Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Ambasador RP w Chinach o znaczeniu wizyty Wu Bangguo w...

Ambasador RP w Chinach o znaczeniu wizyty Wu Bangguo w Polsce

Specjalny wywiad dla Redakcji Polskiej Chińskiego Radia Międzynarodowego.

CRI: Panie ambasadorze, Wu Bangguo - przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych przybywa do Polski. To pierwsza wizyta tak ważnego przedstawiciela chińskich władz w Polsce od wielu lat.

Krzysztof Szumski: "Jest to właściwie druga tej rangi wizyta, po wizycie prezydenta Chin Hu Jintao, która miała miejsce w 2004 roku. Obecna wizyta - moim zdaniem - będzie miała duże znaczenie dla dalszego rozwoju polsko-chińskich stosunków. Jest symbolem wagi, jaką przywiązują Chiny do stosunków z naszym krajem".

CRI: We wrześniu ubiegłego roku, podczas szczytu Unia Europejska - Azja w Helsinkach, premier Chin Wen Jiabao spotkał się z premierem Polski Jarosławem Kaczyńskim.

Krzysztof Szumski: "Ubiegły rok był bardzo intensywny, jeśli chodzi o kontakty polsko-chińskie najwyższego i wysokiego szczebla. Mieliśmy wizyty 2 wicepremierów rządu chińskiego w Polsce. Wspomniał Pan najważniejsze w ciągu ubiegłego roku spotkanie premierów obydwu krajów. Były również liczne wymiany wizyt na szczeblu ministerialnym. Tu chciałbym wspomnieć m.in. o wizycie w Chinach ministra transportu Polski, Pana Polaczka, która położyła podstawy do współpracy w zakresie transportu między Polską, a Chinami. Mam nadzieję, że zaowocuje ona zarówno w tym roku, jak i latach następnych.

CRI: Wspomniał Pan o intensyfikacji kontaktów. Zwiększa się przede wszystkim, wymiana turystyczna między Polską, a Chinami, także gospodarcza. W jakich dziedzinach - Pana zdaniem - w ciągu najbliższych miesięcy i lat ta współpraca będzie i powinna się rozwijać.

Krzysztof Szumski: "Nasze obroty handlowe rosną bardzo dynamicznie. W roku ubiegłym osiągnęły one relatywnie wysoką sumę pond 8 miliardów dolarów. W chwili obecnej, eksport do Chin wzrasta w tempie około 30% rocznie i Chiny stały się dla Polski pierwszym rynkiem eksportowym w Azji. Myślę, że jest to poważne osiągnięcie. Na pewno istnieją duże możliwości rozwoju dalszej współpracy gospodarczej i handlu, jak również turystyki. Wymiana osobowa pomiędzy Polską, a Chinami rośnie również bardzo dynamicznie. Niezwykle ważnym faktem będzie wznowienie połączenia lotniczego między Warszawą, a Pekinem. Rozmowy w tej sprawie są już w zasadzie zakończone. Liczymy, że w najbliższych miesiącach linia ta zostanie otworzona. Mówiąc o perspektywach polsko-chińskiej współpracy gospodarczej, chciałbym podkreślić, że Polska po okresie 15-16 lat nieobecności na rynku chińskim, jeśli chodzi o wyposażenie kopalni - głównie węgla kamiennego, powraca na rynek. Polskie firmy przedstawiły nową, ciekawą, nowoczesną ofertę dla strony chińskiej i mogą śmiało konkurować z wyrobami niemieckimi, amerykańskimi czy australijskimi. Liczymy, że w tej dziedzinie Polska będzie mogła osiągać bardzo dobre wyniki. Obecnie mamy już pierwsze kontrakty, na dość znaczne sumy i - oczywiście liczymy na więcej. Możemy odnotować, że Polska powróciła jako liczący się partner w dziedzinie wyposażenia i budowy kopalń, szczególnie węgla kamiennego, na rynek chiński.

CRI: Panie ambasadorze, wizyta Wu Bangguo ma jednak nie tylko znaczenie symboliczne. Ta wizyta może przełożyć się na zacieśnienie współpracy w konkretnych dziedzinach.

