Zbigniew Misiak

Zbigniew Misiak senior consultant,
BOC IT Consulting

Temat: BPMN dla analityków biznesowych - czemu, kiedy i jak?

Witam,

Niedawno opublikowałem wpis podsumowujący to, co 19 uznanych autorów i praktyków z obszarów analizy biznesowej oraz modelowania w BPMN sądzi na temat BPMN i jego zastosowania w analizie biznesowej.

Na pytanie: "Why, when and how should business analysts use BPMN" odpowiedzieli m.in. Laura Brandenburg (bridging-the-gap.com), Adrian Reed (IIBA UK), Bruce Silver (chyba nie trzeba przedstawiać :)

Wszystkie odpowiedzi mogą Państwo znaleźć na moim blogu:
http://bpmtips.com/bpmn-for-business-analysts-why-when...

Chciałbym zapytać - jakie są Państwa doświadczenia w tym zakresie? Wypowiedź którego z ekspertów najlepiej odpowiada temu, co Państwo stosują w praktyce?

Pozdrawiam serdecznie,

Zbigniew Misiak
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: BPMN dla analityków biznesowych - czemu, kiedy i jak?

Przejrzałem ich wypowiedzi i wszystkie one "kręcą się" wokół dokumentowania, prezentacji w celu zatwierdzenia lub zgłaszania uwag oraz niektórzy wskazują na możliwość "rysowania zamiast kodowania w celu wykonania", albo przeoczyłem albo nikt nie zwrócił uwagi na bardzo - mim zdaniem ważny element - tworzenie modelu organizacji czyli tworzenia hipotezy "tak działacie" jako organizacja.

Problem w tym, że chyba większość "użytkowników" tej i nie tylko notacji, stosuje indukcyjne metody uwiarygadniania tych modeli, rozumianych raczej jako schematy blokowe: model procesów jest dobry bo bardzo dużo osób (osób akceptujących, recenzentów) tak uznało.

To błąd logiczny: nie da się wykazać poprawności metoda indykcyjną. Model owszem powinien być jako diagram zrozumiały dla czytelnika, to nie ulega wątpliwości, jednak jego testy i recenzje powinny polegać na wskazywaniu (szukaniu) ewentualnych faktów typu "a tu mówi nieprawdę". Innymi słowy model procesu nie jest "dobry" (odzwierciedla prawdziwy mechanizm działania organizacji) nie dlatego, że wszyscy go zaakceptowali a dlatego, że nikt nie znalazł (nie wskazał) jego wady.

Projektów zakończonych klęską, w których "wszyscy zaakceptowali dokumentację" znamy chyba wszyscy masę....

Tak więc analityk, tak: który podchodzi systemowo do analizy powinien tworzyć hipotezy "tak to działa" i dowodzić ich poprawności, notacje (BPMN, UML, BMM, ...) oraz modele tworzone z ich pomocą są doskonałym narzędziem do dokumentowania tych teorii. Ten post został edytowany przez Autora dnia 12.10.15 o godzinie 10:34



Wyślij zaproszenie do