Agnieszka S.

Agnieszka S. Student, Wyższa
Szkoła Biznesu w
Dąbrowie Górniczej

Temat: Silna kultura organizacyjna a przywództwo

Nowy dyrektor firmy objął to stanowisko po osobie o ogromnym autorytecie wśród pracowników, która z sukcesem kierowała firmą, zbudowała silny zespół działający wg od lat ustalonych reguł i zasad. Pracownicy identyfikują się z firmą i są przekonani, że nikt skutecznie nie może zastąpić dawnego szefa. Jesteście zespołem ds. personalnych w tej firmie (branża logistyczno-spedycyjna), a Twoim zadaniem jest wprowadzenie nowych norm i wartości kulturowych, gdyż inaczej firma nie utrzyma pozycji na rynku w dobie coraz silniejszej konkurencji. Proszę zaproponować plan działania w tej sytuacji.

Czy moglibyśccie mi coś zasugerować, z czego taki plan powinien się składać, jakie nowe normy i wartości mogłyby podtrzymać tą silną kulturę organzacyjną?
Karolina C Dulnik

Karolina C Dulnik Ekspertka w
dziedzinie
komunikacji
wewnętrznej,
interpers...

Temat: Silna kultura organizacyjna a przywództwo

Oddaj to pracownikom i tylko koordynuj, steruj projektem. Uznając ich autorytet, zyskujesz go.

Zaczęłabym od pytania, co jest dla nich ważne w firmie, w pracy i dlaczego, jakie wartości. Z tych wyłowiłabym 3 - 5 spójnych z wizją firmy. I znów oddała z pytaniem, jak je kształtować, podtrzymywać, kultywować. Jeśli to firma, która liczy się ze zdaniem swoich pracowników :)
Jeśli to możliwe, dawny dyrektor mógłby być orędownikiem. Chyba, że odszedł do innej firmy, nie na emeryturę.

Temat: Silna kultura organizacyjna a przywództwo

Dla mnie to nie jest sprawa wdrożenia nowych wartości czy wypracownia nowej kultury. Wzmocnienia, moim zdaniem, wymaga nowy szef a więc działania HR koncentrowałabym raczej na tym jak wzmacniać jego pozycję co oznacza, że nie oddałabym w ręce pracowników spraw związanych z wartościami czy kulturą ponieważ
nie poradzą sobie z tym choćby nie wiem jak dobrze projekt był prowadzony. Poza tym - nie o to chodzi. Nowy szef musi zaznaczyć swoją obecność w mocnym zespole jest to niezmiernie ważne. Statek musi mieć swojego kapitana - dla załogi lepiej, żeby kapitan był jeden.
Trzeba zrobić dobrą diagnozę sytuacji i zastanowić się dlaczego pracownicy tak reagują, co takiego skutecznego robił poprzednik (i to wykorzystać). Czasami wystarczy spotkanie z pracownikami i dobrze przygotowane "expose szefa". Chyba że nowy szef chce zmieniać organizację. Za mało danych żeby doradzac - czy poprzednik odszedł bo chciała/ musiał, czy nowy ma inny pomysła na firmę - jakie ma cele ...
Agnieszka S.

Agnieszka S. Student, Wyższa
Szkoła Biznesu w
Dąbrowie Górniczej

Temat: Silna kultura organizacyjna a przywództwo

Poprzednik odszedl nagle, dla wszystkich bylo to ogromnie zaskoczenie Nie ma mozliwosc kontaktu z nim, walczy za granica z nieuleczalna choroba Jest to o tyle trudna sytuacja, ze zespol wciaz czuje sie emocjonalnie zwiazany z dawnym szefem Moim osobistym zdaniem, jego nastepca nie ma nowej wizji i nie dosrzegam w nim cech przywodcy Dostalismy take dyspozycje od zarzadu

