Tomasz Zarzycki

Tomasz Zarzycki Coordinator of
Logistics Projects
Department

Temat: planowanie wielkości platformy dystrybucyjnej

Witajcie,

Mam pytanie dotyczące metod prognozowania zapotrzebowania na powierzchnię magazynową na bazie danych historycznych.

Mianowicie, chcę na bazie wolumenów historycznych + prognoz sprzedażowych wyznaczyć nową potrzebną powierzchnię magazynu (obecna wypełniona w 100%), który będzie użytkowany przez 5 kolejnych lat.

Czy ktoś poleca jaką metodę ekonometryczną / matematyczna / inną, która będzie uwzględniała historyczne wzrosty wolumenu, koniunkturę oraz wagi poszczególnych lat.

Wydaję się, iż ze względu na okres prognozy (5 lat) analiza regresji liniowej jest najlepszą metodą, ale przypisuje się w niej wagi poszczególnych lat odśrodkowo. tzn jeżeli analizujemy ostatnie 7 lat to rok 4 ma wagę 0, rok 3 i 5 odpowiedni 1 i - 1. Ta metoda moim zdaniem zaniża wartość prognozy w przypadku największych wzrostów w ostatnich latach. Intuicyjnie największą wagę powinny mieć wartości wolumenów w "najświeższych" latach.

Będę wdzięczny za komentarze!!

Pozdrawiam
Przemysław Konieczny

Przemysław Konieczny Business consultant
SAP (PM, DMS,
LE-TRA, ABAP)

Temat: planowanie wielkości platformy dystrybucyjnej

Witam,

W przypadku wyznaczania zapotrzebowania powierzchni wg wolumenu jest całkiem dobry ale podstawowe pytanie jakie się nasuwa, to jaka technologia składowania ? w regały, czy sztaplowane ? to jest bardzo ważna kwestia.

Moim zdaniem metoda wg regresji liniowej (historia + prognoza) jest dosyć dobra, ale uważam że "wagi" powinny być raczej ustalane nie według lat a według miesięcy. Owszem kwestie najmu powierzchni mag. zazwyczaj analizujemy w latach. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę specyfikę danej branży np. FMCG kiedy mamy wyraźny wzrost w kwietniu, czerwcu oraz grudniu (wzrost nawet o 30%), wyniki "w latach" tak jak Pan pisał mogą być zakłamane.

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Planowanie tras, baza klien...




Wyślij zaproszenie do