Szymon Buszkiewicz

Szymon Buszkiewicz czysty-zysk.info

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Witam

Założenie w miarę - jest 950 kWh/kWp to tak bezpiecznie.

Koszty kredytu zdecydowanie za wysokie - w BOŚ można już dostać od 3% nawet kredyt. Standardowo Wibor 3M, który teraz jest nisko około 4%. Prowizja 2%.

Powiedz mi czy założyłeś jakąś stopę dyskonta? czy zakładasz że użytkownik trzyma kasę w skarpecie?

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Dla mnie całkiem przyjemne narzędzie - tylko skąd ta cena 1,6 za kWh. Jeżeli to mikroinstalacja to powinno się uwzględnić zapotrzebowanie na potrzeby własne ( przypominam, że w dotychczasowych propozycjach ustawy pojawiał się licznik dwukierunkowy bez możliwości zainstalowania układu na oddzielnym liczniku).
Karol Rorat

Karol Rorat Student, Uniwersytet
Jagielloński w
Krakowie

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

czytałem kiedyś artykuł, w którym wypowiadała się ktoś z MG i rzekomo rozważają możliwość montowania oddzielnych liczników dla instalacji fotowoltaicznych ( jak będę miał czas to mogę zarzucić linkiem).

Ale jak to zwykle bywa przy okazji takich zapowiedzi, to daleka droga by znalazły się ona chociażby w projekcie ustawy, a co dopiero w samej ustawie...
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Dzieki za uwagi.

"Koszty kredytu zdecydowanie za wysokie - w BOŚ można już dostać od 3% nawet kredyt" - wydaje mi się, że ten kredyt to jest dofinansowany z wojewódzkiego funduszu.
Na kolektory mają w BOŚ kredyty oprocentowane na 10-11%, więc trochę tym się sugerowałem.

Zakładałem, ze 100% energii będzie sprzedawane. Zatem pewnie będę musiał zmienić.
I tak ta opłacalność nie wychodzi rewelacyjnie.

"skąd ta cena 1,6 za kWh?" - takie subiektywne wyśrodkowanie, między różnymi ofertami i tym co można oferować. może za pół roku bedzie taniej.

"Powiedz mi czy założyłeś jakąś stopę dyskonta?" - od tego właśnie jest IRR. Liczy wewnętrzną stopę zwrotu. i porównanie na wykresie w stosunku do lokaty na 4%.

konto usunięte

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

tem program wprowadza dane nieprawdziwe, mylace, zreszta jest bardzo ograniczony, niedopracowany.

W tej chwili jest tylkjo spamem i jako taki bedzie niedlugo caly wpis wyrzucony do kosza

prosze popracowac nad nim i w przyszlosci mozemy jeszce raz przeanalizowac

prosze takze nie oglaszac tutaj niczego innego oprocz tematow dotyczacych fotowoltaiki

konto usunięte

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Tomasz

popraw swoj kalkulator, rozbuduj wybor ze platnosci 1.30zl/W (do 10KW) i 1.10zl/W bedzie dopiero po wprowadzeniu nowych ustaw, ( kiedy?, moze byc nawet 2014), teraz jest tylko 0.198 zl plus 0.25 zl Zielone certifikaty

i wpisz go jeszcze raz

bez euforii, same fakty. Takze, czy jest ktos kto otrzymal pozyczke z BOS? moze podzieli sie doswiadczeniami

konto usunięte

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Janku 198 + 176 ( na dziś)
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

dodałem w kalkulatorze (http://greenergy.com.pl/kalkulator-korzysci/) zestaw 10 kW i 40 kW. Kwestia przyjętych cen to rzecz dyskusyjna - dla jednych za niskie dla innych za wysokie.

oczywiście kalkulator zakłada sytuację:
- po wejsciu w życie ustawy o OZE z preferencyjnymi stawkami feed-in
- dla szarego Kowalskiego, który nie prowadzi działalności i nie odprowadza VATu.

taki Kowalski płaci 8% VAT kupujac zestaw wraz z usługą montazu, ale sprzedając potem energie VAT jest jego przychodem.
więc liczę cenę sprzedaży = 1,30 zł * 1,23 (VAT) * 0,82 (PIT)
a jeśli moc zestawu jest ponad 10000 W to = 1,15 zł * 1,23 (VAT) * 0,82 (PIT)

czy coś źle?

