konto usunięte

Temat: Stalking

Witam serdecznie,
Aktualnie zbieram materiały do powieści, której tematem będzie stalking.
Wiem, jak wygląda teoria, w sensie, że szykuje nam sie nowelizacja KOdeksu karnego w tym zakresie a obecnie mozna stalking podciągnąć pod kodeks wykroczeń, ewentualnie próbowac coś zdziałać z powodztwa cywilnego. Ale mnie bardziej interesuje praktyczny wymiar pomocy ofiarom stalkingu w ujęciu policyjnym i detektywistycznym. Piszcie proszę wszystko co wiecie, czego nie wiecie:-)
Będę bardzo wdzięczna za każdą informację.
Krzysztof K.

Krzysztof K. Analityk ds spraw
trudnych

Temat: Stalking

Było niedawno w mediach.
gośc słał SMSy i cały czas dzwonił z numeru nie wyświetlającego się, a potem nakupił różnych pre-paidów i dzwonił za każdym razem z innego.

Praktycznie to działania polegają na ustaleniu sprawcy, np. skąd wysyła SMSy (lokalizacja tel.kom.), skąd wysyła emaile (lokalizacja komputera) i zabezpieczanie tego, bo to w gruncie rzeczy od ilości zalezy czy zostanie to uznane za stalking czy też nie.

Temat: Stalking

cóż. kiedyś i mi się przytrafiło być ofiarą. jeśli ktoś ma słabszą psychikę to można oszaleć...

konto usunięte

Temat: Stalking

Robert S.:
cóż. kiedyś i mi się przytrafiło być ofiarą. jeśli ktoś ma słabszą psychikę to można oszaleć...

W jaki sposob udało Ci się "pokonać" sprawcę?

Temat: Stalking

ignorowanie i zgłoszenie sprawy do prokuratury w kontekście gróźb karalnych za co został skazany
Krzysztof K.

Krzysztof K. Analityk ds spraw
trudnych

Temat: Stalking

ale grożby były, tak ?
bo jeśli ktoś przykładowo raz na miesiąc wysle coś sympatycznego, lub nawet raz na kwartał coś miłego, nie grozi, nie nęka, a nakłania tylko np. do pójścia na kawę... na kolację... na wycieczkę we dwoje... to jest to stalking ?? "ofiara" nie życzy sobie takich podchodów, ale nie komunikuje tego... ignoruje.
Robert R.

Robert R. Prywatny detektyw;
trener windykacji,
doktorant n.
prawnych.

Temat: Stalking

Krzysztof K.:
ale grożby były, tak ?

A z tym trzeba uważać :) często groźba w rozumieniu naszym i Policji to dwie różne rzeczy.
Przykład osobisty:

sms o treści cytuję:

1. zajmijcie sie swoimi sprawami, albo my zajmiemy sie wami.
2. dobrze radzimy, zajmij sie rozwodami i odpusc te zlecenia kture cie przerastają.jeszcze ci serduszko stanie a na huj komu twoj pogrzeb?Za młody jestes. [pisownia oryginalna zachowana]


Policja uznała, że nie ma mowy o groźbie, gdyż ... za groźbą nie poszły żadne inne czyny zwłaszcza ataki na zdrowie lub życie (!!!).
Jak zgłosiłem to na Policję ta ... nie potrafiła odnaleźć sprawców i uznała, żeby najlepiej zrobić z tego becep.
Więc gdy dostałem kolejne nawet już do nich nie szedłem co zostało nagrodzone kolejnym lotnym stwierdzeniem Policji "nie wywołało to (groźby) uzasadnionej obawy o zdrowie lub życie bo (...) nie zgłosiłem tego Policji, co pozwoliło by ustalić i ukarać sprawców gróźb".[tu solennie się uśmiałem]

Więc przestałem używać słów LOGIKA i POLICJA w jednym zdaniu, chyba, że pomiędzy występuje słowo "brak".

konto usunięte

Temat: Stalking

"Każdy człowiek ma prawo do wolności od zastraszania go przez inne osoby. W szczególności nie wolno grozić nikomu popełnieniem przestępstwa na jego szkodę albo szkodę osoby mu najbliższej.

Przestępstwo to czyn opisany w kodeksie karnym albo innej ustawie zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą 1 miesiąc. Jeżeli czyn opisany w ustawie zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 alko kara surowszą uważa się go za zbrodnię. Pozostałe przestępstwa są występkami.

Groźba karalna jest przestępstwem przeciwko wolności. Sprawca, który grozi innej osobie pozbawieniem życia, pobiciem, podpaleniem czy jakimkolwiek innym przestępstwem nie musi kierować się rzeczywistą wolą dokonania takiego czynu. Dla bytu przestępstwa wystarczająca staje się okoliczność, że osoba pod adresem, której groźba została zapowiedziana faktycznie obawia się jej spełnienia i obawa ta jest uzasadniona.

