Marek Elsner

Marek Elsner Manager IT

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Witam,

Chciałbym zamodelować strukturę i funkcjonowanie magazynu, tak, aby znacznie ułatwić możliwość stworzenia i implementacji nowego systemu WMS.

Jak z Waszego doświadczenia takie modelowanie powinno być przeprowadzone ?

Korzystaliście z podejścia Top - Down, Bottom - Up, na jak dużym poziomie szczegółowości, itd...
Piotr Krawczyk

Piotr Krawczyk SCE Solutions Sales
Executive, Quantum
Software S.A.

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Wydaje mi się, że należy przeprowadzić takie modelowanie w następujący sposób:

1. Opisać procesy biznesowe i cele, jaki ma ten magazyn spełnić
2. Rozpisać następnie szczegółowo podprocesy
3. Mając szczegółowy opis takich operacji jak kompletacja, dostawa, uzupełnienia miejsc zbiórki, zestawić następnie procesy z towarem, jaki w tym magazynie ma byc składowany
4. Dobrać sprzęt magazynowy pod procesy, a nie odwrotnie - regałów raz zamontowanych cięzko sie pozbyć (a raczej nie chciałbym np. kompletować drobnicy z drive-inów, czy linii grawitacyjnych)
4. Dobrać sprzęt wózkowych odpowiednio do zadań (inaczej będzie wyglądał magazyn pełnopaletowy, inaczej magazyn, gdzie jest wydzielona strefa zapasu i kompletacji, a inaczej magazyn w pełni zbiórkowy).

Ostatnim krokiem jest dopasowanie systemu WMS do wcześniej opisanych punktów - system IT zawsze obsłuży proces w taki czy inny sposób. Idea powinna być taka, że to system IT służy biznesowi, a biznes go modeluje :)

Wdrażamy w ten sposób nasze sytemu, korzystając najczęściej z pomocy partnerów - tzn. spotyka się spec od regałów, wózków i systemu IT, omawiane są wymagania i cele stawiane przed nową inwestycją i wspólnie dobieramy najkorzystniejsze rozwiązanie.

Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.

Pozdrawiam,
Piotrek
Marek Elsner

Marek Elsner Manager IT

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Jak wygląda temat ewentualnych "Best practices" magazynowych procesów logistycznych ?

Chodzi o sprawdzone modele adresowanie, sposoby przepływu towaru między strefami, procedury związane z przyjęciem i wydaniem towaru ?

W mojej firmie, na przestrzeni lat wypracowaliśmy jakiś model funkcjonowania, pytanie, czy poprzez skorzystanie z "Best Practices" moglibyśmy zmodyfikować go zwiększając wydajność pracy.
Piotr Krawczyk

Piotr Krawczyk SCE Solutions Sales
Executive, Quantum
Software S.A.

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Mając na koncie ponad 200 wdrożonych magazynów jest z czego wybierać pod kątem praktycznych modeli czy to kompletacji, czy rozkładania towaru, adresowania, podziału magazynu na strefy routowania, zarządzania pracą magazynierów, grupowaniu zleceń/wysyłek.

Jeśli istnieje model biznesowy, to tak naprawdę chyba najtrudniejsze za Wami :) - pytanie, czy zamierzacie wdrażać specjalistycznego WMS`a, czy dorabiać do istniejącego ERP funkcjonalności a`la WMS`owe?

Przy współpracy z klientami, wykorzystujemy doświadczenia z innych wdrożeń i nie koniecznie oferujemy od razu potwora z wielkimi zębami, jakim jest duży WMS, a przekonujemy własnie do rozpoczęcia pracy od solidnej analizy w postaci przeprowadzenia projektu przedwdrożeniowego, w którym znajdują się takie elementy ajk opis istniejącej sytuacji, opis docelowego wyglądu pracy takiego magazynu, zalecenia i wnioski nie tylko pod kątem magazynowym, ale i organizacyjnym, jeśli są konieczne.

trzeba się dobrze zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy od planowanej inwestycji, tzn. czy tylko wdrożenia idei, czy też zezwolenia na przemodelowanie istniejących procesów.... czasem zdarzało się w mojej pracy, że po pierwszej rozmowie z klientem należałoby zaoferować skomplikowany szyty na miarę system, a po analizie prosty WMS w wersji Easy radził sobie znakomicie :), gdyż własnie ukazanie innego spojrzenia na procesy z racji wdrożeń w wielu firmach przekonywało klienta do zmiany podejścia

konto usunięte

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Piotr Krawczyk bardzo trafnie ujął praktyczne aspekty modelowania procesów magazynowych konieczne przed wdrożeniem WMSa. Bez szczegółowej analizy istniejących procesów, wdrożenie WMSa się nie uda.

Chyba nie warto zbyt teoretyzować szukając dobrego rozwiązania (typu Top - Down, Bottom - Up). Warto natomiast wiedzieć, czego tak naprawdę dla magazynu się oczekuje.

Zajrzyj na http://www.mags1.pl i zastanów się jak będziesz identyfikował obiekty przyjmowane, składowane i wydawane do/w/z magazynu. Jest to kluczowe zagadnienie dla modelowania procesów magazynowych w kontekście systemu WMS wspomagaznego technikami ADC.