podaję ponownie przykładowego linka do kalkulatora z opcją dowolnej modyfikacji 4 głownych parametrów symulacji:
http://greenergy.com.pl/kalkulator-korzysci/?koszt=550...
Michał Sakowski

Michał Sakowski Nieruchomości
inwestycyjne

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Nic nie jest źle, ale to jest narzędzie do ściągania inwestorów, a nie do jakiejkolwiek rzetelnej oceny projektu inwestycyjnego. Dla inwestora absolutnie nieprzydatne, bo nie uwzględnia praktycznie żadnego z istotnych aspektów.
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

a jakie istotne aspekty chcialbys dodać?
może da się uwzględnić w tym kalkulatorze.

chciałbym by obiektywnie pokazywał opłacalność inwestycji w PV, bez żadnego koloryzowania.

i szczerze to nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź: "narzędzie do ściągania inwestorów" a jednocześnie "Dla inwestora absolutnie nieprzydatne".

ja sam myslę o zainwestowaniu w 5kW na swoim dachu i próbuję oszacować na ile to jest opłacalne i czy lepiej trzymać kasę na lokacie....Tomasz Smieszkoł edytował(a) ten post dnia 24.01.13 o godzinie 17:23
Michał Sakowski

Michał Sakowski Nieruchomości
inwestycyjne

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Pisałem szybko i z pracy, więc może faktycznie trochę niespójnie.

Przez 'narzędzie do ściągania "inwestorów"' miałem na myśli narzędzie sprzedażowe - masz produkt, którym jest inwestycja w PV i używając tego narzędzia ściągasz inwestorów (klientów) - do tego się to nadaje i obawiam się, że tylko do tego.

Co bym tam jeszcze chciał? Odpowiem Ci troszkę inaczej - ostatni biznes-plan, który pisałem miał circa 60 stron, w tym połowa to były obliczenia. To jest podstawa do rozważań czy biznes jest opłacalny, czy nie. To, co przygotowałeś to zabawka albo excel sprzedażowy.

Co konkretniej bym chciał zobaczyć, to napisałem Tobie w innym wątku tutaj. Koszty, ryzyka, konkrety. W inwestycji (jakiejkolwiek) naprawdę najważniejszą stroną są koszty i ryzyka, a nie przychody. Na wykresie to ładnie wygląda, ale w Twoim kalkulatorze nie ma słowa o bieżących kosztach obsługi tej inwestycji, a one są.
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Odnosnie bieżacych kosztów - dobre pytanie.

koszt przyłaczenia - wg ustawy ma być po stronie zakładu energetycznego.
ubezpieczenie - gdzieś czytałem, że zwykłe ubezpieczenie domu obejmuje instalacje kolektorów czy PV, ewentualnie jest to minimalnie większy koszt. generalnie nie jest to konieczne, nikt z dachu nie ukradnie, grad czy pioruny raczej nie są groźne. ale to warto jakby ktoś mądrzejszy się wypowiedział.

serwisowanie? - w "SOLinvest pro ' zakładają jakieś drobne kwoty jako koszt ochrony. wg mnie jeśli jest to mała instalacja na dachu, to raczej takich kosztów nie ma. jeśli duża instalacja to oczywiście pojawia się monitoring/ochrona, ubezpieczenie etc.
z tego co wiem serwisowanie też nie jest potrzebne, w przeciwieństwie np do kolektorów słonecznych.
w moim kalkulatorze zakładałem małe instalacje dachowe (do 10kW), dlatego pomijałem te (i tak drobne) koszty.

trwałość inwertera? - tak, nie wiem, czy wytrzyma 25 lat. może trzeba wczesniej założyć koszty wymiany. Jan - napiszesz?
z sieci wyczytałem "SMA develops and manufactures the inverters for a life span of more than 20 years", więc mozna chyba kalkulować biznes na 25 lat. teoretycznie pewnie po 20 latach mozna wymienić inwerter i korzystać z paneli przez kolejne 20 lat.

jakie jeszcze koszty?

