konto usunięte

Temat: Czeka nas największy wzrost cen od 2007 roku

Czeka nas największy wzrost cen od 2007 roku.

Ceny żywności na tegoroczne święta będą o około 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Największa skala podwyżek dotyczyć będzie owoców i warzyw, mięsa oraz cukru. Ostatni raz z tak silnym wzrostem mieliśmy do czynienia w 2007 roku – wynika z szacunków Banku BNP Paribas.


Mocno podrożeje cukier, w porównaniu do zeszłorocznych świąt aż o 20 proc.
Ceny detaliczne świeżych warzyw będą o ok. 11-14 proc. wyższe w relacji rocznej. Ceny ziemniaków osiągają niespotykany od lat poziom, nawet o 80 proc. wyższy niż w grudniu 2018 roku.
Istotnie niższe od zeszłorocznych będą ceny masła. Za kostkę można płacić nawet 15 proc. mniej niż w grudniu 2018 roku.

Analitycy Banku BNP Paribas piszą, że do wyższych cen pieczywa zdążyliśmy się już przyzwyczaić, gdyż artykuły te drożeją stopniowo od czerwca 2017 roku. Wzrosty przyspieszyły w drugiej połowie 2018 roku, w efekcie suszy i niskich zbiorów. Niemniej, 2019 rok był już zdecydowanie lepszy dla upraw zbóż, produkcja wzrosła, co wyhamowało podwyżki na rynku pieczywa. Według szacunków, chleb i bułki będą o około 5-7 proc. droższe niż podczas ubiegłorocznych świąt.

Czytaj też: Wzrosty cen żywności wyhamują?

Istotnie więcej będzie nas natomiast kosztowało przygotowanie świątecznych wypieków, szczególnie tych o dużej zawartości cukru. Za surowiec ten zapłacimy bowiem o ponad 20 proc. więcej niż jeszcze rok temu, co można tłumaczyć przewidywaniami słabszych światowych zbiorów w nadchodzącym sezonie. Droższa, o 9-11 proc. w relacji rocznej będzie także mąka. Z drugiej strony, ceny twarogu wykorzystywanego do wypieku sernika to koszt jedynie (w kontekście innych wzrostów) o ok. 1-2 proc. wyższy niż w grudniu 2018 roku.

Według prognoz Banku BNP Paribas nieznacznie tańsze mogą być jaja, chyba, że konsument wybierze jaja z chowu wolnowybiegowego, które są o ok. 20 gr/sztukę droższe niż z chowu klatkowego. Z kolei istotnie niższe od zeszłorocznych będą ceny masła. Za kostkę można płacić nawet 15 proc. mniej niż w grudniu 2018 roku. W bieżącym roku spadki cen masła wynikały z większej jego dostępności w Nowej Zelandii, co wpłynęło na notowania cen tego produktu na światowych giełdach.
...
https://www.wnp.pl/finanse/czeka-nas-najwiekszy-wzrost-...