Temat: PZP + PO IG + umowy zlecenie = ?!

Kłaniam się wszystkim,

chciałbym prosić Was o radę. Próbowałem poruszyć ten temat na forum o PZP, jednak bezskutecznie. Tymczasem, myślę że wnioski, które wypracujemy w tym wątku, mogą posłużyć wielu osobom, co wiąże się z dużą i stale rosnącą popularnością dofinansowań unijnych.

Otóż, w niedługim czasie będę chciał zatrudnić kilku programistów (na umowę-zlecenie). Ponieważ programiści zarabiają w toku projektu ponad 14000 EUR (ech...), a projekt finansowany jest ze środków unijnych, muszę traktować ich jak dostawców usług i przestrzegać PZP. I tu rodzą się moje wątpliwości - jak to poprawnie zrobić. Problemów jest kilka:

1) Człowiek to nie przedmiot - nie mogę określić jego specyfikacji technicznej. Oczywiście, mogę opisać profil idealnego kandydata i nawet przyznać punkty za poszczególne pola w CV. O ile jednak wiem, przy dostawie usług nie można kierować się osobą dostawcy (?). To czym innym można się kierować wybierając człowieka? :)

2) Nie mogę dokładnie opisać usług, których potrzebuję, bo umowa-zlecenie to umowa najlepszego starania. Jak należy w takim razie konstruować zapytania ofertowe?

3) Najtrudniejsza rzecz: cena. W budżecie projektu mam ściśle określone ile mogę (i powinienem!) wydać na programistę. Jest mało prawdopodobnym, by kandydaci "domyślili" się tej kwoty. Czy istnieje czyste wyjście z tej sytuacji?

4) Czy praca programisty jest usługą priorytetową? Wydaje mi się że tak, ponieważ jest "związana z komputerami", więc negocjowanie oferty nie wchodzi w grę..?

Oczywiście, domyślam się jak z powyższych problemów wybrnęło wielu "biznesmenów": ustalili nieosiągalne warunki udziału, rozesłali zapytania do trzech szwagrów i wybrali "najtańszego". Takie (nielegalne) rozwiązania mnie nie interesują.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji,
Juliusz Stasiewicz

konto usunięte

Temat: PZP + PO IG + umowy zlecenie = ?!

Nie musisz stosować PZP literalnie. Cytuję z http://www.web.gov.pl/forum/temat/378_temat-przetargi-... :

Zgodnie z § 12 ust. 3 Umowy o dofinansowanie w przypadku realizacji w ramach Projektu zakupu jednego asortymentu od jednego dostawcy towarów lub usług, którego wartość netto przekracza wyrażoną w złotych polskich równowartość kwoty 14 000 euro, Beneficjent dokonuje zakupu o oparciu o najbardziej korzystną ekonomicznie ofertę, z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji, efektywności, jawności przejrzystości oraz zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań w celu uniknięcia konfliktu interesów rozumianego jako brak bezstronności i obiektywności w wypełnianiu funkcji jakiegokolwiek podmiotu objętego Umową w związku z jej realizacją. W przypadku o którym mowa w ust. 3 Beneficjent jest zobowiązany do przedstawienia na żądanie Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej, Instytucji Wdrażającej/Instytucji Pośredniczącej II stopnia, Komisji Europejskiej lub wskazanym przez nie podmiotom co najmniej trzech ofert, złożonych przez potencjalnych dostawców towarów lub usług (o ile na rynku istnieje trzech potencjalnych dostawców towarów lub usług) w odpowiedzi na zapytanie ofertowe skierowane do nich przez Beneficjenta.

Czyli, odpowiadając na Twoje pytania:

1> Nie, nie musisz określać oczywiście specyfikacji technicznej człowieka. Ale możesz opisać obowiązki które będzie realizował i warunki jakie ma spełniać (np. certyfikat ukończenia jakiegoś tam kursu PHP czy cokolwiek). Przedstawiasz warunki, np. umowa-zlecenie na 10 miesięcy z powiedzmy 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. A następnie kierujesz ofertę do 3 ludków których znalazłeś na portalach albo zawieszasz ofertę na www i czekasz aż spłyną te 3 oferty. A wybierasz na podstawie spełnionych warunków 0-1 i ceny (wynagrodzenia- w domyśle najniższego).

2. j.w.: opisujesz w miarę dokładnie obowiązki jakie będą leżały na nim.

3. kandydaci nie domyślają się wartości maksymalnej - ale przecież nie muszą, do czego Ci to (jeśli chcesz być uczciwy)? wybierasz najtańszego nawet jeśli jego oferta jest 50% tańsza niż budżet który posiadasz. Analogicznie jak przy wyborze np. dostawcy oprogramowania. A jeśli przekroczą twój budżet- odstepujesz od podpisania umowy (odpowiedni zapis powinien się znaleźć w ogłoszeniu) - EDIT: oczywiście jeśli chcesz bo przecież możesz budżet przekroczyć i kwalifikować tylko do wysokości określonej w budżecie albo relokować środki z innych pozycji budżetowych.

4. Hmm, na to pytanie nie odpowiem:) Muszę skonsultować to jeszcze z kolegą, nie pamiętam jak to było...

EDIT: OK, skonsultowałem z kolegą który potwierdził moje przypuszczenia. Założmy, że dostaliśmy 3 oferty (no bo tyle powinniśmy wg PARP) i wybieramy tę najtańszą. Tyle, że ona dalej jest za wysoka w stosunku do budżetu który posiadamy. I tutaj wg nas jest możliwość negocjacji z tymże dostawcą. Szczerze mówiąc nie jestem pewien czy można by takie negocjacje przeprowadzić przed wybraniem dostawcy (w sensie: negocjujesz z 3 jednocześnie) - ale chyba nie, tak przynajmniej to interpretujemy. Aha- te negocjacje możesz też prowadzić nawet jeśli nie przekraczasz budżetu- od tak, z oszczędności.Kamil Gabara edytował(a) ten post dnia 07.02.13 o godzinie 15:31

Temat: PZP + PO IG + umowy zlecenie = ?!

Dzięki, bardzo rzeczowa wypowiedź!

Pytasz dlaczego chcę wypłacić dokładnie takie wynagrodzenia, jakie zapisałem HRF? Oczyma wyobraźni widzę dwa powody:

1) Jeśli zgłosi się gimbus, który za 1000 PLN brutto zrobi wszystko, to będę miał problem z rozliczeniem zaliczki ("niezwydatkowanej" w 70%). Karne odsetki, etc...
2) "Uporczywe niewywiązywanie się z HRF może być podstawą..." jakoś tak w umowie było napisane.

Wiem że zawyżanie wydatków jest chore... zwłaszcza że z mojej kieszeni płacę wkład własny. Ale ogólnie rzecz biorąc, przestrzegano mnie przed oszczędnościami (niesłusznie?).

Pozdrawiam,
JS

konto usunięte

Temat: PZP + PO IG + umowy zlecenie = ?!

Zaliczkę możesz zwrócić w części a powód nr 2 w tej sytuacji nie istnieje:-) . Masz zrealizować zakres rzeczowy opisany w projekcie. W tym przypadku wyznacznikiem jest zgodność z opisanymi funkcjonalnościami systemu (no bo pracę.IT). to o czym piszesz teoretycznie może np. mieć miejsce kiedy deklarujesz, że kampanie marketingowa opierasz w 90% na reklamach w gazetach i masz na to 100k a ostatecznie wydajesz 1k. Choć i tutaj rif musiałby wykazać dużo złej woli jeśli wskaźniki biznesowe się zgadzają...



Wyślij zaproszenie do