Krzysztof Szumski: „Musimy ją widzieć w kategoriach politycznych. Jest to podtrzymanie dialogu politycznego między Polską, a Chinami na najwyższym szczeblu. Wu Bangguo jest w hierarchii państwowo-partyjnej Chin, osobą nr 2. Należy do grupy wąskiego kierownictwa chińskiego, więc wizyta ta - chcę to podkreślić - ma wyjątkowo ważny aspekt polityczny. Moim zdaniem, zapowiada także dalsze kontakty na najwyższym szczeblu między naszymi krajami. Równocześnie widzę tę wizytę, jako bardzo silny bodziec do rozwoju stosunków gospodarczych, które - jak już powiedziałem rozwijają się pomyślnie, ale wobec olbrzymiego potencjału Chin, a również nie małego potencjału Polski, mogą rozwijać się jeszcze bardziej. Jest szereg dziedzin, gdzie możemy współpracować jeszcze bardziej aktywnie i gdzie postęp jest - powiedziałbym konieczny, a nie tylko możliwy.

CRI: Panie ambasadorze, czy Polska mówi jednym głosem z Unią Europejską w kwestii polityki wobec Chin?

Krzysztof Szumski: „Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej uatrakcyjniło Polskę jako partnera dla Chińczyków. To jest fakt - od maja 2004 partnerzy chińscy o wiele bardziej interesują się Polską. Polityka Unii i Chin to polityka strategicznego partnerstwa. W tej chwili dialog ten jest bardzo intensywny, ale z jednej strony - Polska, jako pełnoprawny członek Unii ma wpływ na unijną politykę wobec Chin, a z drugiej - jest duża swoboda, duży margines możliwości manewru dla stosunków dwustronnych. Polska stara się ten margines maksymalnie wykorzystać.

CRI: Prócz współpracy gospodarczej i potrzeby intensyfikacji, zdaje się, że z obydwu stron istnieje potrzeba zacieśnienia stosunków kulturalnych. W Chinach jest coraz większe zainteresowanie Polską i polską kulturą, w Polsce - zgodnie z tendencją na całym świecie - wzrasta zainteresowanie Chinami i nauką języka chińskiego. Tymczasem po obydwu stronach istnieją problemy z dostępem do informacji o kulturze drugiego kraju.

Krzysztof Szumski: "Pewnym problemem jest na pewno dystans, jak i różnice między językami i cywilizacjami. Jest jednak jeden element pozytywny - pewna tradycja dobrych kontaktów między Polską i Chinami. Chińczycy do tego nawiązują i traktują Polskę jako kraj zaprzyjaźniony. To jest dla nas duża szansa. Polska kinematografia, polska sztuka, jest znana w Chinach pewnej wąskiej dość grupie ludzi o szerszych horyzontach. Mamy w tej kwestii wiele rzeczy do zrobienia. Natomiast, jeśli chodzi o zainteresowanie Chinami - ono rośnie w Europie, również w Polsce. Wzrasta zainteresowanie językiem chińskim, staramy się, aby przekładało się ono również na zainteresowanie Polską w Chinach. Myślę, że są tu duże możliwości współpracy, duże zainteresowanie obu stron. Wiemy, że ubiegłoroczne Dni Kultury Chińskiej w Polsce, cieszyły się dużą popularnością. Z podobnym zainteresowaniem w Chinach spotyka się sztuka polska. Na pewno ważnym aktem byłoby otworzenie instytutu promocji Polski, czy kultury polskiej w Chinach. Jest to problem, nad którym pracują wspólnie ministerstwo spraw zagranicznych wraz z ministerstwem kultury. Myślę, że na przestrzeni najbliższych kilku lat sprawa ta zostanie pozytywnie rozwiązana."

CRI: Stosunki dyplomatyczne cechuje pewna swoista dynamiki. Kiedy i na jakim szczeblu należy spodziewać się zatem rewizyty ze strony polskiej?

Krzysztof Szumski: "Wizyta przewodniczącego Wu Bangguo jest ważnym aktem politycznym. Jestem przekonany, że nadaje ona silny impuls dalszym kontaktom politycznym na najwyższym szczeblu. Co do terminu ? nie chciałbym się wypowiadać, bowiem jest to kwestia dosyć skomplikowana, do dwustronnego ustalenia. Natomiast wyrażę przekonanie, że ten dialog polityczny będzie kontynuowany i jego ważne elementy będą występowały w niedalekiej przyszłości."
CRI: Panie ambasadorze, dziękujemy za rozmowę.

Redakcja Polska CRI, maj 2007

źródło: Chińskie Radio Międzynarodowe Redakcja Polska

http://BiznesChiny.pl