Blanka Zientek (Kaczanowska)

Blanka Zientek
(Kaczanowska)
Trener i mediator.
Trener biznesowy i
umiejetności
psycho...

Temat: Artykuł + Oferta = Newsletter firmy Perspective

Szanowni Państwo,



w październiku serdecznie zapraszam:

do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń zamkniętych http://www.perspective.biz.pl/szkolenia_zamkniete
do przeczytania nowego tekstu merytorycznego „Gry w służbie szkoleniowców”
a także do zapoznania się z propozycją gier szkoleniowych http://www.perspective.biz.pl/content/gry-szkoleniowe


Tych z Państwa, którzy nie czytali naszych artykułów z minionego sezonu, zapraszam do Archiwum.



W imieniu zespołu firmy Perspective pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Blanka Zientek

http://perspective.biz.pl
Blanka Zientek (Kaczanowska)

Blanka Zientek
(Kaczanowska)
Trener i mediator.
Trener biznesowy i
umiejetności
psycho...

Temat: Artykuł + Oferta = Newsletter firmy Perspective

Często spotykam się z poglądem, że gry są marnowaniem czasu, że to zajęcie dla dzieci. Na szczęście zdarza mi się to coraz rzadziej. Zwłaszcza w przypadku gier szkoleniowych, bo to o nich chciałem kilka słów napisać.
Zacznijmy jednak od początku, czy termin „RPG” (Role Playing Game) coś Ci mówi? W Polsce zamiennie używany jest termin Gry Fabularne. Zasadniczo chodzi o to, że przyjmujesz w grze określoną rolę i masz osiągnąć określone cela. W przypadku gry fabularnej rozpiętość ról jest ogromna i nacisk położony jest głównie na rozrywkę. Ale pomimo walorów rozrywkowych gracze wręcz mimochodem rozwijają zdolności interpersonalne, negocjacyjne kreatywność, zdolności planowana, osiągania wyznaczonych celów. Gry szkoleniowe wyciągnęły esencję gier fabularnych, ukierunkowując na zyskiwanie bądź pogłębianie pożądanych umiejętności, nie pozbawiając jednocześnie walorów rozrywkowych.

Gry szkoleniowe pozwalają przyswoić sobie w ciągu krótkiego czasu umiejętności, których poznanie wymagało by długich wykładów. Dobrze skonstruowana gra odpowiadająca potrzebom Twoich pracowników pozwoli im zdobyć nowe lub ulepszyć posiadane umiejętności. Czym innym jest omówienie różnych technik negocjacyjnych a czym innym doświadczenie ich działania na sobie, bądź zobaczenie jak działają na innych podczas gry. Doświadczą emocji jakie towarzyszą prawdziwym negocjacjom, będą mogli wyrobić sobie poprawne wzorce reakcji na zaskakujące zagrania strony przeciwnej.
Po każdej grze następuje omówienie gry, działań i odczuć uczestników dzięki temu uczestnicy mogą wspólnie przeanalizować podjęte podczas gry decyzje, zastanowić się czy były to optymalne rozwiązania bądź dojść do takowych.

Gry szkoleniowe rozwijają kompleksowo, prowadzący możne położyć nacisk na przykład na wspomniane wyżej kompetencje negocjacyjne, ale podczas gry, dodatkowo i tak twoi pracownicy będą rozwijać pokrewne umiejętności. Do tego występuje aspekt relaksujący co jest ważne, bo związek pozytywnych emocji z przyswajaniem wiedzy został już udowodniony.

Być może i Twoim pracownikom zdarzają się blokady i bariery typu „Cokolwiek powiem/ zrobię będę oceniany”? Zwłaszcza ma to miejsce jeśli bezpośredni przełożony uczestniczy w warsztatach i nie daj Boże coś jeszcze zapisuje w notesie. Gra szkoleniowa pozwalają ominąć te bariery, często otoczka gry jest wybitnie nie związana z dziedziną zawodową uczestniczących osób. Gra ukrywa walory szkoleniowe pod przykrywką zabawy integracyjnej. Pozwala zrelaksować się i odblokować. Przykładowo uczestnicy są grupą handlowców firmy X, a fabularna otoczka gry szkoleniowej to rozgrywki mafijne. Na pierwszy rzut oka powiązań z rzeczywistą pracą nie ma żadnych, ale jeśli spojrzeć głębiej to zdolności negocjacyjne i interpersonalne używane przez uczestników do osiągnięcia celów czy to będzie przekonania klienta do produktu X (podczas pracy zawodowej) czy też sprzedanie mu transportu broni (podczas gry) są takie same. A uczestnik nie ma wrażenia kontrolowania i oceniania. W końcu w pracy zajmuje się czym innych (no chyba, że akurat szkolimy firmę z sektora zbrojeniowego wtedy to nietrafiony przykład :)).

Gry szkoleniowe dobrze się komponują w zestawieniu z warsztatami. O ile warsztaty uczą i pozwalają przećwiczyć wybrane zagadnienia to gry szkoleniowe są swego rodzaju poligonem gdzie można ich użyć. Wykorzystać w niecodziennych warunkach i często także w niekonwencjonalny sposób. A chyba nie ma nic lepszego niż pracownik, który zaskoczony dziwną sytuacją działa skutecznie jakby to co go spotkało było dla niego chlebem powszednim, prawda?

Czas gry szkoleniowej może być różny, od 2 godzin nawet do 8+ jeśli jest taka potrzeba. Zazwyczaj jednak plasuje się w okolicach 4 godzin zegarowych.



Wyślij zaproszenie do