Pozdrowienia

konto usunięte

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Zgadzam się z Panem Jerzym i Piotrem.
Bazując na swoim doświadczeniu, widzę że zawsze jest ten sam problem.
Jeśli pojawia się potrzeba zmiany (procesy, produkty, procedury etc...) - wszyscy od razu "rzucają" się do poszukiwania rozwiązań informatycznych, bez doskonałego poznania POTRZEBY BIZNESOWEJ. Bardzo często po wdrożeniu systemu/aplikacji okazuje się, że to nie o to chodziło. Najczęściej winą za taki stan rzeczy obarczane jest .... - oczywiście IT.
Niezależnie od metodologi wdrażania czy też zarządzania projektami, bardzo, bardzo ważna jest specyfikacja wymagań. Uważam nawet, że jest to klucz do sukcesu w późniejszych etapach.

W nawiązaniu do wspomnianego przez Piotra uproszczenia podejścia, przypominam sobie jak poświęciliśmy z klientem wiele dni na zaprojektowanie etykietek na ser i jeszcze więcej na specyficzne oprogramowanie do tego aby etykietki te mogły się drukować.
Podczas wdrożenia, okazało się, że jest to tak rzadka potrzeba, że można ją nawet zaniedbać...Chciałbym poprzez to zwrócić uwagę aby podczas modelowania procesów być czujnym i skoncentrować się na rzeczach naprawdę istotnych.
Pozdrawiam.
Krzysztof Krysiak

Krzysztof Krysiak Współwłaściciel
Logsoft Systemy
logistyczne

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Zgadzam się z Panem Jerzym jeśli chodzi o zbytnie teoretyzowanie to nie ma co przesadzać.
Najważniejszą rzeczą jest jasne sprecyzowanie celów jakie chcemy osiągnąć za pomocą systemu WMS. Określenie najsłabszych stron (np. duża liczba pomyłek, czy też nadmiernie wydłużony czas obsługi logistycznej). Dopiero mając te informacje powinno się zabrać za modelowanie procesów.

Co do sprawdzonych modeli to każda firma jest inna począwszy od organizacji magazynu, po strukturę wysyłek i jeżeli che się osiągnąć wymierne efekty nie da się przejąc gotowych standardów, musicie je wypracować sobie sami.

pozdrawiam
Krzysiek
Marek W.

Marek W. Doradztwo
logistyczne,
zarządzanie zapasami

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Zgadzam się tezą, że WMS nie spowoduje powstania porządku na magazynie (czyli jeśli był bałagan to będzie, tylko zinformatyzowany).

Zgadzam się też z tezą, że warto rozmawiać ze specjalistami, którzy widzieli/analizowali/projektowali/usprawniali wiele magazynów. Przyznam, że często widząc swój magazyn od kilku lat codziennie trudno zauważyć w nim pewne oczywiste potrzeby zmian.

Najważniejsze jest przy tym dokładne określenie RZECZYWISTEJ potrzeby biznesowej - jaki ma być efekt/skutek tego modelowania. Przypomina mi się tu klient, który deklarował chęć olbrzymiej inwestycji w niesamowicie wydajną automatykę magazynową ze względu na konieczność sprostania pewnym problemom, które dało się usunąć za kilka procent kosztów, zmieniając procesy poza magazynem. Ale rozmowę zaczął od tego, że musimy mu zaprojektować automatykę wydajniejszą, niż dostępna gdziekolwiek w Polsce i do tego oczywiście odpowiednie zmiany w oprogramowaniu
Paweł Staworzyński

Paweł Staworzyński Doradztwo
Przemysłowo
Gospodarcze

Temat: Modelowanie procesów magazynowych

Witam Panie Marku,
jeżeli chodzi o najlepsze praktyki w optymalizacji wydajności pracy w obsłudze przepływu materiału to mam w tym zakresie sporo doświadczenia.

Przytoczę 2 z ciekawych moich projektów:
W firmie MAN w Niepołomicach w której funkcjonują dostawy JIT i JIS oraz przepływ sterowany Kanbanem przeprowadziłem projekt którego efektem jest kilkudziesięcio procentowy wzrost wydajności pracowników. Wzrost wydajności w już bardzo dobrze zorganizowanym systemie jest już najlepszymi praktykami na międzynarodowym poziomie.

W firmie AVON Garwolin zespół moich pracowników wg tej samej metodyki spowodował redukcję ilości wózków z ok. 90 do niecałych 60 przy jednoczesnym wzroście produkcji (SIC!)

Polecam się w tym zakresie jako trener i kierownik projektów.
Moje referencje:
http://www.staworzynski.com/?pl_doswiadczenie,241

w razie pytań proszę o kontakt:
staworzynski.pawel@staworzynski.com
pozdrawiam
Paweł Staworzyński

Marek Elsner:
Jak wygląda temat ewentualnych "Best practices" magazynowych procesów logistycznych ?

Chodzi o sprawdzone modele adresowanie, sposoby przepływu towaru między strefami, procedury związane z przyjęciem i wydaniem towaru ?

W mojej firmie, na przestrzeni lat wypracowaliśmy jakiś model funkcjonowania, pytanie, czy poprzez skorzystanie z "Best Practices" moglibyśmy zmodyfikować go zwiększając wydajność pracy.



Wyślij zaproszenie do