konto usunięte

Witam serdecznie,
Na początku roku 2013 - założyliśmy w Polsce - Spółkę Cywilną (wspólnikami Spółki Cywilnej są te spółki LIMITED z UK).

Informację iż mogę utworzyć taką SC otrzymałem z Krajowej Informacji Podatkowej oraz z paru US (Pomorski US, US w Gdańsku/Gdyni/Wejherowie).
Uzyskałem w wyżej wymienionych US skarbowych także informację iż moja SC ma rozliczać się w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.

Podczas rejestracji SC w Gdańskim Urzędzie Statystycznym - urzędnik weryfikował przez ok 6 dni czy może mi takową spółkę zarejestrować. Okazało się iż nie
ma ku temu przeszkód - i spółka została poprawnie zarejestrowana. Udałem się następnie do US w Wejherowie w celu rejestracji spółki (złożyłem dokumenty "założycielskie"
NIP, VAT itp). Firma tak jak wspomniałem zarejestrowana została na KPiR. Urzędniczka weryfikowała moje dokumenty 3 dni - zanim otrzymałem informację o rejestracji SC.

Po roku funkcjonowania firmy US w Wejherowie wezwał mnie w celu korekty "dokumentów założycielskich". Kazano mi zmienić formę prowadzenia księgowości z KPiR na "pełną
księgowość". Nie bardzo urzędnicy byli w stanie podać podstawy prawnej (urzędniczka konsultowała się z wieloma innymi urzędnikami - którzy także nie byli w stanie podać powodu tej zmiany).

Ponownie obdzwoniłem parę US w celu weryfikacji - i po raz kolejny otrzymałem informację iż mam prowadzić KPiR.

Orientuje się ktoś może:
- czy zgodnie z prawem mogę prowadzić SC w oparciu o KPiR
- w jaki sposób mogę rozliczyć wspólników w Polsce z podatku dochodowego? Wcześniej mówiono mi o PIT - teraz dostałem informację iż muszę złożyć CIT.

Wspólnicy (spółki LIMITED) - prowadzą działalność w UK i tam płacą podatki. Dochód uzyskany w Polsce - chcemy opodatkować w Polsce.

Bardzo proszę o odpowiedź,
ŁukaszTen post został edytowany przez Autora dnia 30.01.14 o godzinie 22:41
Anna W.

Anna W. Główna Księgowa

Witam,

Jak najbardziej możesz złożyć zapytanie do US o indywidualną interpretacje podatkową, a ich odpowiedź jest jak najbardziej wiążąca. Oczywiście można skorzystać z odpłatnej fachowej porady, jak tu wspomniano, jednak US jest także po to i ma obowiązek udzielić Ci odpowiedzi ww wymienionej sytuacji.

PozdrawiamTen post został edytowany przez Autora dnia 16.05.14 o godzinie 12:09
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Łukasz P.:
.... Uzyskałem w wyżej wymienionych US skarbowych także informację iż moja SC ma rozliczać się w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów
Z podobnym skutkiem mógłbyś uzyskać informacje na ten temat w dowolnym pubie abo u damskiego fryzjera. US nie są punktami informacyjnymi tylko organami upoważnionymi do poboru podatków i nadzoru nad prawidłowością ich naliczenia.

Do udzielania informacji w tym zakresie stosowny byłby doradca podatkowy lub prawnik specjalizujący się w podatkach. Większość księgowych także powinna to wiedzieć.

USTAWA z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości

Art. 2.
1. Przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej „ustawą”, stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego;
2) osób fizycznych, spółek cywilnych (WYŁĄCZNIE - przyp. mój) osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych, jeżeli ich przychody ....

zastrzegany ust. 3 nieistotny.

Wybacz, ale "biznesmen", prawdopodobnie właściciel jednej czy dwóch spółek kapitałowych Ltd, który nie zetknął się w swojej karierze z doradca podatkowym, prawnikiem ani biurem rachunkowym na jakimś minimalnym poziomie (każdy z nich udzielił by ci odpowiedniej informacji, bo jest ona na samiuśkim początku UoR bedącej podwalina księgowości) wygląda trochę śmiesznie.

No cóż, Polak ponoć najlepiej uczy się na błędach ;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.05.14 o godzinie 09:44
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

sorki, zdublowało się - prosze admina o usunięcieTen post został edytowany przez Autora dnia 15.05.14 o godzinie 07:59
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Anna W.:
Witam,

Powiem szczerze, że bardzo jestem zainteresowana zakończeniem tej sprawy. Niestety znowu mamy do czynienia z brakiem wiedzy naszych US. Dla nich okazałeś się pewnie pionierem w tej sytuacji jaka ma miejsce. Na pewno nie zaszkodzi wystąpić do US z zapytaniem, a wtedy muszą ci podać podstawę prawną tj. uzasadnienie swojego stanowiska. Jedynie taka odpowiedź będzie dla Ciebie wiążąca. A powiedz mi proszę czy te firmy Ltd są ze 100% udziałem jednej osoby czy też jest jakieś partnerstwo/udziały? Domniemam, że narzucają Ci księgi handlowe, bo są dwie spółki Ltd. które w Polsce są odzwierciedleniem naszej spółki z o.o., a więc skoro spółka z o.o. ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości w rozumieniu naszego prawa, jako osoba prawna, to tym samym z udziałów w s.c. chcą abyście się rozliczali tak samo. Ale to tylko moja interpretacja ich decyzji.Tak czy inaczej powinni ci uargumentować tą decyzję. Powiem szczerze, że nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale trzeba byłoby go zgłębić. Tu jeszcze należy uwzględnić rodzaj działalności tej spółki cywilnej w jaki sposób generuję przychód w naszym kraju, czy są pracownicy, skoro wy jako spółka Ltd powinniście większość czasu spędzać w UK.

Pozdrawiam

Ania
Polecam lekturę UoR, szczególnie... Głównym Księgowym ;-)Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.05.14 o godzinie 07:57
Anna W.

Anna W. Główna Księgowa

Chciałam jeszcze raz zaznaczyć, że była to tylko domniemana interpretacja jakiej być może dokonał US,
bo nie chciał podać żadnej podstawy prawnej zadającemu na forum pytanie
(DLACZEGO w ich sytuacji ma być to S.C. na pełnych księgach ?).
Skoro nie umieli odpowiedzieć na to pytanie stąd wynika, że sami do końca nie wiedzą jak to ma być :-).
A co za tym idzie być może mają takie, a nie inne myślenie w tej sprawie.
Przytoczyłam również, że nie spotkałam się z takim przypadkiem, aby US kazał skorygować w S.C. KPiR na księgi handlowe nie podając żadnej podstawy prawnej, a wiec należałoby to zgłębić tj. ten przypadek - najpierw przyjęli i zarejestrowali S.C na KPiR, a następnie każą skorygować, bo poprawna będzie S.C. na księgach handlowych. Przecież lektura jak tu ją nazwano UoR powinna być im znana :-).
Mam nadzieję, że teraz wszelkie niejasności w mojej pierwszej wypowiedzi zostały rozwiane.

Wyślij zaproszenie do