ryzyka?
ryzyko zniszczenia, awarii czy kradzieży raczej pomijalne.
ryzyko mniejszych przychodów niż zakładane - po wejściu ustawy przez 15 lat przychody gwarantowane. potem faktycznie mogą być rózne scenariusze.

co jeszcze?

na pewno co innego jest mała instalacja dachowa - tu nikt przecież nie bedzie robił wielkiego biznes-planu. - a co innego farma słoneczna za kilka baniek - wtedy biznesplan obejmuje znacznie wiecej rzeczy i musi być precyzyjniejszy.Tomasz Smieszkoł edytował(a) ten post dnia 24.01.13 o godzinie 19:39
Jarosław Rostek

Jarosław Rostek ***GG:324952***
Skype:
jaroslaw.rostek

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

ryzyko jest następujące:

Od kilku dni pada śnieg PV jest martwe więc przychód zero i sam pobierasz energię z sieci za którą musisz zapłacić.

PV trzeba czyścić może nie codziennie, z tego co pamiętam 1-2 czyszczenia w ciągu roku są zalecane.

Inwerter to urządzenie elektroniczne i może ulec awarii, przestój w środku lata to strata.

Ryzyko zniszczenia,awarii - tego nie można pominąć, ponieważ może się zdarzyć - zdarzają się u nas coraz częściej wichury, trąby powietrzne i gradobicia itp, zakładanie, że nic takiego cię nie spotka w ciągu 30 lat jest abstrakcyjnym myśleniem...

Po za tym używasz stwierdzenia: gdzieś czytałem ...jeśli tworzysz narzędzie, które ma być pomocne to dane tam zawarte muszą być prawdziwe a nie gdybane...

Ostatnio poprosiłem o firmę o ofertę na na PV instalacja mała 3kW, a handlowiec daje mi w cenie 5 inwerterów każdy po 3 kW, na pytanie po co nie potrafi odpowiedzieć...

Podanie nierzetelnych informacji nie pomaga a odstrasza...
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

"Od kilku dni pada śnieg PV jest martwe " - przecież śnieg to nie jest ryzyko. to jest pewne, że jest śnieg w zimie. dlatego zakładane uzyski w grudniu i styczniu są prawie 5 razy mniejsze niż np. w lipcu. wejdź na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php, wybierz miejscowość i zobacz sobie oszacowanie zysków.

Obrazek


Ryzyko to jakby Słońce nam zgasło. wybuch wulkanu czy meteoryt spowijający Ziemię w mrokach ciemności na kilka lat. Czy jakby uzysk energii był mocno inny od wieloletniej średniej.

"PV trzeba czyścić może nie codziennie, z tego co pamiętam 1-2 czyszczenia w ciągu roku są zalecane." - w przypadku dużych farm, gdzie liczy się każdy procent uzysku, to tak - czyści się parę razy w roku, w zależności od potrzeb. ale nie są to jakieś rujnujące koszty. raczej symboliczne. w przypadku małych zestawów na dachu nikt ich nie czyści. wystarczy deszcz.

"Inwerter to urządzenie elektroniczne i może ulec awarii, przestój w środku lata to strata." - jasne. dlatego większość porządnych firm gwarantuje szybką wymianę zepsutego sprzętu, by awaria nie trwała dni tylko godziny.

"wichury, trąby powietrzne i gradobicia " - jasne, że to jest. i systemu montażu są na to przygotowane. tak samo przy kolektorach słonecznych. nawet jak były mocne gradobicia i wgniecenia w karoserii samochodów, do kolektory rurowe to wytrzymywały. od tego jest hartowane szkło, które je pokrywa i odpowiednio mocny system montażu. tak, jest ryzyko, że nam dach zerwie wraz z instalacją. od tego jest polisa ubezpieczeniowa. a prawdopodobieństwo zwykle bardzo blisko zera.

"Podanie nierzetelnych informacji nie pomaga a odstrasza" - jasne. dlatego ważna jest wymiana informacji, ciągłe uczenie się, grzebanie w szczegółach. a nie ogólniki.
i dlatego też były moje pytania, bo dopiero raczkuję w tym temacie i bardzo interesują mnie obszary mojej niewiedzy...Tomasz Smieszkoł edytował(a) ten post dnia 24.01.13 o godzinie 22:21
Jarosław Rostek

Jarosław Rostek ***GG:324952***
Skype:
jaroslaw.rostek

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Tomek, wybacz ale mam wrażenie, że nie podchodzisz do tego zagadnienia praktycznie.
Ryzyko to są wszelkie możliwe zdarzenia występujące w danym rejonie i pomijanie tego parametru jest podstawowym błędem wszystkich obliczeń to również błędnie generuje wynik końcowy.

