Łucja Leśniak

Łucja Leśniak HR Specialist -
ASTALDI

Temat: Jak Polacy szukają pracy? Nieskutecznie.

Polak bez kwalifikacji spędza około roku na poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia. Jak wynika z danych GUS, poziom wykształcenia nie wpływa jednak radykalnie na czas poszukiwania pracy. Osoby z wyższym wykształceniem pozostają bezrobotne nawet do 9 miesięcy nim znajdą nowego pracodawcę. Według danych Eurostatu, w Unii Europejskiej czas szukania pracy przez osobę bezrobotną wynosi około dwóch miesięcy. Statystyki, podobnie jak sytuacja gospodarcza, nie napawają optymizmem. Choć czynników wpływających na stan i strukturę bezrobocia jest wiele, należy robić wszystko, by zmaksymalizować swoje szanse na rynku pracy.

Niejednokrotnie przyczyny wydłużającego się okresu poszukiwania pracy nie są zależne od sytuacji na rynku zatrudnienia. Zrzucanie winy na trudną sytuację gospodarczą to typowe usprawiedliwienie naszych niepowodzeń. Porażki w licznych procesach rekrutacyjnych ponoszą nawet kandydaci wykwalifikowani, zmotywowani, z branż, w których pracę się zwykle znajduje bez problemu. Obecny rynek pracy stał się miejscem niezwykle dynamicznym, gdzie coraz większą uwagę przywiązuje się nie tylko do kompetencji merytorycznych, lecz również do umiejętności interpersonalnych, które niekiedy trzeba w sobie dopiero odkryć i rozwinąć. Stąd rosnące zainteresowanie usługami specjalistów i doradców w tej dziedzinie.

Dla wielu ludzi czas poszukiwania pracy jest bardzo stresujący. Poprawne przygotowanie nie tylko obniża poczucie dyskomfortu, ale także daje umiejętność wywierania dobrego wrażenia na rozmowach kwalifikacyjnych. Niezastąpiona więc może okazać się pomoc specjalisty, który w swojej praktyce zajmował się wyszukiwaniem najlepszych kandydatów na rynku pracy i wie, jakimi prawami rządzą się procesy selekcji i rekrutacji „od kuchni”. Doradca przekazuje wiedzę i umiejętności, takie jak spojrzenie na proces rekrutacji oczami pracodawcy, czy przygotowanie poprawnych dokumentów aplikacyjnych. Choć w Internecie znajduje się całe mnóstwo gotowych wzorów i generatorów CV, ich prawidłowość, a na pewno oryginalność jest wątpliwa. Profesjonalnie wyglądające CV zwiększa szansę na zauważenie kandydata aż o 40%. W trakcie indywidualnych warsztatów można wziąć udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, dowiedzieć się, jak wybrnąć z najtrudniejszego zadania, jak zarządzać swoim wizerunkiem lub gdzie szukać pracy, żeby ją znaleźć – mówi Jan Kłusak Ekspert ds. HR Advisory Group TEST Human Resources, prowadzący warsztaty dla poszukujących pracy Work Now – Ze względu na indywidualny charakter warsztatów, każde zajęcia mogą być inne, ponieważ dostosowywane są do kandydata, jego potrzeb i czasu, jego sukces staje się naszą wizytówką.

Stan rynku pracy można określić jako strefę wysokiej konkurencji, która wymusza nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz sprzyja eliminacji osób niekompetentnych. Należy więc robić wszystko, by nie dać się wyeliminować.


Obrazek