Temat: Silna kultura organizacyjna a przywództwo

Smutek związany z osobistym przywiązaniem do człowieka w połaczeniu z nagłą zmianą powodującą spadek poczucia bezpieczeństwa nie jest dobrym momentem na angażowanie pracowników w jakiekolwiek działania szczególnie takie, od których zależeć będzie kondycja firmy. To czego oni potrzebują a na co ma wpływ nowy szef - to własnie przywrócenie im poczuciabezpieczeństwa. Na chorobę poprzednika i jej przebieg nie ma wpływu, ale za to ma wpływ na wzmocnienie zespołu - ja bym tę sytuację wykorzystała - nie na korporacyjn bełkot, ale ludzką twarz (bo mamy do czynienia z silnymi ludzkimi emocjami)Poza tym ma tylko jedną szansę na dobre wejście :)
Jeśli odejście poprzednika było nagłe - nagłe dla samego szefa było mianowanie go na to tanowisko. Szef też człowiek, więc prawdopodobnie zmaga się ze swoimi strachami i obawami - na dodatek sam, bo oczywiście uważa - jak większość szefów - że ludzie oczekują od niego tego, że on wszystko będzie wiedział i umiał. Musi również "zmierzyć się" z legendą swojego poprzednika. Jak zwykle może to zrobić na kilka sposobów: odciąć się (dość ryzykowne) lub kontynuować dzieło (też ma swoje wady). Mimo wszytko więc skoncentrowałabym się na nowym szefie.
1) rozmowa w 4 oczy - szef oczywiście nie powie co czuje i czego
się obawia, więc te obawy musi wypowiedzieć na głos osoba z HR, wykazaćzrozumienie i zaoferowac pomoc
2) namawiałbym do spotkania z ludźmi - nie wiem jak duża jest firma, czy spotkanie ze wszystkim, czy z kluczowymi managerami - ja rekomendowałabym mu powiedzenie o tym, że sytuacja jest nagła również dla niego, zależy mu na zespole, na jego wysokiej efektywności, nie jest jego intencją robienie drastycznych zmian (no chyba ze jest)oczekuje wobec tego zrozumienia i czasu ponieważ musi odnaleźć się w nowej roli i przygotować dalszy plan działań - pokazując "brzuszek" może więcej zyskac niż stracić. Może nie przywróci tym całkowicie poczucia bezpieczeństwa ale przynajmniej utnie w dużym stopniu plotki, spekulacji i poczucie niepewności a także to, że pracownicy w oczekiwaniu na to co się stanie nie będą jeszcze bardziej gloryfikować jego poprzednika - bo to jest równie duże zagrożenie
3) po takim spotkaniu z kluczowymi managerami pomogłabym mu przygotować się do spotkania merytorycznego z załogą. Jeśli firma była dobrze prowadzona przez poprzednika - nie będzie źle. Gorzej, żeśli biznes pada i rzeba będzie odciąć się lub zmienić wiele działań. Ważne, żeby nie krytykować, komentować i nie odcinać się publicznie od tego co było. Postawa - ja tu teraz jestem prezesem odpada. Jeśli jest to nowa osoba w organizacji trzeba mu dobrze zorganizować program wdrożeniowy, jeśli zna organizację i nagle z kolegi stał się szefem trzeba go ośmielić w podejmowaniu decyzji.
Jeśli firma jest rozległa terytorialnie, obowiązkowo musi odwiedzić wszystkie lokalizacje. Ważne żeby sam określił swoje oczekiwania i potrzebu i otworzył ludzi na wypowiadanie swoich potrzeb i oczekiwań.
Daj mu szansę i nie oceniaj go na razie. On ma bardzo duży stres i jest z nim całkiem sam.
Jeżeli uznacie, że mimo wszystko wizja i wartości są ważne i trzeba to koniecznie zrobić -niech on pierwszy określi jakie są dla niego ważne i jak je rozumie w kontekście biznesowym oraz jakie sytuacje / zachowania będzie uznawał za łamanie zasad.
Cokolwiek innego zaplanujesz, zrobisz będzie tylko zmianą lukru na torcie, który trzeba na nowo upiec. Jeśli potrzebujesz czegoś więcej, napisz na priv.
PowodzeniaMonika Matak edytował(a) ten post dnia 09.06.09 o godzinie 10:14
Agnieszka S.

Agnieszka S. Student, Wyższa
Szkoła Biznesu w
Dąbrowie Górniczej

Temat: Silna kultura organizacyjna a przywództwo

Dziekuje

Następna dyskusja:

kultura organizacji po polsku




Wyślij zaproszenie do