1. 5% to też zysk, w tej chwili w niektórych miejscach zalega nawet 20 cm warstwa, chcesz mi powiedzieć, że mam czekać do marca, kwietnia aż to spłynie? Na uzysk w okresie zimowym ma wpływ nie tylko śnieg ale też słońce, które w tym okresie świeci "najgorzej" i najkrócej.

2. Deszcz nie jest w stanie wyczyścić ptasiej kupy i trzeba to zrobić mechanicznie, w zależności od lokalizacji może się to okazać niestety problemem dość znacznym.

3. Nie ma możliwości technicznych aby w ciągu kilku godzin wymienić inwerter, technicznie jest to niemożliwe, przy dobrych wiatrach jest to 1-2 dni. Np. firma Power-one nie ma bezpośredniego przedstawiciela na Polskę - przynajmniej z tego co mi wiadomo.

4. Grad wielkości 1cm może narobić szkód lub uszkodzić całą instalację, szkło hartowane nie jest nietłukące, oczywiście są to sytuacje kryzysowe i wyjątkowe ale właśnie takie sytuacje należy uwzględnić w ryzyku. Ubezpieczenia nie zawsze uwzględniają wszystkie możliwe szkody ...

Nie można nie zakładać ryzyka, bo to tak jak grając na giełdzie założyłbyś, że wszystko co kupisz sprzedaż z zyskiem a to fikcja...

Przykład teoretyczny: w domu jednorodzinnym zużywa się w ciągu roku 2600kWh, załóżmy, że system PV dostarcza nam cały ten prąd, jeśli mamy stratę 5% na tym systemie to jeśli dobrze policzyłem jest to brak 130kWh. Zakładając że średnio dziennie zużywamy w tym domu 6kWh to przez prawie 21 dni dodatkowo nie mamy prądu ...

Przedstawiam jedynie własną, praktyczną stronę ryzyka i problemów związanych z PV i można się z tym zgodzić lub nie.Jarosław Rostek edytował(a) ten post dnia 24.01.13 o godzinie 23:46
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Przyznaję, że nie mam jeszcze doświadczenia w PV i tylko trochę teorii.
Więc na wyczucie, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem oceniłbym to tak:

ad 1 - śnieg - w jednym roku w styczniu PV może pracować 10 dni, a w innym zero. pewnie średnio będzie to z 5 dni pracy w miesiącu, podczas gdy w lipcu np. 20. to, ze przez tydzień jest śnieg w żaden sposób nie zaburza wyliczeń. to po prostu jest uwzględnione w uzysku energii.
widać to na mapce na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php , że tej energii mamy rocznie 2 razy mniej niż południowa Hiszpania - wlasnie przez śnieg czy chmury latem.

ad 2 - jasne. ale ptasia kupa też nie zaburza tych wyliczeń. tam gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza po prostu czesciej trzeba przetrzeć szmatką te panele. nie jest to ani duży koszt ani duża strata na uzysku.

ad 3 - ok, pewnie masz racje. ale jeśli raz na kilka lat stracimy 2 dni na wymianę inwertera to też nie zaburza wyliczeń.

ad 4 - tu wydaje mi sie, ze nie masz racji. w samochodach grad nie wybija szyb. panele są pod kątem, zwykle 30 stopni. jak by były horyzontalnie może ryzyko by wzrosło. wiem, że kolektory słoneczne testuje się na mocne gradobicia, producenci dają 10 lat gwarancji, więc to po prostu musi wytrzymać. jasne, ze raz na 100 lat może się trafić anomalia poza wszelkimi zakresami testów. wydaje mi sie, ze polisa ubezpieczeniowa jest własnie na takie anomalie.

