konto usunięte

Temat: PROFESJONALNA POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA OSÓB HOMO- I...

PROFESJONALNA POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA OSÓB HOMO- I BISEKSUALNYCH II edycja szkolenia

Osoby homo- i biseksualne (LGB, ang. Lesbian, Gay, Bisexual) stanowią znaczący odsetek w każdym społeczeństwie. Jeśli zajmujesz się, szeroko rozumianą, pomocą psychologiczną, to być może miałeś/aś już okazję pracować z klientem LGB.

Jeśli nie – bądź pewny/a, że do Waszego spotkania dojdzie z pewnością. Któregoś dnia skontaktuje się z Tobą żonaty mężczyzna, zakochany w koledze z pracy, albo kobieta przeżywająca trudności w relacji ze swoją partnerką, albo nastolatek obawiający się, że jest gejem, albo osoba chcąca „pozbyć się” swego homoseksualizmu, albo ... Takie „albo” można by mnożyć.

Dla „pomagacza” (np. terapeuty, psychologa) kontakt z klientem utożsamiającym świat nieheteroseksualnych relacji, często bywa trudny. Pojawiają się wątpliwości: Czy sobie poradzę? Czy mam dostateczną wiedzę i umiejętności, żeby pomagać? Niniejsze szkolenie służy właśnie temu, by – poprzez przekazanie rzetelnej wiedzy nt. homo- i biseksualności oraz ugruntowanie umiejętności praktycznych w pracy z klientami LGB – dać Ci wsparcie w aktualnej i przyszłej pracy z osobą LGB.

Szkolenie stworzono z myślą o specjalistach pracujących w obszarze wsparcia i pomocy psychologicznej – w szczególności psychoterapeutach, ale także psychologach zatrudnionych w szkolnictwie oraz służbie zdrowia, pracownikach socjalnych, pracownikach telefonów zaufania itp.
Program szkolenia - podstawowe zagadnienia

- Orientacja psychoseksualna;
- Seksualność człowieka z perspektywy teorii queer;
- Powstawanie orientacji psychoseksualnej;
- Homo- i biseksualizm w różnych systemach psychoterapeutycznych;
- Status nieheteroseksualnych orientacji psychoseksualnych w klasyfikacjach DSM oraz ICD;
- Ocena zasadności stosowania praktyk mających na celu zmianę orientacji homoseksualnej na heteroseksualną;
- Afirmatywny model pomocy psychologicznej udzielanej klientom LGB;
- Tożsamość homo- i biseksualna;
- Funkcjonowanie osób LGB w społeczeństwie, czyli codzienność gejów, lesbijek i osób biseksualnych (m. in. praca, relacje rodzinne, związki, rodzicielstwo);
- Czynniki istotne dla budowania relacji psychoterapeutycznej z klientem LGB;
- Specyficzne trudności psychologiczne klientów LGB.
Na szkolenie składają się dwa weekendowe zjazdy (sobota-niedziela), realizowane w formie zajęć warsztatowych. Pierwszy z nich ma charakter (głównie) edukacyjny. Stanowi rodzaj przygotowania do zajęć drugiego zjazdu – zajęć o zdecydowanie praktycznym charakterze, pozwalających przełożyć zdobytą wiedzę na konkretne umiejętności.

Pierwszy zjazd jest poświęcony m.in. wspólnemu opracowaniu definicji orientacji psychoseksualnej, omówieniu hipotez dotyczących powstawania orientacji, ocenie praktyk konwersyjnych (mających na celu zmianę orientacji homo- na heteroseksualną) oraz omówieniu afirmatywnego modelu pomocy psychologicznej osobom LGB (czyli bazującego na akceptacji i szacunku dla nieheteroseksualnej orientacji klienta/pacjenta).

Zajęcia praktyczne drugiego zjazdu pozwalają na wykorzystanie zdobytej wiedzy w zadaniach typu „studium przypadku” (case study; m.in. praca z klientem nieakceptującym własnego homo- lub biseksualizmu) oraz w pracy superwizyjnej.

Uwaga:
Nowa struktura szkolenia – składająca się z dwóch zjazdów: [1] bardziej teoretycznego (akcent na edukację w zakresie homo- i biseksualności) oraz [2] praktycznego, zmieniona w stosunku do jego I Edycji (listopad 2010; wtedy realizowane jako jeden dwudniowy zjazd), pozwala Uczestnikom I Edycji na dołączenie do zajęć drugiego, bardziej praktycznego zjazdu. Uczestnicy I Edycji nabyli niezbędną wiedzę, pozwalającą rozwijać praktyczne umiejętności w pracy z klientem LGB. Natomiast blok praktyczny (studium przypadku, superwizja) był realizowany podczas I Edycji szkolenia w mniejszym zakresie niż zaplanowano to w nowej formule zajęć.
Tym samym, zapraszamy Uczestników I Edycji do skorzystania ze szkolenia realizowanego w nowy sposób, jako formy uzupełnienia zajęć I Edycji.
Termin: I zjazd – 14-15/05/2011r., II zjazd – 28-29/05/2011r.

Czas trwania szkolenia: - 43 godziny akademickie (43 x 45 min.);

Miejsce
MABOR Centrum Doradztwa i Szkoleń, ul. Św.Bonifacego 100(I zjazd), Warszawa-Mokotów,
MABOR Centrum Doradztwa i Szkoleń, ul. Św.Bonifacego 104(II zjazd), Warszawa-Mokotów

Zajęcia będą odbywały się w godzinach 09.00-18.00.

Zakwaterowanie i posiłki: we własnym zakresie.

Cena: 790 + VAT; dla uczestników I edycji 350 + VAT

Zgłoszenie udziału w szkoleniu następuje poprzez wypełnienie formularza i odesłanie go:
- na adres e-mail: cte@mabor.com.pl lub
- faksem na nr. 022/642-78-50 lub
- pocztą na adres: MABOR, ul. Bonifacego 104, 02-909 Warszawa.

Dr n. med. Daniel Bąk
– psycholog, biolog oraz psychoterapeuta (podejście humanistyczno-egzystencjalne). Z klientami homo- i biseksualnymi pracuje od ponad pięciu lat – najpierw jako edukator w zakresie zdrowia seksualnego, potem jako psycholog i psychoterapeuta (konsultacje psychologiczne, terapia indywidualna, grupowa oraz par). Stworzył oraz realizuje własny program pomocy oraz wsparcia psychologicznego dla klientów LGB. Jego zainteresowania naukowe dotyczą [1] seksualności człowieka (w szczególności orientacji psychoseksualnej), [2] jej rozumienia i konstruowania w różnych systemach psychoterapeutycznych oraz [3] neurobiologicznych podstaw psychoterapii.

I zjazd – 14-15/05/2011r.,
II zjazd – 28-29/05/2011r

http://www.mabor.com.pl/Profesjonalna%20pomoc%20LGB.aspx