Adrian Kusiak

Adrian Kusiak Inżynier
Spawalnik/QA/QC
-IWE, VT2, MT2, PT2,
UT2, RT, FR...

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam,

Panowie i Panie Spawalnicy jak u Was wygląda temat rozliczania pracy spawacza? Czy w ogóle porównujecie kalkulowany czas spawania do czasu rzeczywistego? Czy rejestracja pracy odbywa się dla człowieka czy dla np. wykonywanego elementu... wydaje się to dość szeroki temat...
Jeśli macie jakieś doświadczenie w tym temacie proszę o wypowiedzi....

Pozdrawiam
Adrian

konto usunięte

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam.

U mnie spawacz ma określoną stawkę za godzinę (wyższa niż ślusarzy).
Wiem że są normatywy, które określają czas wyspawania danej konstrukcji w danych warunkach - ale odchodzi się od tego.
U mnie robota musi być zrobiona i to dobrze, ponieważ nie ma czasu na poprawki. Dlatego też nie oszczędzamy na stawce spawacza.
Co do rozliczenia - konkretne zlecenie(robota) jest obciążane godzinami, które faktycznie zostały wypracowane. To pozwala na określenie czy zlecenie zostało wycenione z zyskiem czy też stratą.
To rozwiązanie jest dobre do produkcji jednostkowej.
Nie wiem jak to jest w przypadku produkcji seryjnej.
Łukasz M.

Łukasz M. Inżynier Spawalnik
(IWE)

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam. Jeżeli chodzi o kalkulowanie czasu pracy przy wykonaniu konstrukcji spawanej jest to ogólnie bardzo trudny temat. Uważam iż należy sugerować się wagą ponieważ daje to jakiś pogląd. Wpływ na czas wykonania ma przedewszystkim organizacja stanowiska pracy, rodzaje złączy, wielkości spoin, pozycja spawania, należy rozpatrzeć odkształcenia itd. Ma to wszystko wpływ. Jak wspomniał kolega wcześniej istnieją normatywy które pomagają w szacowaniu czasu spawania. Ja na codzień zajmuje się takimi tematami. Szukam też odpowiedzi na podobne tematy, rozwiązań. Isnieją wzory ktore pomagają liczyć czas spawania. Proszę o komemtarz.
Michał M.

Michał M. inżynier spawalnik

Temat: Efektywność pracy spawacza....

WItam,
Wspomniałeś, że są normatywy do kalkulowania czasu spawania.
Jesteś w stanie podać jakie to są?
Marek Pęcherzewski

Marek Pęcherzewski Inżynier Spawalnik
(IWE, VT2, PT2)

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Cześć,

Już kiedyś szukałem ich na forum i niestety nikt nie pomógł:

1. Normatywy technologiczne: Spawanie metodą MAG stali konstrukcyjnych niestopowych i niskostopowych. IS, Gliwice 2001.

2. Normatywy technologiczne: Spawanie metodą MAG stali wysokostopowych.. IS, Gliwice 2001.

3. Normatywy technologiczne. Spawanie aluminium i stali metodą TIG. Warszawa 1979

W IS też nie sprzedają - ktoś by musiał odwiedzić Bibliotekę IS :-)

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Pierwszą pozycję posiadam...Rafał Gensty edytował(a) ten post dnia 06.04.13 o godzinie 13:22
Łukasz M.

Łukasz M. Inżynier Spawalnik
(IWE)

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam. Posiadam również pierwszą pozycję ze wspomnianych wcześniej w formacie pdf. Może koledzy z większym dośwadczeniem podejmą dyskusję.

konto usunięte

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Łukasz M.:
Uważam iż należy sugerować się wagą ponieważ daje to jakiś pogląd.

No nie wiem... czasem łatwiej (szybciej) jest mi pospawać belkę nośną z dwuteownika ważącą kilkaset kilo niż obudowę z blachy 2 mm o wadze kilkunastu kilogramów...
Wpływ na czas wykonania ma przedewszystkim organizacja stanowiska pracy, rodzaje złączy, wielkości spoin, pozycja spawania, należy rozpatrzeć odkształcenia itd.

A czynnik ludzki...? Zmęczenie, te pozycję wymuszone, a nawet temperatura otoczenia (miałem okazję spawać przy +35 na hali ubrany w fartuch skórzany - oj nie było lekko)... wątpię żeby spawacz miał tą samą wydajność w pierwszej godzinie jak w ostatniej... a do wydajności trzeba wziąć również wagę samego palnika, uchwyt standardowy do półautomatu waży swoje... ale chyba spawacz nie musi szlifować bo to też nie zostaje bez wpływu na jego wydajność... po za tym ma wpływ na jego dokładność prowadzenia...

