Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: Amerykańska reforma finansowa przyjazna dla Chin

Szeroko zakrojony plan regulacji finansowych przedstawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Barcka Obamę, proponuje lepszą ochronę dla chińskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.
„Tylko wtedy, gdy amerykański rynek finansowy zacznie się stabilizować, bezpieczeństwo dla chińskich inwestycji będzie zapewnione”
, powiedział tymczasem Zhao Xijun, profesor z Uniwersytetu Chińskiego. „Stabilizacja finansowa jest jednym z koniecznych warunków, aby przywrócić zaufanie Chin do inwestycji w Stanach Zjednoczonych”, powiedział Guo Tianyong, profesor Uniwersytetu Ekonomii i Finansów.

Zgodnie z propozycją finansowego planu Obamy, bank centralny Stanów Zjednoczonych - Federal Reserve – będzie miał większe uprawnienia co do kontroli ryzyka, stanowiącego zagrożenie dla całego systemu finansowego. „Pomimo różnic między amerykańskimi i chińskimi mechanizmami regulacji finansowych, bank centralny USA - w zakresie kontroli ryzyka systemowego - będzie działać podobnie jak Ludowy Bank Chin (PBOC)”, powiedział Zhao Xijun. PBOC, oprócz zarządzania polityką pieniężną, odgrywa także kluczową rolę w kontrolowaniu ryzyka systemowego.

Zgodnie z planem Obamy, ustanowiona będzie m.in. niezależna agencja kontrolna, a przedsiębiorstwa zostaną zobowiązane do posiadania większego kapitału, dzięki czemu będą mogły przetrwać sytuacje kryzysowe. Od egzotycznych rynków finansowych będzie wymagana większa przejrzystość i odpowiedzialność, a rząd uprawniony będzie do przejmowania i rozwijania dużych firm z problemami finansowymi.

David Loevinger, nowo mianowany sekretarz wykonawczy powiedział wczoraj, że „Stany Zjednoczone wprowadzają regulacje „systematyzujące” sytuację finansową. Nie oznacza to, że będziemy mieć jednolity organ regulacyjny, jak Japonia czy Wielka Brytania. Będziemy mieć, podobnie jak Chiny, więcej organów regulacyjnych, których rola będzie jasna i przejrzysta”. “Wiemy, że w celu umocnienia nadzoru finansowego, musimy współpracować z Chinami i innymi ważnymi partnerami”, podkreślił Loevinger.

Yi Xianrong, ekonomista z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, powiedział, że: „Skumulowanie ryzyka w Stanach Zjednoczonych wymaga regulacji finansowych, aby centralny bank USA był wystarczająco przygotowany do należytego monitorowania całego systemu finansowego. Zgoda, by Federal Reserve odgrywał większą rolę w regulacjach finansowych jest dobrą decyzją”.

Jednocześnie Sun Lijian z Uniersytetu w Shanghaju stwierdził, że nie należy spieszyć się z przenoszeniem amerykańskich reform na grunt chiński. „Reformy Stanów Zjednoczonych mają na celu dopracowanie amerykańskiego systemu finansowego oraz wprowadzenie innowacji finansowych właściwych dla bardziej zrównoważonych gospodarek. W Chinach, innowacje finansowe są ciągle jeszcze w fazie początkowej”, dodał.