konto usunięte

Temat: Podpis Elektroniczny kwalifikowany, BAZA ARCHIWIZACJI...

Bezpieczne Archiwum Dokumentów Elektronicznych - BADE



Bezpieczne Archiwum Dokumentów Elektronicznych jest systemem umożliwiającym pełną obsługę, w zakresie archiwizacji i konserwacji, dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym.

Coraz szersze stosowanie dokumentów elektronicznych wymusza na użytkownikach odpowiednie ich przechowywanie. Nowością na rynku systemów archiwizujących pliki komputerowe jest archiwizacja plików podpisanych cyfrowo. Pliki te muszą, ze względu na ich wartość dowodową, podlegać procesom, które zapewnią ważność dokumentowi nawet po upływie ważności certyfikatów.


Bezpieczne Archiwum Dokumentów Elektronicznych zapewnia ważność dokumentowi elektronicznemu, opatrzonemu podpisem elektronicznym, przez cały okres przechowywania w Bezpiecznym Archiwum Dokumentów Elektronicznych.


Bezpieczne Archiwum Dokumentów Elektronicznych nie jest systemem do tworzenia i zarządzania kopiami bezpieczeństwa (backupów) plików komputerowych. Jest to system uzupełniający istniejące systemy kopii bezpieczeństwa o poprawną obsługę plików podpisanych cyfrowo, zgodnie z prawem polskim. Każdy dokument opatrzony podpisem elektronicznym musi podlegać odpowiednim procesom, które zapewnią ważność dokumentu przez określony czas (np. faktura elektroniczna musi być przechowywana przez 5 lat, certyfikat kwalifikowany wydawany jest maksymalnie na 2 lata).




Dokument elektroniczny podpisany elektronicznie może utracić swoja ważność na skutek:

• utraty ważności certyfikatu(certyfikatów) podpisującego,

• utraty ważności certyfikatu(certyfikatów) Centrum Certyfikacji, które wydało certyfikat i klucze kryptograficzne do składania podpisu elektronicznego,

• utraty ważności certyfikatu(certyfikatów) Narodowego Roota, Centrum Certyfikacji Centrast SA, które wydaje certyfikaty Centrom Certyfikacji (w Polsce Unizeto, PWPW, KIR),

• utraty ważności certyfikatu(certyfikatów) znacznika czasu BADE


BADE - Bezpieczne Archiwum Dokumentów Elektronicznych jest jednym z podstawowych elementów systemu elektronicznej dystrybucji faktur elektronicznych.


Zastosowanie
• archiwizacja dokumentów elektronicznych,
• możliwość udostępniania i dystrybucji faktur elektronicznych
• dodatkowe znakowanie kwalifikowanym znacznikiem czasu dokumentów elektronicznych,
• wymiana bezpośrednia dokumentów między użytkownikami,
• konserwacji dokumentów elektronicznych opatrzonych podpisem elektronicznym,

Podpis elektroniczny

Podpis cyfrowy inaczej zwany podpisem elektronicznym to dane w postaci elektronicznej służące (przy wymianie informacji drogą elektroniczną) do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny i do potwierdzania autentyczności dokumentu. Stosowanie podpisu cyfrowego gwarantuje, że przesyłka pochodzi od deklarowanego nadawcy oraz, że jej zawartość nie została zmieniona. W przypadku korespondencji papierowej, charakter pisma i podpis identyfikują autora i dają pewność, że jest nadawcą wiadomości, taką samą funkcję pełni podpis cyfrowy dla korespondencji wysyłanej drogą elektroniczną.



Podpis cyfrowy jest matematycznym algorytmem w wyniku działania którego otrzymywana jest zaszyfrowana informacja doklejana do przesyłanej wiadomości - podpis. Dzięki posługiwaniu się podpisem elektronicznym przesyłane dokumenty elektroniczne są zabezpieczone przed modyfikacją przez osoby nieupoważnione. Każda, nawet przypadkowa, zmiana w treści przesyłki jest sygnalizowana przez komputer odbiorcy.

Zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy certyfikatu kwalifikowanego jest równoważny pod względem skutków prawnych podpisowi własnoręcznemu.
Kwalifikowany podpis cyfrowy spełnia 3 ważne funkcje:
- zapewnia integralność – daje pewność, że treść dokumentu nie została zmieniona,
- zapewnia niezaprzeczalność - autor wiadomości nie może zaprzeczyć, że wysłał wiadomość i ją podpisał,
- zapewnia wiarygodność nadawcy - masz pewność że wiadomość jest wysłana przez osobę, która się podpisała pod nią.
We wszystkich miastach wojewódzkich oraz w Koszalinie działa sieć 17 Ośrodków Rejestracji Kluczy (ORK). ORK tworzą wykwalifikowani pracownicy przeszkoleni w zakresie rozpoznawania fałszerstw dokumentów tożsamości i podpisów własnoręcznych. W każdym z ORK klienci mogą:
- podpisać umowę na świadczenie usług certyfikacyjnych,
- otrzymać certyfikat kwalifikowany oraz wszystkie elementy niezbędne do składania i weryfikacji bezpiecznych podpisów elektronicznych,
- uzyskać fachową pomoc w zakresie instalacji i obsługi bezpiecznych urządzeń do składania podpisów

Możliwości podpisu elektronicznego
Zgodnie z Ustawą o Podpisie Elektronicznym z dnia 18 września 2001 roku "dane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu są równoważne pod względem skutków prawnych dokumentom opatrzonym podpisami własnoręcznymi".

Podpis elektroniczny umożliwia:
• kontakty drogą elektroniczną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (np. podpisanie deklaracji)
• podpisywanie i składanie wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego
• podpisywanie i wysyłanie raportów do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej
• prowadzenie korespondencji z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych,
• podpisywanie i wysyłanie deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych
• podpisywanie faktur elektronicznych
• wymiana informacji z urzędami administracji publicznej
• składanie dyspozycji, przelewów, zmian w bankowości elektronicznej
• elektroniczne podpisywanie dokumentów w obrocie prawnym i handlowym
• podpisywanie wielu dokumentów elektronicznych jednocześnie
• podpisywanie ofert z wykorzystaniem certyfikatów kwalifikowanych na aukcjach i przetargach internetowych
• zawieranie umów przez Internet
• prowadzenie bezpiecznych transakcji elektronicznych przez Internet
• elektroniczne podpisywanie oświadczeń woli oraz dokumentów w obrocie prawnym

Proszę dzwonić, pisać i pytać.