"[...] przez prawie 21 dni dodatkowo nie mamy prądu "- idea jest taka, by cały prąd z PV sprzedawać do sieci i na tym zarabiać. a nie wykorzystywać. a nawet jeśli część wykorzystujesz, to przecież głównym źródłem zawsze jest prąd z sieci.

odnosnie ryzyk - dobrze jak by się wypowiedział ktoś z doświadczeniem w branży.
Michał Sakowski

Michał Sakowski Nieruchomości
inwestycyjne

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Jeżeli chodzi o instalacje przydomowe, to o ile mi wiadomo operatorzy instalują zawsze liczniki dwukierunkowe, co oznacza, że nie możesz sprzedawać całości wyprodukowanego prądu, a jedynie jego nadwyżkę. Jakiekolwiek liczenie rentowności w takim wypadku musi więc uwzględnia zużycie na potrzeby własne.

W instalacjach wolnostojących natomiast wszystkie aspekty tutaj poruszone już będą miały znaczenie.

Ja nie jestem w stanie podać w tej chwili większej ilości ryzyk, natomiast z doświadczenia wiem, że jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe to najczęściej nie jest. Sam piszesz, że dopiero wchodzisz w temat, a z drugiej strony wykazujesz absolutną pewność, co do kwestii merytorycznych. Sprawę trzeba zbadać najpierw pod kątem tego, co może pójść źle właśnie, a wyliczenia robi się jako ostatni etap.

pozdrawiam
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

"operatorzy instalują zawsze liczniki dwukierunkowe" - na chwilę obecną tak, ale przecież obecnie instalacja domowa nie ma sensu.
rozpatrywać należy sytuację po wejściu w życie ustawy o OZE. nie wiemy jakie bedą ostateczne rozwiązania i praktyki.
nie ma sensu sugerować sie tym co jest teraz, bo sytuacja bedzie zupełnie inna.

"jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe to najczęściej nie jest" - najczęściej. masz rację. gdy jest wolny rynek to po jakimś czasie oferty podaży i popytu tak się zmieniają, że marża ustawia się na jakimś niskim przeciętnym poziomie.

ale tu nie bedzie wolnego rynku! cena prądu z PV będzie regulowana ustawowo, a zakład energetyczny będzie miał obowiązek kupować energię z PV. więc nie ma ryzyka związanego z popytem.
(co innego wolny rynek paneli PV).
Michał Sakowski

Michał Sakowski Nieruchomości
inwestycyjne

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

Skoro nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja w ciągu roku, to na jakiej podstawie prognozujesz sytuację za 20 lat? :).

Co od popytu i podaży, to obawiam się, że się mylisz w swoich prognozach i poglądach w tym zakresie. Jeśli ustawa w dzisiejszej formie wejdzie w życie (co też przecież nie jest pewne), rynek wyreguluje marże tak czy inaczej. Jeśli nie będzie tego mógł zrobić po stronie przychodowej, to zrobi to po stronie kosztowej - instalatorzy i producenci podbiją swoje ceny i zwiększą swoje marże. Powód, dla którego PV wydaje się być opłacalnym na dzień dzisiejszy to w mojej ocenie przede wszystkim nieistniejący w praktyce jego rynek w Polsce. Kiedy rynek się pojawi, to gwarantuję Tobie, że niezależnie od regulacji prawnych marże nie będą na poziomie 40%.
Tomasz Smieszkoł

Tomasz Smieszkoł stay hungry, stay
foolish

Temat: interaktywny kalkulator korzyści

sam sobie trochę przeczysz:
"instalatorzy i producenci podbiją swoje ceny i zwiększą swoje marże." - czyli wzrosną
"niezależnie od regulacji prawnych marże nie będą na poziomie 40%." - czyli będą niskie.

z jednej strony mamy koszty zakupu sprzętu, głownie z Chin, choć w Polsce tez jest trochę producentów.
z drugiej strony mamy cenę sprzedaży energii, regulowaną ustawowo.

jesli przestrzeń między tymi poziomami będzie za mała, to rynek się nie rozwinie.

jeśli bedzie duża (co sugerują ceny podawane przez Jana), to mogą być spore zyski. i tylko od rynku zależeć będzie w jakich proporcjach będzie to dzielone między importera, sprzedawcę, instalatora, bank i klienta końcowego. każdy będzie chciał swoje zarobić.



Wyślij zaproszenie do