Dominik Szmajda

Dominik Szmajda Bezpieczeństwo w
pracy na wysokości

Temat: praca na wysokości

Alina M.:
Witam,
mam pytanie - czy lekarz medycyny pracy powinien umiescic informacje na zaswiadczeniu lekarskim o dopuszczeniu pracownika do pracy na wysokosci do 3 metrów?
czy moze ktos podac konkretne przepisy?

Witam,
Widzę, że zrobiło się małe zamieszanie w zakresie badań lekarskich.

Odpowiadając na Twoje pytanie:
Lekarz ma OBOWIĄZEK umieścić adnotacje o dopuszczeniu pracownika do pracy na wysokości powyżej 3m.

Jak już w wczesniejszych postach jedna z koleżanek zauważyła, jest ku temu stosowne rozporządzenia, które określa jakie badania powinni przechodzić pracownicy i jakie zaświadczenia powinien wystawić lekarz. Pojawia się problem gdy mamy niezorientowanego pracodawcę i lekarza (co tak wcale rzadko się nie zdarza, szczególnie w środowisku budowlanym). Obowiązkiem pracodawcy jest wystawienie skierowania na określone stanowisko pracy, w tym zaznaczenie czy zalicza się ono do grona pracy na wysokości - np. "na stanowisku spawacz przy pracy na wysokości". Zadaniem lekarza jest zbadanie pracownika czy nadaje się do pracy na stanowisku spawacza oraz czy może wykonywać swoją pracę do 3m bądź powyżej 3m.
Ułatwieniem zadania dla lekarza jest napisanie na skierowaniu "na stanowisku spawacz do pracy na wysokości do 3m", "na stanowisku spawacz do pracy na wysokości do i powyżej 3m" oraz "na stanowisku spawacz do pracy na wysokości powyżej 3m".
Choć wydaje się to banalne, nie dyskutujemy z rozporządzeniem, które określa tylko DWA rodzaje badań lekarskich uprawniających do pracy na wysokości. Wszystkie inne w postaci "brak przeciwskazań do pracy na wysokości", "do pracy na wysokości powyżej 1m", "praca na wysokości bez ograniczeń", są w świetle prawa źle sporządzonym dokumentem (i na przykład koordynator ds. BHP, może nie zaakceptować takiego zaświadczenia).
Wiem wydaje się to idiotyczne i nielogiczne zwłaszcza, że jak zwrócił jeden z kolegów nie spotkał się on z innym zaświadczeniam lekarskimi. Niestety diabeł tkwi w szcegółach i pomimo, że w polskim prawie praca na wysokości zaczyna się od 1m, to badania lekarskie zostały zakwalifikowane tylko do dwóch grup - do i pow. 3m.
Kiedy to może mieć znaczenie? Np. w sytuacji gdy dojdzie do wypadku. Ubezpieczyciel ma pełne prawo zakwestionować wypłatę odszkodowania, biorąc pod uwagę że dokument poświadczający badanie lekarskie został niepoprawnie sporządzony. Kto ponosi odpowiedzialność za złe sporządzenie takiego zaświadczenia? Oczywiście pracodawca, którego obowiązkiem jest dopilnowanie, aby pracownik został dopuszcony po przebyciu odpowiednich badań lekarskich.
Spotkałem się już z sytuacją, że pracownik miał zaświadczenie do pracy na wysokości powyżej 3m, a uległ wypadkowi na wysokości ok.2m. Ubezpieczyciel najzwyczajniej to podważył. Bzdura?! No nie do końca, bo na zaświadczeniu nie było adnotacji, że ma uprawnienia do pracy na wysokości do 3m. Rozmawiałem o tej sytuacji z prawnikiem. Sprawa jest oczywiście do wygrania, bo badania do pracy na wys pow 3m są bardziej rygorystyczne od tych do 3m, ale pozostaje jeszcze sprawa straconego czasu na dyskusje z ubezpieczycielem.
Moja rada, na zaświadczeniu lekarz powinien umieścić adnotacje do pracy na wysokości do i pow. 3m. Wiem, że to dla wielu z was może być idiotyzm....ale ułatwia to zwyczajnie rozwija wszelkie wątpliwości.
Dominik Szmajda

Dominik Szmajda Bezpieczeństwo w
pracy na wysokości

Temat: praca na wysokości

Marcin R.:
Skoro jesteśmy przy temacie pracy na wysokości.

Sytuacja jest taka:

Macie taką oto drabinę/podest:

Obrazek


Z takiej drabiny pracownik czasami musi np zajrzeć do jakiegoś kontenera. Górna część (nazwijmy to podestem) jest na wysokości 1,5m lub 2m
Czasami trzeba podjechać pod takie pomieszczenie:

Obrazek


by np mopem przetrzeć dach, ściągnąć jakieś śmieci itp.

Czy pracę na czymś takim potraktujecie jako praca na wysokości, zrobicie tzw psychotesty ?

Jeżeli instrukcja użytkowania podestu nie mówi inaczej, nie zawiera opisu wymaganej asekuracji, itd. Można przyjąć, że:
W tym wypadku podest posiada obarierowanie i nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ochrony indywidualnej (kat.III). Kask powinien być wymagany ponieważ jak wspomniałeś, będzie następować ściąganie śmieci itp, więc istnieje zagrożenie upadku elementów na głowę. Powinien jednak zostać skierowany na badania lekarskie do pracy na wysokości do 3m (ponieważ nie jest to stały system zaliczany do środków ochrony zbiorowej) oraz przejść instruktaż stanowiskowy z umiejętności wykorzystania i bezpiecznej pracy na tym konkretnym podeście. Jeżeli istnieje ryzyko, że pracownik może się wychylać poza obręb obarierowania wtedy należy zainstalować dodatkowe zabezpieczenia.Dominik Szmajda edytował(a) ten post dnia 22.02.12 o godzinie 12:01
Dominik Szmajda

Dominik Szmajda Bezpieczeństwo w
pracy na wysokości

Temat: praca na wysokości

Kajetan Ginter:
A co z pracą nad powierzchnią wody? Choćby na wiadukcie kolejowym... Jest to praca na wysokości czy też nie? :)

Cześć Kajtek,
Oczywiście jest to praca na wysokości, gdyż zachodzi ryzyko upadku z wysokości. Traktujemy to jako pracę n.p.m. W tym wypadku obowiązują nas takie same zasady zabezpieczania się jak w przypadku standartowej PnW. Należałoby uwzględnić jedynie w dokuemntach (OR,BIOZ,IBWR, itd.), dodatkowe środki ochrony jak np: kamizelki, jak jest to czasem wymagane przy projektach offshorowych.

Następna dyskusja:

Praca na wysokości




Wyślij zaproszenie do