Małgorzata Szlagowska

Małgorzata Szlagowska 35mm, Fundacja
Wspieram

Temat: 24 października premiera WYSPY – Pawła Łungina –...

24 października premiera WYSPY – Pawła Łungina – zapraszamy !!!WARSZAWA - KINO KINOTEKA, FEMINA
w 2007 roku Film został okrzyknięty przez polskie media arcydziełem kina rosyjskiego. Wyspa to sentymentalna podróż. Wybitne dzieło rosyjskie przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. To przypowieść o życiu i śmierci.
Film o świętości, przeznaczeniu, opętaniu i wybaczeniu. To pokuta na krańcach świata.

„Wyspa” opowiada historię człowieka, który chcąc ratować własne życie zabija przyjaciela
i potem postanawia szukać przebaczenia w klasztorze. Staje się „Bożym szaleńcem”, śpi na hałdzie węgla w rozlatującym się baraku, przepowiada przyszłość, wypędza demony. Jego życie wypełnione jest bez reszty modlitwą, pracą i oczekiwaniem na Boże przebaczenie. To film o winie i odkupieniu, o dojrzewaniu do odpowiedzialności za własne czyny.
W postać Anatolija wcielił się były lider rosyjskiej kapeli rockowej Piotr Mamonow, który sam zdecydował się zamieszkać kilka lat temu w małej wiosce, by szukać spokoju i odnaleźć wiarę w Boga. Niektórzy dostrzegali w filmie echa arcydzieła „Andriej Rublow” Tarkowskiego, podkreślając, iż reżyser i scenarzysta starali się wywołać te podobieństwa przez pewne zabiegi, jak liczne przedstawienia obrazów wody, monochromatyczną kolorystykę obrazu, twarze i wygląd mnichów.


MFF Wenecja 2006
Reżyser Paweł Lungin i operator Andriej Żegałow w migoczącym świetle odmalowali niezwykłe obrazy skalistego obozowiska na krańcu ziemi i galerię zamieszkujących go wynędzniałych dusz. Nakręcili również naprawdę imponujące sceny w wypełnionej bizantyjskim przepychem i ikonami cerkwi.

Dimitri Eipides, MFF Toronto 2006
Ten film może wydać się zbyt radykalny. Hegemonia indywidualizmu i wolności osobistej sprawiła, że we współczesnym świecie zapanował triumf egoizmu. Dlatego zmuszeni jesteśmy, żeby wrócić do dylematów, które, jak sądziliśmy, zostały już rozwiązane.

Esencja.pl
To nie jest „Pasja” Mela Gibsona, gdzie wszystko zostało wyłożone i pokazane z subtelnością młota pneumatycznego. Dużo bliżej jest „Wyspie” do słynnego „Wniebowstąpienia” (1976) Larisy Szepitko. Z tą różnicą, że w obrazie Ukrainki pod postacią torturowanego przez hitlerowców partyzanta Sotnikowa reżyserka przedstawiła cierpienie Chrystusa, podczas gdy Anatolij Łungina jest inkarnacją Judasza – ale Judasza, który zmógł w sobie pragnienie popełnienia samobójstwa, a swój grzech postanowił odpokutować, niosąc pomoc bliźnim.
Nagrody:
• II – miejsce nagroda publiczności podczas I Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Warszawą”
• 2007 nagroda Jury za najlepszy film na MFF w Sundance
• 2007 NIKA (NIKA to najważniejsza nagroda przemysłu filmowego w Rosji) Grand Prix w kategoriach:
• Rola pierwszoplanowa – Piotr Mamonov
• Rola drugoplanowa – Viktor Suchorukow
• Najlepszy reżyser – Paweł Łungin
• Najlepszy Film
• Najlepsza ścieżka dźwiękowa
• Najlepsze zdjęcia
• 2006 „Wyspa” wygrała festiwal rosyjskiego kina „Moskiewskie premiery”,
• zamykała festiwal filmowy w Wenecji w 2007 roku
• Film otwierał IV Festiwal Pokrow w Kijowie
• Film otwierał X Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Trzecie tysiąclecie”, który odbywa się w Rzymie pod egidą Rady do spraw Kultury Watykanu
• 2007 - sześć nagród "Złoty orzeł":
o Najlepszy film roku,
o Najlepsza rola męska drugoplanowa,
o Najlepsza rola męska,
o Najlepszy reżyser,
o Najlepszy scenariusz,
o Najlepszy operator
Tytuł: Wyspa
Reżyser: Paweł Łungin
Zdjęcia: Andrzej Żegałow
Obsada: Piotr Mamonow
Scenariusz: Dmitrij Sobolew, Dmitrij Dłużew
Muzyka: Władminir Martynow
Rok produkcji: 2006
Czas projekcji 112 min.
Gatunek: dramat