] jest niewystarczający" czyli nie "deklarujemy", a robimy to, czyli okresowo udajemy się do UK.
3. Nasza mini LTD nie prowadzi bieżących spraw tak jak inne duże, w końcu tylko raz podpisujemy umowę o usługach z DG, poza dwoma zebraniami zarządu w roku nie podejmujemy kompletnie żadnych decyzji. Usługa się sama outsourcuje, my tylko robimy księgowość.
Alicja O.:
Firma posiadałaby konto w PL i z niego były by wypłaty dla dyrektorów w PLN. Czy to problem?
Czy jest możliwa wypłata gotówkowa dla dyrektorów w PL?
Czy rozliczanie wszystkiego przez konto w PL to problem?
Po wzięciu pod uwagę powyższe kwestie dotyczące legalnej wypłaty dla polskiego dyrektora czy waluta i kraj konta mają jakieś znaczenie? Raczej nie.
Alicja O.:
Zusu nie optymalizujemy, choć żal topić ~600 zł miesięcznie z tego tytułu.
Po głębszym zastanowieniu, trzeba to liczyć "normalnie" czyli ponad 1000zł a nie ~600zł, bo jak już się pozbędziecie dochodów i podatków w PL to nie ma od czego odliczyć części składek, więc ile się zapłaci tyle się "traci".
Alicja O.:
Jak skomplikowana jest księgowość Ltd? Może warto wynajmować księgowość raz do roku przy jakichś rozliczeniach z Hmrc, a miesięcznie płacić księgowości tylko za rozliczanie Paye?
Anglicy pracujący na kontraktach robią to sami, Paye też można samemu. Większość da się on-line.
http://www.twicecircled.com/tc/diy-accounting-for-free...