Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Jak robić interesy w Chinach? - Chiński bankiet

Jak robić interesy w Chinach? - Chiński bankiet
Etykieta część 5.

Autor: Jacek Strzelecki

Chińczycy uważają, że posiłki najlepiej spożywa się w grupie, bo daje to możliwość bliższego poznania drugiej osoby. Bankiety i przyjęcia odbywają się w restauracjach w osobnych, specjalnie do tego celu przeznaczonych salach. Chińska gościnność nakazuje gospodarzom, by zaproponować gościom te potrawy, które są najciekawsze i pokazują tę kuchnię z jak najlepszej strony.

Można być pewnym, że Chińczyk wybierze tę restaurację, która oferuje najlepszą kuchnię. Zaproszenia nas – przez stronę chińską – na bankiet lub do restauracji nie należy odczytywać jako dobrego znaku, że nasze starania i sprawy zmierzają we właściwym kierunku. Zaproszenia tego rodzaju są normą. Wyjątkowym dla ciebie zaszczytem i wyróżnieniem będzie zaproszenie do domu chińskiego.

Zasady pierwszeństwa i ważności rangi mają także zastosowanie na bankietach i uroczystych imprezach. Szefowie obu delegacji siadają naprzeciw siebie, z tym że gość przodem, a gospodarz plecami do drzwi. Jeśli zaś spotkanie ma mniej formalny charakter, to gospodarz siedzi przodem do drzwi, a gość siada po jego prawej stronie. Reszta osób siada zgodnie z posiadaną rangą i zasadą, że od najniższej do najwyższej w kierunku szefów delegacji. Twoje miejsce wskaże gospodarz albo osoba, która będzie odpowiedzialna za organizację bankietu. Jeśli nie wiesz, gdzie usiąść, to zaczekaj, aż wskażą ci miejsce. Można usiąść dopiero wtedy, gdy usiądą szefowie obu delegacji.

Otwarcie przyjęcia należy do gospodarza, który wygłasza krótką przemowę i która ma to znaczenie, że z jej treści, w jakimś stopniu, można odczytać stosunek strony chińskiej do ciebie i twojego przedsięwzięcia. Wystąpienie kończy toast na koniec, w którym pada zwrot Gan bei (czyt. gan bej), czyli „Na zdrowie”. Tak jak w polskiej tradycji chodzi o wypicie od razu całego kieliszka, ale jak tego nie zrobisz, to nic się nie stanie. Po przemówieniu gospodarza drugie przemówienie i toast należy do ciebie jako szefa delegacji. Należy podziękować za gościnność, przyjęcie i zaproszenie, wyrazić zachwyt z obfitości stołu oraz nadzieję długotrwałej współpracy.

Zasadą jest, że w czasie bankietu nie rozmawia się o interesach i nie załatwia się ich. Można za to rozmawiać o wszystkim, począwszy od spraw osobistych aż po politykę. Częste toasty służą Chińczykom nawiązaniu bliższych kontaktów, a duża ilość wypitego alkoholu ma pomóc w poznaniu „prawdziwych opinii” na powyższe tematy.

Kolejność dań nie jest taka sama jak u nas. Należy spróbować każdego dania, choćby w minimalnej ilości, w przeciwnym razie okażemy brak szacunku dla gospodarza. Jako pierwsze podawane są dania zimne leng pen (czyt. leng pchen), następnie gorące, smażone na głębokim oleju re chao (czyt. że czchao), w dalszej kolejności da cai (czyt. da cchai), czyli jednego typu potrawa mięsna, np. ryba. Na sam koniec podawana jest zupa tang (czyt. tchang). Normą jest, że liczba dań składających się na menu wynosi od 9 do 12 plus jedna dodatkowa. Podanie owoców jest sygnałem, że przyjęcie zbliża się do końca.

Przed przyjazdem do Chin wskazane jest nauczyć się posługiwania się pałeczkami. Nawet brak biegłości w ich używaniu zostanie doceniony przez Chińczyków.

Zasady zachowania przy stole

Większość z nich jest takich samych jak te, które obowiązują u nas. Jeśli chcesz nalać sobie wina lub herbaty, zapytaj, czy twój sąsiad też chce. Nakładając sobie potrawę, zrób dokładnie tak samo. Jeśli jednak na wspólnym talerzu został ostatni kawałek, to błędem jest go zjeść samemu, chyba że gospodarz sam ci go nałoży. Jeśli chcesz użyć wykałaczki, to drugą dłonią zakryj usta, tak by nie były one widoczne.
Inne zasady są następujące:
1. Jeśli jesteś gościem, to będziesz poproszony o ocenę potraw przed rozpoczęciem jedzenia. Należy dać do zrozumienia, że wybór potraw – ich jakość i różnorodność – jest znakomity.
2. Gość próbuje pierwszy jedzenia, ale należy pozwolić, by gospodarz nałożył ci sam potrawę na talerz.
3. Nie wbijaj pałeczek w ryż, bo przypomina to Chińczykom kadzidełka za zmarłych. Jeśli nie używasz pałeczek, to połóż je na specjalnej podstawce lub na talerzu albo miseczce ryżu.
4. Do nakładania potraw ze wspólnego talerza służy porcelanowa łyżka, nie zaś pałeczki. Jeśli zaś nie ma łyżki, to użyj drugiego końca pałeczek, tego, którego nie wkładasz do ust.
5. Nie wymachuj pałeczkami.
6. Nie przejmuj się, jeśli pałeczka lub pałeczki upadną na podłogę. Niektórzy uważają to za dobry znak.
7. Miseczkę z ryżem podnieś do ust i jedz tak, jakbyś wymiatał ryż z miseczki wprost do ust.
8. Obowiązkiem gospodarza jest pilnowanie, by kieliszki były zawsze pełne. Jeśli nie chcesz pić, to zostaw nalany kieliszek.
9. Jeśli jesteś już najedzony, to nie obawiaj się zostawić reszty potrawy na talerzu. Zjedzenie wszystkiego do ostatniego ziarenka ryżu będzie dla gospodarza oznaką, że nie był zbyt hojny.
10. Nie okazuj zdziwienia i zniesmaczenia na widok zachowania Chińczyków przy stole (np. dłubanie w nosie, głośne odkrztuszanie, spluwanie na ziemię, czy też głośne jedzenie zupy), nawet, jeśli nie będą one przyjemne ani wizualnie, ani słuchowo, a najlepiej rób to samo, co oni.
11. W czasie przyjęcia Chińczycy palą papierosy. Jeśli tobie się to nie podoba, to musisz wytrzymać, bowiem prośba o niepalenie zostanie potraktowana jako niegrzeczność. W czasie bankietu (przyjęcia) wręczane są podarunki. Pamiętaj, by ich wartość i treść nie postawiła w kłopotliwej sytuacji obdarowanego. Przyjmując, pamiętaj, by trzykrotnie odmówić.

Jeśli zapraszającym jest strona chińska, to nie należy proponować opłacenia połowy rachunku. To jest duży nietakt. Raczej należy odwdzięczyć się zaproszeniem na bankiet. Po przyjęciu zostaniemy odprowadzeni, nie tylko do drzwi, ale aż do samochodu. Będą czekać, aż wsiądziemy i odjedziemy, a przez ten cały czas będą machać do nas ręką, aż do chwili, gdy znikniemy im z oczu.

Źródło: nieistniejący już serwis Rynki24.plMarcin Nowak edytował(a) ten post dnia 08.12.10 o godzinie 08:13