Groźba karalna może zostać wyrażona w wypowiedzi słownej, pisemnie, gestem, wycelowaniem broni palnej w kierunku zagrożonego i w każdy inny czytelny intencjonalnie sposób. Ofiara może otrzymać np. kartkę papieru z rysunkiem zapowiadającym określone, z natury rzeczy niemiłe dla niej działanie, znaleźć przed domem kukłę symbolizującą śmierć czy otrzymać SMS-sa zawierającego pogróżki. Groźba nie musi być przekazana przez sprawcę osobiście. Do tego celu sprawca może wykorzystać inną osobę, która spełni rolę posłańca.

Niezależnie od sposobu działania sprawcy i niezależnie od tego, czy sprawca jest ofierze znany czy też pozostaje anonimem, zawsze musi wystąpić obawa spełnienia zapowiadanej groźby i obawa ta musi być uzasadniona. Obawy takiej nie uzasadnia np. zapowiedź zniszczenia domu przez trafienie w niego meteorytem sprowadzonym z kosmosu czy podpaleniem przez sprowadzenie pioruna. Nie jest uzasadniona obawa spełnienia groźby pozbawienia życia przez wycelowanie pistoletu - dziecinnej zabawki, jak też żartobliwa zapowiedź skierowana do osoby znajomej "ja cię zabiję".

Z drugiej strony jednak, nawet najpoważniejsza i jak najbardziej realna groźba, jeżeli nie przestraszyła adresata, nie może być uznana za groźbę karalną. Innymi słowy, występku groźby karalnej nie można dopuścić się na szkodę osoby, która niczego i nikogo się boi.

Nie stanowi groźby karalnej pouczenie świadka o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego zeznania czy zawiadomienia o nie popełnionym przestępstwie. Takie ostrzeżenie nie jest bowiem bezprawne. Przeciwnie, działanie tego rodzaju ma swoją podstawę prawną, a co jest prawnie dozwolone - nie może jednocześnie być przestępczym bezprawiem. Podobnie ocenić trzeba zapowiedź zastosowania wszelkich dostępnych środków obrony koniecznej w razie bezprawnego ataku. Nie jest też groźbą przekazanie innej osobie informacji o grożącym jej niebezpieczeństwie, jeżeli intencją zawiadamiającego jest ochronienie tej osoby przed zagrożeniem. Nie stanowi też groźby karalnej zapowiedź popełnienia wykroczenia, deliktu cywilnego, zerwania umowy, podniesienia ceny oferowanego produktu czy usługi, wydalenia z uczelni w przypadku naruszenia regulaminu.

Groźba karalna może stanowić samoistne przestępstwo opisane w przepisie art. 190 § 1 kk. Jego sprawcy grozi kara samoistnej grzywny, kara ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności w maksymalnym wymiarze do 2 lat. Groźba może jednak stanowić jedno ze znamion innego przestępstwa. Taka sytuacja występuje w przypadku zgwałcenia, rozboju czy kradzieży rozbójniczej. W przypadkach tego rodzaju sprawca odpowiada oczywiście za przestępstwo, które faktycznie popełnił, a nie za samą tylko groźbę.

Groźbę karalną należy odróżnić od groźby bezprawnej, która stanowi znamię wielu różnych przestępstw, m.in. przeciwko wyborom, wywierania wpływu na świadka czy wymuszania wyjaśnień. Groźba bezprawna oznacza w istocie każdą opisaną tu groźbę karalną. Groźbą bezprawną jest jednak pojęciem szerszym i oznacza ponadto zapowiedź rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub osoby dla niej najbliższej i zapowiedź spowodowania postępowania karnego w innym celu niż ochrona prawa naruszonego przestępstwem. W takim znaczeniu zachowanie się sprawcy można uznać za formę szantażu.

Groźba karalna jest występkiem, który podlega ściganiu karnemu tylko na żądanie pokrzywdzonego wyrażone w formie wyraźnego wniosku. [j.w.]"

http://www.zielona-gora.po.gov.pl/

--
Postanowienie z dn. 25 maja 2006r. SN IV KK 403/05

Dobrem chronionym przepisem art. 190 § 1 k.k. jest wolność w sensie subiektywnym, czyli poczucie wolności, wolność od obawy, strachu. Jest to przestępstwo materialne - skutkiem jest uzasadniona obawa adresata groźby, że będzie ona spełniona, zatem wystarczy, że pokrzywdzony uważa, iż niebezpieczeństwo spełnienia groźby jest realne i ma on podstawy do takiego poglądu. Niebezpieczeństwo realizacji groźby nie musi obiektywnie istnieć. Obiektywna musi być tylko groźba.


SN z 24.08.1987r I KRN 225/87 OSNKW 1988, Nr 3-4 poz.21


Groźba karalna może być wyrażona przez każde zachowanie sprawcy jeżeli w sposób nie budzący wątpliwości uzewnętrznia ono groźbę popełnienia przestępstwa i wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę.


