Temat: Kultura ...
Podział kutury występował już dawno "w 1953 roku D. Macdonald opublikował szkic pt. Teoria kultury masowej. (…) Macdonald dokonał segmentacji kultury na elitarną wysoką i masową niską"
„Dla McLuhana miarą przemian cywilizacyjnych jest szybkość i sposób przepływu informacji. Przez wiele lat pozostał w „galaktyce Gutenberga”, posługując się pismem i drukiem jako podstawowymi sposobami przekazu informacji, co wyrobiło u ludzi tendencje do myślenia linearnego. Wyrażało się ono, zdaniem McLuhana, w braku umiejętności całościowego postrzegania rzeczywistości, w skłonności do analizy, rozczłonkowania, dzielenia pojęć na części pierwsze. (…)
Wieloletnia dominacja „galaktyki Gutenberga” odpowiedzialna jest według McLuhana za spłycanie, formalizacje kontaktów międzyludzkich, rozwój biurokracji, pracę taśmową i imperializm militarny. (…)
McLuhan zwrócił uwagę na rzadko wcześniej dostrzeganą kwestię, (…) że sam sposób przekazu, same środki techniczne kształtują człowieka, określają sposoby postrzegania świata i innych ludzi – decydują o obliczu współczesnej cywilizacji. (…)
Nadzieją na wyjście z kryzysu cywilizacyjnego i porzucenie zbędnego balastu epoki druku był dla niego gwałtowny rozwój mediów elektronicznych, które odwrócić mogą postępujący podział funkcji społecznych (specjalizacje) i wiedzy (segmentacja). Optymizm McLuhana brał się stąd, że media elektroniczne nie zmniejszają (jak pismo i druk), informację, będące „przedłużeniem naszego systemu nerwowego”. W efekcie człowiek dzięki elektronice odzyskuje utracone kiedyś poczucie przynależności i uczestnictwa w wielkiej wspólnocie – staje się mieszkańcem „globalnej wioski”. Media elektroniczne stanowią dziś nowe środowisko człowieka. (…)
W tradycyjnym ujęciu wymieszanie w tyglu treści „wysokich” i „niskich” daje pozbawioną sensu papkę i świadczy o degradacji „prawdziwej” kultury. (…)"
"Zdaniem wielu teoretyków kultura jest dzisiaj na etapie mediokracji .
Media wkroczyły niemal w każdą dziedzinę naszego życia, próbują narzucić swój świat wartości, organizować nasz czas, decydować o naszych wyborach. Dla wielu stają się podstawowym źródłem wiedzy, informacji i autorytetem. Za ich pośrednictwem odbywają się ważne debaty polityczne i społeczne. Co ciekawe, od pewnego czasu ważne fragmenty tych demokratycznych debat przybierają w telewizji formę reklamy politycznej, tak-show i wideoklipu. (…)"