Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Metoda proporcjonalnego odliczenia dla dochodów...

W temacie chodzi mi o interpretację art. 27 ust 9 (i 9a) PDOF. Przepis ten stanowi o tak zwanej metodzie proporcjonalnego odliczenia - czyli jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania. Ale moje pytanie dotyczy możliwości zastosowania ulgi abolicyjnej do zagranicznych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

Mamy polskiego rezydenta, który był delegowany za granicę na okres krótszy niż 183 dni. Jego wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w Polsce ale... art. 27 ust. 9 wcale nie stanowi o tym, że należy go stosować tylko do dochodów, które zgodnie z UPO podlegają opodatkowaniu za granicą. Przepis ten stosujemy do dochodów uzyskanych za granicą, do których nie stosuje się metody wyłączenia z progresją. Owszem, biorąc pod uwagę to, że za granicą podatek nie został zapłacony to nie ma to większego znaczenia dla podatnika ale... mamy ulgę abolicyjną. W efekcie można moim zdaniem postawić dość rewolucyjną tezę, że polski rezydent uzyskujący za granicą dochody, które podlegają opodatkowaniu w Polsce (wspomniane wynagrodzenia, a także np. marynarze pracujący w Holandii) może zastosować ulgę abolicyjną i w efekcie nie płacić w ogóle podatku od tych dochodów.
Wiem, że nie taki był cel ulgi abolicyjnej ale literalna wykładnia prowadzi moim zdaniem do takiego wniosku.

Organy podatkowe z takim stanowiskiem się oczywiście nie zgadzają i prawo do ulgi abolicyjnej uzależniaja często od tego czy za granicą był płacony podatek (np. interpretacja IPPB4/415-34/10-4/SP) ale spieram się w podobnej sprawie z fiskusem.

Na razie czekam na rozstrzygnięcie Izby a potem najprawdopodobniej Sądu, w sprawie w której powołuję się na taką argumentację (na szczęście mam też w tej sprawie inne argumenty) ale ciekaw jestem Waszego zdania.Mariusz Makowski edytował(a) ten post dnia 17.04.11 o godzinie 22:00