Zmęczony spawacz, przy wyśrubowanej rozpisce, może zrobić słabszej jakości złącze czyli w konsekwencji bubel a za nim idzie reklamacja lub straty materiałowe, duże koszty...

To tak na marginesie - z punktu widzenia spawacza... warto również rozważyć te dodatkowe dane, do finalnych kalkulacji czasu...
Łukasz M.

Łukasz M. Inżynier Spawalnik
(IWE)

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam. Masz rację czynnik ludzki należy barac pod uwagę jak najbardziej. Toteż wspomniałem o organizacji stanowiska pracy. Lecz czasem przy oszacowaniu pracy spawacz oraz ślusarzy należy się do czegoś odnieś. Z punktu ekonomiki prac wszystko należy brać pod uwagę.
Tomasz S.

Tomasz S. KIEROWNIK FILII,
IDAL UMDS Sp. z o.o.

Temat: Efektywność pracy spawacza....

W dzisiejszych czasach są dostępne urządzenia spawalnicze, które zliczają nam rzeczywisty czas jarzenia łuku oraz wyliczają ilość wprowadzonej energii liniowej. Normatywy, normatywami ale czynnik ludzki jest w tym przypadku chyba najważniejszy.
Łukasz M.

Łukasz M. Inżynier Spawalnik
(IWE)

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam.
Rozumiem, że urządzenia spawalnicze określą dokładnie czas jarzenia się łuku itd. Ale jak określić czy oszacować prace podczas montażu konstrukcji przez ślusarzy. Tych prac żadna maszyna nie policzy?? Proszę o komentarze.
Pozdrawiam
Tomasz S.

Tomasz S. KIEROWNIK FILII,
IDAL UMDS Sp. z o.o.

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Oczywiście, że tych parametrów żadna maszyna na świecie nie wyliczy. Tylko i wyłącznie możemy w miarę kontrolować ile czasu było efektywnego "spawania", oraz z jakimi parametrami się ono odbywało. Chodzi tylko i wyłącznie o zapis parametrów spawania z dodatkowymi danymi, jak zużycie gazów, materiału dodatkowego, ilość energii liniowej jaka została dostarczona itd.
Bartosz Młynarczyk

Bartosz Młynarczyk Kierownik Projektów
ds. Optymalizacji
Produkcji

Temat: Efektywność pracy spawacza....

Witam,

Nie wiem czy temat dalej aktualny ale może i ja coś dorzucę od siebie.

Średnia efektywność spawacza MIG / MAG to około 33% - swego czasu w Szwecji były prowadzone testy i taki współczynnik wyszedł, niejednokrotnie normując czasy na spawalni ten współczynnik waha się między 15-55%. Tak wiem, jest to bardzo duży przedział ale ma to swoje uzasadnienie, konstrukcje zwarte z prostymi spoinami typu łyżki, ramy, ramiona (pracuję w przedsiębiorstwie zajmujkącym się wykonaniem elementów spawanych do przemysłu budowlanego) mogą osiągnąć 50% a z drugiej strony taki zbiornik na olej lub innego rodzaju płyn będzie miał 20%.

Dokładniej co to jest efektywność spawacza: Jest to stosunek czasu jarzenia się łuku do czasu całego czasu cyklu (wliczając ustawienia, obroty elementów itp czyli wszystkie czasy dodatkowe).

Sama efektywność nam oczywiście nie odpowie na pytanie "ile czasu potrzeba na wyspawanie wyrobu A". Do tego potrzebujemy kilogramowego zużycia drutu spawalniczego - nic innego tylko liczenie wagi spoin

Oczywiście musimy wziąć pod uwagę odpryski i inne elementy zwiększające zużycie drutu tj. wymiana rolki, zacięcie drutu w przewodzie itp. do tego według norm spoina może być większa ale nigdy mniejsza od wymaganej. Ja osobiście dodaje do wagi drutu 25% - może to się wydać dużo ale... patrząc na wyniki testów jest OK.

Teraz parametry spawarki... obliczamy ile drutu max "wyjdzie" na godzine ze spawarki i możemy się zabrać za liczenie czasów.

Przykład:
Spoina pachwinowa a6 długość 3000mm
Efektywność spawacza 33%
Max drut na godzinę 6kg

zużycie drutu: 0,354kg/m
Efektywność spawacza 2kg/h
Czas (0,354*3)/2 = 0,531h = 31,86min.

Mam nadzieję, że to w czymś pomoże.Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.06.13 o godzinie 14:51

Następna dyskusja:

Szukam pracy - śląsk




Wyślij zaproszenie do