Wyrok S.N. z dnia 18.051972r. I KR 74/72 Biul. Inf SN 1972r Nr 10 poz. 104


Użyty zwrot w art. 190 § 1 k.k. „jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona” oznacza, że pokrzywdzony musi takowe groźby traktować poważnie i uważać jej spełnienia za realne, a zatem wzbudzenie obawy w zagrożonym ocenić należy w ujęciu subiektywnym tj. niebezpieczeństwo realizacji gróźb nie musi obiektywnie istnieć- wystarczy, by groźba wzbudziła u zagrożonego uzasadnioną obawę jej wykonania.


Wyrok SN z dn. 9 grudzień 2002r. IV KKN 508/99


Dobrem chronionym przepisem art. 190 § 1 k.k. jest wolność w sensie subiektywnym, czyli poczucie wolności, wolność od obawy, strachu. Jest to przestępstwo materialne - skutkiem jest uzasadniona obawa adresata groźby, że będzie ona spełniona, zatem wystarczy, że pokrzywdzony uważa, iż niebezpieczeństwo spełnienia groźby jest realne i ma on podstawy do takiego poglądu. Niebezpieczeństwo realizacji groźby nie musi obiektywnie istnieć. Obiektywna musi być tylko groźba. Kryterium, że subiektywne odczucie obawy przez zagrożonego jest uzasadnione, należy ujmować obiektywnie, lecz z uwzględnieniem osobowości zagrożonego.Marcin H. edytował(a) ten post dnia 12.12.10 o godzinie 23:19

Temat: Stalking

Krzysztof K.:
ale grożby były, tak ?

tak bo gdyby był sam stalking to pewnie ( przynajmniej wtedy) obeszło by się niczym
Krzysztof K.

Krzysztof K. Analityk ds spraw
trudnych

Temat: Stalking

Robert S.:
Krzysztof K.:
ale grożby były, tak ?

tak bo gdyby był sam stalking to pewnie ( przynajmniej wtedy) obeszło by się niczym

od wczoraj obowiązuje w kk:

Art. 190a § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
   podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3.
§ 2.   Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
   podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”.


Szczególnie interesujące jest: wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność - ciekawe jak takie coś dowieść?
Detektywi będa mieli więcej zleceń aby zbierać materiały.

konto usunięte

Temat: Stalking

Ja byłam ofarą stalkera. Czy myślicie, że działa on na czyjes zlecenie? np.zemsta
Krzysztof K.

Krzysztof K. Analityk ds spraw
trudnych

Temat: Stalking

nie sądzę, stalkerzy zazwyczaj mają jakiś urojony cel

Temat: Stalking

Moja znajoma od pewnego czasu dostawała sms-y i telefony z pogróżkami, ktoś włamywał jej się na pocztę, facebooka.. była przerażona, wtedy poleciliśmy jej ze znajomymi, żeby skorzystała z pomocy detektywa, bo policja rozkładała ręce. Udała się do detektyw Skrzypek, która szybko i z sukcesem rozwiązała jej problem.

Temat: Stalking

Piaty rok jestem ofiara stalkingu.3 sprawa na policji...po latach kilkanascie spraw w sadzie.Oficjalnie do dzisiaj nie znam przesladowcow.Numer z jakiego mialam grozby nalezy do ABW-w aktach sprawy.Policja ustaliła.Pierwsza sprawa prokurator kłamał, mijał sie w umorzeniu z aktami sprawy.Prokuratura podana do sadu.Druga sprawa w umorzeniu-pani prokurator przyznala, ze byly grozby ale nie ustalili sprawcy-umorzenie-jak sie znajdzie przesladowca sprawe dalej beda prowadzic-odwolanie do sadu, czekam( tutaj ustalony funkcjonariusz z ABW-juz wiadomo dlaczego w pierwszej sprawie doswiadczony prokurator czytac akt sprawy nie potrafił).Tdzecia sprawa trwa, tzn policja bawi sie z moimi przesladowcami w kotka i myszke ...a ja dalej jestem podsluchiwana,przesladowana a moje zycie opisywane w sieci! Bez prywatnosci,intymnosci- domu (podsłuchy, grozby) 5rok!!Nikt nie ma pojecia co przezywam( terapia) ...Nikt mi nie powie, ze w 0olsce obowiazuje jakies prawo ! Kpine sobie robia ze zwykłych ludzi.Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.09.18 o godzinie 20:58

Temat: Stalking

Zgłoś się do http://datainfo.radom.pl/praca-prywatnego-detektywa/ mi pomogli od razu.

Temat: Stalking

Udaj się do http://datainfo.radom.pl/praca-prywatnego-detektywa/ bardzo mi pomogli.

Następna dyskusja:

doractwo i pomoc?stalking




Wyślij zaproszenie do