Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny przyciągają inwestycje w mechanizm czystego rozwoju

Chiny przyciągają inwestycje w mechanizm czystego rozwoju

Rośnie udział Chin w realizacji projektów w ramach mechanizmów czystego rozwoju. Jeszcze w 2005 roku było to mniej niż 10 proc. Obecnie ponad połowa projektów jest realizowana właśnie w Chinach.

Inwestorów chętnych do realizacji projektów w zakresie mechanizmów czystego rozwoju (CDM) przyciąga do Chin przede wszystkim duży potencjał tamtejszego rynku. Ważne są też niskie koszty pracy, co przekłada się na możliwość tańszego niż gdzie indziej uzyskania dodatkowych pozwoleń emisyjnych. Niezwykle istotne jest również to, że w Chinach wykorzystywane są przestarzałe technologie. Jest więc co modernizować, a kraj ten kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój.

Regulacje prawne

Potencjalni deweloperzy projektów CDM muszą zapoznać się z podstawowym aktem prawnym regulującym te zagadnienia. Jest nim rozporządzenie w sprawie działania i prowadzenia projektów mechanizmu czystego rozwoju. Określono w nim priorytetowe obszary realizacji takich przedsięwzięć, wyznaczono jednostki administracji biorące udział w projektach oraz wskazano ich role, określono procedury zatwierdzania projektów CDM i podano obowiązki, jakie spoczywają na właścicielu projektu. Trzeba też wiedzieć, że wdrożenie projektu CDM w Chinach jest powiązane z koniecznością dostosowania działań do uregulowań prawnych w zakresie ochrony środowiska. Regulacje w tym zakresie określono m.in. w ustawie o ochronie środowiska (Environmental Protection Law of the Peoples Republic of China) oraz ustawie o ocenach oddziaływania na środowisko (Law of the Peoples Republic of China on the Evaluation of Environmental Effects).

Priorytetowe obszary

Chiny stawiają na rozwój projektów CDM w następujących obszarach: konstrukcje o wysokiej wydajności energetycznej, rekuperacja i zastosowanie metanu z kopalni węglowych i wysypisk śmieci, biomasa, energia wiatrowa i słoneczna, transport publiczny elektryczny i stosujący gaz naturalny oraz ulepszenie sieci grzewczych. Chiny mają ogromny udział w światowej emisji dwutlenku węgla. Według danych EIA International Energy Annual za 2004 rok spośród 27 mld ton CO2 aż 4,7 mld ton przypada właśnie na ten kraj.

Obowiązki właściciela

Do obowiązków właściciela projektu CDM realizowanego w Chinach należy m.in. prowadzenie uzgodnień z zagranicznymi partnerami, weryfikacja redukcji emisji oraz przesyłanie do Krajowej Komisji ds. Rozwoju i Reform raportów w zakresie postępów prac w projekcie CDM, niezbędnych informacji na potrzeby rejestracyjne i wydanych jednostek CER. Właściciel projektu CDM powinien być podmiotem z kapitałem chińskim lub chińskim holdingiem (udział własności chińskiej w przedsiębiorstwie nie może być mniejszy niż 51 proc.).

CHIŃSKIE INWESTYCJE RWE

Niemieckiemu koncernowi energetycznemu RWE w drugim okresie rozliczeniowym przyznano zbyt mało uprawnień emisyjnych. Gdyby RWE podjęło decyzję o dokupieniu brakującego limitu po cenach w granicach 18-30 euro/t, to musiałoby na to przeznaczyć ok. 140-470 mln euro. Wybrano jednak inne rozwiązanie. RWE zamierza pozyskiwać 90 mln jednostek w okresie 2008-2012 z projektów JI/CDM i wykorzystać je na własne potrzeby. Nadwyżki będzie można sprzedać po cenie 9-13 euro. Na rozwój projektów wspólnych wdrożeń i mechanizmu czystego rozwoju RWE przeznaczył 150 mln euro. Trzy czwarte z nich będzie realizowane w Chinach.

Jerzy Zaremba

gp@infor.pl

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2095.9...