konto usunięte

Temat: 2019 rok to ważne zmiany w prawie dla pracowników. To...

2019 rok to ważne zmiany w prawie dla pracowników. To warto wiedzieć.

Pracowników czekają spore zmiany w 2019 roku - szczególnie dotyczące emerytur w postaci PPK oraz płacy minimalnej.

W 2019 roku w życie wejdą spore zmiany, jeśli chodzi o prawa pracowników - w tym dotyczące emerytur, płacy minimalnej i rozliczeń podatkowych. Warto już dziś się nimi zainteresować, by w styczniu nie być zaskoczonym.

Prawdopodobnie największą zmianą systemową - choć niekoniecznie najbardziej odczuwalną dla pracowników - jest nowy system emerytalny. Poza tym jednak planowane są podwyżki płacy minimalnej oraz ważne zmiany w składaniu PIT - i na wszystkie warto się przygotować.

1. PPK, czyli nowy system emerytalny.

Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK - pracownika - może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Pieniądze zgromadzone w PPK będą prywatną własnością uczestników. W systemie uczestniczyć będą solidarnie trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo. Jeżeli pracownik zdecyduje się odkładać co najmniej 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie 4 proc.), to drugie tyle otrzyma jako dopłatę od pracodawcy i państwa.

PPK - warunki wpłat i wypłat, kogo obejmie system

Pracownicy będą mieli możliwość wystąpienia z PPK w dowolnym momencie lub pozyskania części zebranych funduszy np. w przypadku poważnej choroby, lub na cele mieszkaniowe.

Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat.
Z PPK można zrezygnować w dowolnym momencie.
Osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5 proc. pensji zamiast 2 proc., bez utraty dopłat po stronie pracodawcy i państwa.
Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.
Zobacz też: Emerytalny kalkulator PPK. Zobacz, ile dostaniesz na starość

Pieniądze te miałyby być potem inwestowane przez specjalnie powołane do tego instytucje, które powstaną w ramach Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń oraz Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.

Czym się różni PPK od OFE?

W systemie PPK jest sporo podobieństw do OFE, ale jak wskazywał szef PFR Paweł Borys, są między nimi zasadnicze różnice.

- Z OFE nie można wypłacać pieniędzy w trakcie oszczędzania, z PPK można. To zasadnicze różnice w porównaniu z OFE. Środki z PPK są także oczywiście dziedziczone - mówił w rozmowie z "Rz" Borys.

Krytyka PPK
Według przedstawicieli państwowych instytucji i rządu, PPK ma nie tylko budować Polakom długofalowo oszczędności, ale także rozruszać nieco rynek kapitałowy w kraju. Pracownicze Plany Kapitałowe spotkały się jednak i z krytyką.

W październiku 2018 r. ostro o PPK wypowiedział się członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Żyżyński:

Bardzo nisko oceniam program PPK. Pomoże on w szczególności tym, którzy już tam ulokowali środki na giełdzie. Natomiast dla przyszłych emerytów jest to wystawienie na ryzyko rynku kapitałowego. Uważam, że system emerytalny powinien być jak najdalej od ryzykownych segmentów rynku finansowego.

2. Podwyżka i zmiany w płacy minimalnej
Płaca minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2019 r. o 7,1 proc. - z 2100 zł brutto na 2250 zł brutto.

Jednocześnie resort pracy chce, by od stycznia obowiązywała istotna zmiana w płacy minimalnej, która ma nie uwzględniać już tzw. dodatku stażowego, który naliczany jest za wysługę lat i wypłacany po przepracowaniu określonego okresu. Instytucje państwowe wypłacają dodatek stażowy obowiązkowo, ale już przedsiębiorcy prywatni - nie, zależy to od polityki danej firmy. Dlatego minister pracy Elżbieta Rafalska chce, by dodatek stażowy był naliczany poza pensją minimalną.

3. Zmiany w rozliczaniu PIT
To będzie rewolucja w rozliczaniu podatku PIT. Prezydent podpisał nowelizację ustawy, dzięki której obowiązek wypełnienia rozliczeń spadnie na Krajową Administrację Skarbową. To ten urząd od 1 stycznia 2019 roku zajmie się wypełnianiem zeznań podatkowych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. W skrócie: pracownicy nie będą musieli już borykać się z wypełnianiem PIT-ów. Jak to działa, wyjaśniamy w poniższym materiale:
(...)
https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/praca-zmi...