Andrzej B.

Andrzej B. Specjalista, Point

Temat: Brak prądu z sieci i instalacja PV

Pytanie. Zakładając że mam instalację fotowoltaiczna podłączona do sieci oraz jakieś domowe urządzenie korzystające z prądu, np. pralkę. Następuje przerwa w dostawie prądu i:
a. w dzień
wypiorę w niej czy nie?
b. w nocy
wypiorę w niej czy nie?
Mógłby mi ktoś rozjaśnić czy jako Prosument mam w tych sytuacjach prąd by załączyć np. pralkę?
Z góry dziękuję.
Andrzej Cebrat

Andrzej Cebrat właściciel, SOLTECH
SERVICE - TELECOM

Temat: Brak prądu z sieci i instalacja PV

W większości przypadków prądu nie będzie ani w dzień ani w nocy i pomimo tego, że w dzień słońce świeci a panele produkują energię pralka nie będzie działać. Dzieje się tak dlatego, że inwertery podłączone bezpośrednio do sieci muszą być zgodnie z przepisami wyposażone w zabezpieczenie antywyspowe, które w momencie gdy następuje przerwa w dostawie prądu z sieci energetycznej (awaria lub planowe wyłączenie) wyłącza inwerter. Działanie takie podyktowane jest względami bezpieczeństwa aby elektrycy pracujący przy naprawie sieci nie zostali porażeni prądem z podłączonych do niej instalacji OZE.
Są jednak wyjątki i instalacje, które będą działać zawsze i dzień i w nocy i to niezależnie od tego czy sieć energetyczna działa czy nie. Są to instalacje z magazynami energii, które również mogą współpracować z siecią. Przy odpowiedniej konfiguracji spełniają opisaną wyżej funkcję zabezpieczenia antywyspowego ale nie powodującego przerwania pracy inwertera. Systemy takie można zrobić np na bazie urządzeń Victron Energy - MultiPlus i Quatro. Opis takich rozwiązań HUB1 i HUB2 jest na stronie http://www.selfenergy.pl/index.php/styles/technologia/...
Andrzej B.

Andrzej B. Specjalista, Point

Temat: Brak prądu z sieci i instalacja PV

Tak jak przypuszczałem. Falownik sieciowy w sytuacji zaniku napięcia z sieci, nie poda prądu na pralkę (z podanych w odp. przyczyn) i pralka nie będzie "chodzić".
Zatem w przypadku zaniku napięcia w sieci zewn., gdy chcemy jednak skorzystać w domu z wyprodukowanej przez nas energii el. następować musi przełączenie na przydomowe magazyny energii (czytałem ostatnio np. o Tesla Powerwall), z których można korzystać do momentu oczywiście wyczerpania się zgromadzonej tam energii. Takie rozwiązanie wiąże się jednak ze wzrostem kosztów instalacji co przekłada sie na ekonomiczny sens całego używanego wyłącznie prywatnie, przedsięwzięcia.
Dziękuje za szybką reakcję.
Karol Tulpa

Karol Tulpa St. Inżynier,
Roofs&House Polska
Sp.z.o.o.

Temat: Brak prądu z sieci i instalacja PV

A to nie jest tak, że trzeba mieć instalację off grid uniezależnioną od pozostałej instalacji, żeby przez falownik najlepiej trójdzielny prąd mógł zasilać pralki, lodowki?

----

Warto wiedzieć więcej o panelach słonecznych: http://www.agropolska.pl/czytelnicy-nadeslali/artykuly...
Andrzej Cebrat

Andrzej Cebrat właściciel, SOLTECH
SERVICE - TELECOM

Temat: Brak prądu z sieci i instalacja PV

Niby tak, ale nie koniecznie musi być to instalacja off-grid całkowicie odłączona od sieci zewnętrznej. W systemach HUB 1 i 4 Victron Energy instalacja wewnętrzna (z pralką i lodówką) znajduje się za "szeregowo" włączonym w instalację inwerterem/ładowarką (MultiPlus http://www.selfenergy.pl/index.php/features/systemy-vi... lub Quatro http://www.selfenergy.pl/index.php/features/systemy-vi... ). W momencie awarii lub wyłączenia sieci urządzenie to odcina niedziałającą sieć zewnętrzną i system zaczyna działać jak instalacja off-grid. Gdy więc sieć zewnętrzna działa można z niej korzystać aby zasilać urządzenia, doładować akumulatory lub oddać do niej nadmiar energii ale gdy sieć "się zepsuje" odcinamy się od niej i jesteśmy niezależni. Proste i skuteczne.

Temat: Brak prądu z sieci i instalacja PV

Witam.
Jaki jest orientacyjny koszt montażu MulitPlus lub Quatro + magazyn energii na poziomie 2kWh ???
Istniejąca instalacja to 7 kW podpięta do sieci energetycznej.



Wyślij zaproszenie do