Temat: złomowanie a OC komunikacyjne

PZU uważa, że złomowanie samochodu nie rozwiązuje umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Twierdzi, że rozwiązuje się ona dopiero z momentem wyrejestrowania pojazdu (mimo, że w momencie złomowania unieważnia się dowód rejestracyjny i tablice) w oparciu o art. 33 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Ten sam artykuł zawiera jednak również pkt 5, zgodnie z którym umowa ubezpieczenia rozwiązuj się "z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza, z uwzględnieniem art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym;".
Wydaje się, że złomowanie powoduje taki skutek. Poza tym, nie byłoby sprawiedliwe, żeby ubezpieczyciel pobierał składki za OC pojazdu, który jest kostką blachy na złomowisku. Skoro nie ma ryzyka - nie ma ochrony. Nie ma ochrony - nie ma składki. Wydaje się sensowne, ale co na to sądy? Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem?
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: złomowanie a OC komunikacyjne

Nie spotkałem się z takim przypadkiem, ale - wg mnie - wystarczy, że spełniony zostanie jeden warunek z Art. 33 a umowa ubezpieczenia się rozwiązuje. Gdyby zastosować sposób rozumowania PZU SA (który opisujesz) to wyrejestrowanie pojazdu też nie rozwiązuje umowy ubezpieczenia, bo ... patrz Art. 33 1) :)))
Gdyby był problem, radzę zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczonych.

Temat: złomowanie a OC komunikacyjne

Panie Krzysztofie,

Dziękuję za odpowiedź, natomiast sprawa wydaje mi się bardziej skomplikowana. Oczywiście, zgadzam się, że wystarczy spełnienie jednej z przesłanek, czyli np. trwałej i zupełnej utraty posiadania w okolicznościach nie powodujących zmiany posiadacza. Pytanie tylko, czy złomowanie powoduje spełnienie tej przesłanki. Pytanie jest o tyle zasadne, że wspomniany w art. 33 pkt 5 przepis - tj. art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, osobno wylicza złomowanie, a osobno trwałą i zupełną utratę posiadania. Więc jeśli stosować regułę racjonalnego ustawodawcy (czyli tutaj przyjmować, że jednemu zwrotowi przypisuje takie samo znaczenie), to należałoby uznać, że art. 33 pkt 5 nie uwzględnia stosowania.

Swoją drogą, zastanawiałem się jak to jest z tym posiadaniem przy złomowaniu. Fizycznie, rzecz przechodzi z rąk do rąk. Ale ustawa regulująca złomowanie nie mówi o przejściu własności. Zatem posiadaczem samoistnym jest wciąż dotychczasowy właściciel pojazdu. Nie ma więc przejścia posiadania, ale czy jest jego utrata? Jeśli zaś rozumieć posiadanie w sposób czysto materialny (tj. fizyczne władanie rzeczą), to jedynym przypadkiem trwałej i całkowitej utraty posiadania bez przejścia posiadania jaki przychodzi na myśl jest utopienie pojazdu w morzu/jeziorze tak że nie da się go już odzyskać. Czy o to jednak chodziło ustawodawcy? Trudno powiedzieć.

Mogę natomiast powiedzieć, że problem ten stał się czysto akademicki, gdyż w sprawie, o której pisałem PZU uznało, że pobierze składkę jedynie do daty złomowania. Myślę, że tak jest uczciwie, choć trudno powiedzieć kto by wygrał w sądzie.

Pozdrawiam

Temat: złomowanie a OC komunikacyjne

Mi wszystko wyjaśnił artykuł http://tratwa.org.pl/efektywne-zlomowanie-pojazdow/bardzo dokładnie opisane,już wszystko wiem.

Temat: złomowanie a OC komunikacyjne

Nic skomplikowanego http://promocje-ganinex.com.pl/jak-przebiega-legalna-k... vchwila i sprawa załatwiona.

Następna dyskusja:

Ubezpieczenie komunikacyjne OC




Wyślij zaproszenie do