Antoni Faber

Antoni Faber Bio-Energia.pl,
Instytut Uprawy
Nawożenia i
Gleboznawstwa

Temat: Potencjał i konsekwencje produkcji biomasy dla energetyki

Cyklem 8 artykułów otwieramy na stronach forum Bio-Energii otwartą debatę na temat potencjału i konsekwencji produkcji biomasy na cele energetyczne. Czy konflikt pomiędzy bezpieczeństwem żywnościowym, a bezpieczeństwem energetycznym jest nieunikniony?

Tematy dyskusji:
1. PRODUKCJA BIOPALIW A CENY PRODUKTÓW ROLNYCH I ŻYWNOŚCI
2. POWIERZCHNIA UŻYTKÓW ROLNYCH NA PRODUKCJĘ BIOPALIW I PLONY ROŚLIN ENERGETYCZNYCH
3. PAKIET KLIMATYCZNY PRZYGOTOWYWANY DO UCHWALENIA W UE W 2008 R.
4. EMISJA GAZÓW CIEPLARNIANYCH (GHG) DO ATMOSFERY W TRAKCIE PRODUKCJI I WYKORZYSTYWANIA BIOPALIW
5. WPŁYW UPRAWY ROŚLIN ENERGETYCZNYCH NA GLEBY
6. WPŁYW UPRAWY ROŚLIN ENERGETYCZNYCH NA WYKORZYSTYWANIE ZASOBÓW WODY
7. WPŁYW UPRAW ROŚLIN ENERGETYCZNYCH NA BIORÓŻNORODNOŚĆ I KRAJOBRAZ
8. PODSUMOWANIE
9. Cytowana literatura



Obrazek


PODSUMOWANIE

Z dotychczasowych badań wynika, że wieloletnie plantacje roślin lignino-celulozowych w porównaniu z tradycyjnymi uprawami wykorzystywanymi do produkcji biopaliw płynnych (tj. pszenica, kukurydza, burak cukrowy czy rzepak) charakteryzują się: lepszymi bilansami energii i węgla, większą sekwestracją węgla w glebie, mniejszym wymywaniem azotu z gleby, lepszymi właściwościami fitoremediacyjnymi (wierzba), zbliżoną lub większą bioróżnorodnością roślin, bezkręgowców oraz ptaków.

Plantacje tych roślin mogą mieć natomiast, w przypadku nadmiernego udziału w strukturze użytkowania gruntów oraz niewłaściwego lokalizowania plantacji, ujemny wpływ na bilans wodny gleb oraz warunki hydrologiczne w zlewniach, jak również na wizualne walory krajobrazu.

Z przeprowadzonych rozważań wynika, że UE prawdopodobnie zaostrzy wymagania stawiane przed uprawami roślin na cele energetyczne. Po pierwsze wymagać się będzie, aby uprawy te nie konkurowały z produkcją na cele żywnościowe oraz nie zmniejszały bezpieczeństwa żywnościowego. Po wtóre wymagać się będzie, aby spełniały one dość rygorystyczne wymagania dotyczące zrównoważonej produkcji i energetycznego wykorzystania biomasy, aż po obowiązek wykonywania analiz LCA dla produkcji i przetwarzania surowców rolnych na paliwa płynne. Jeśli KE uwzględni postanowienia Komitetu ITRE Parlamentu Europejskiego, to z chwilą wejścia wżycie dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych systematycznemu ograniczeniu ulegać będzie produkcja biopaliw płynnych 1-szej generacji.

Zapraszamy do dyskusji na stronach forum Bio-Energii.



Obrazek
Antoni Faber edytował(a) ten post dnia 12.10.08 o godzinie 02:45

konto usunięte

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do