Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Wietnamczycy w Polsce - zarys

Wietnamczycy w Polsce - zarys

E-development.pl

Redaktor: Karol Hoang

1.Wielkość i rozmieszczenie terytorialne społeczności wietnamskiej w Polsce.
W chwili obecnej nie ma dokładnych szacunków jaka jest faktyczna liczba Wietnamczyków mieszkających w Polsce. Ocenia się, że w Polsce żyje w sumie od 20 000 do 35 000 Wietnamczyków.
Większość społeczności wietnamskiej osiedliła się w Warszawie. Stosunkowo mało Wietnamczyków mieszka w Szczecinie, Łodzi, Katowicach i Krakowie.

2.Struktura.
Pod względem strukturalnym społeczność wietnamską możemy podzielić na 4 grupy, które pokrywają się z falami imigracji w poprzednich latach:
- Grupa pierwsza – ludzie przebywający w Polsce od lat 70-tych i 80-tych. Jest to swoista elita intelektualna, kulturalna i często ekonomiczna. Są to w przeważającej większości byli studenci i pracownicy naukowi na polskich uczelniach, którzy zdecydowali się pozostać w Polsce. Wietnamczycy z tej grupy doskonale posługują się językiem polskim, znają polskie realia i nie mają problemów z asymilacją.
- Grupa druga – ludzie przebywający w Polsce od lat 90-tych. W tej grupie występuje przewaga ludzi z wyższym wykształceniem, ze specjalizacjami zawodowymi i z tytułami naukowymi. Reprezentanci tego środowiska to rodziny i przyjaciele, ściągnięci do Polski przez Wietnamczyków już osiedlonych w Polsce (grupa pierwsza). Pod względem ekonomicznym stanowią trzon społeczności azjatyckiej.
- Grupa trzecia – osoby które mieszkają w Polsce od końca lat 90-tych. Jest to grupa najbardziej zróżnicowana pod względem wykształcenia, zamożności i wieku. Proces asymilacji dla tej grupy przebiega wolno ze względu na bariery językowe.
- Grupa czwarta – dzieci przedstawicieli w/w. grup, dorastający w Polsce, uczęszczający do polskich szkół i uczelni wyższych. W tej grupie asymilacja jest bardzo daleko posunięta - osoby z tej grupy łączy więź emocjonalna z Polską na równi z Wietnamem.
3.Specyfika i stosunek do Polski jako kraju zamieszkania.
Przedstawicieli wszystkich wyżej wymienionych grup łączy przede wszystkim zamiar stałego osiedlenia się w Polsce. Wynika to z mentalności i specyfiki Wietnamczyków (zdolności przystosowawcze i skłonność do przywiązywania się do nowego kraju) – ogromna większość nie traktuje Polski jako kraju tranzytowego. Dla starszej generacji Polska jest krajem docelowym – miejscem na wychowanie dzieci w dobrych warunkach (bez względu na sytuację ekonomiczną), dającym perspektywy na rozwój przyszłych pokoleń. Dla Wietnamczyków Polska jest ważna nie tylko ze względów ekonomicznych – liczą się przede wszystkim względy społeczne, kulturalne i naukowe. Młodsza generacja (osoby, które dorastały i studiowały w Polsce) jest przystosowana do życia w Polsce i nie wykazuje zainteresowania zmianą kraju zamieszkania.
Wietnamczycy w Polsce tworzą zwartą społeczność, która posiada własne organizacje, ośrodki społeczno-kulturalne i czasopisma. Wspólne stają się okolice zamieszkania i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (np. Wólka Kosowska). Jest to ułatwienie dla ogromnej liczby Wietnamczyków nie posługujących się w stopniu dostatecznym językiem polskim. Z drugiej jednak strony stanowi to barierę dla poszczególnych Wietnamczyków pod względem dostępu do informacji i asymilacji ze społecznością polską. Doświadczenia z innych krajów (np. Francja i Niemcy) wskazują jednak, że problemy z asymilacją znikają w okresie jednego pokolenia. Wietnamczyków jako społeczność wyróżnia ponadto zupełny brak roszczeniowego stosunku do kraju zamieszkania – liczy się wyłącznie własna pracowitość.

4. Media
Wietnamczycy wydają kilkanaście gazet. Najregularniej ukazuje się sześć - „Que Viet”(wydawane przez Stowarzyszenie Wietnamczyków w Polsce "Solidarność i Przyjaźń") i Noi Vong Tay Lon (wydawana przez Centrum Kultury Wietnamu „Thang Long”). Od czerwca 2008 r. funkcjonuje również jedyny, dwujęzyczny portal internetowy http://batdongsan.pl – witryna dla Wietnamczyków o Polsce i dla Polaków o Wietnamczykach.

5. Organizacje Wietnamczyków w Polsce
Najstarszą organizacją wietnamską w Polsce jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Wietnamczyków, powstałe w 1986 roku. Obecnie skupia ono około 200-300 wietnamskich członków, nie licząc ich rodzin. Jego oddziały są w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie i Przemyślu. Założyli je absolwenci polskich uczelni. TSKW zajmuje się integrowaniem elity wietnamskiej, podtrzymywaniem kultury wietnamskiej (organizuje kursy wietnamskiego dla dzieci z mieszanych małżeństw, obchody wietnamskiego Nowego Roku, Dnia Dziecka), promowaniem jej wśród Polaków (pokazy sztuki walk, dni kultury Wietnamu, organizacja wystaw, prelekcji, spotkań) oraz reprezentowaniem wietnamskiego środowiska w Polsce.
W 1999 roku założono Stowarzyszenie Wietnamczyków w Polsce "Solidarność i Przyjaźń", które skupia około 800 rodzin. Prym wiodą tu byli studenci, sprawując funkcję reprezentantów wietnamskich migrantów pracujących w Polsce. To liczące nawet kilka tysięcy osób stowarzyszenie zajmuje się organizowaniem i integrowaniem społeczności wietnamskiej w Polsce. Zapewnia Wietnamczykom wsparcie oraz pomoc: organizacyjną, prawną, finansową.
Przy ul. Zamoyskiego działalność prowadzi Centrum Kultury Wietnamskiej "Thang Long", gdzie na co dzień spotyka się wietnamska młodzież, ćwiczy zespół taneczny, w weekendy odbywają się koncerty. Aktywne są także Klub Kobiet i Wspólnota Katolików Wietnamskich (sztandarowa postać – ksiądz Edward Osiecki, duszpasterz).

http://www.e-development.pl