konto usunięte

Temat: Optymalizacja przepływu materiału - pomoc

Cześć.
Piszę projekt inżynierski odnośnie zoptymalizowania przepływu materiału przez linię produkcyjną, zaczynając od dostawy materiału na linię, aż po odbiór gotowego wyrobu. Szczerze to nie za bardzo wiem jak się za to zabrać, więc może ktoś jest w stanie mi doradzić? Sytuacja wygląda tak, że jest to linia w pełni zautomatyzowana, na wyposażeniu posiada również roboty. Problem polega na tym, że będzie to zupełnie nowa linia, która jest w fazie tworzenia. To sprawia mi największą trudność w analizie, ponieważ nie mogę obserwować pracy tej linii. Nie mam żadnego doświadczenia jeśli chodzi o optymalizację w fazie tworzenia. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc w obraniu odpowiedniej ścieżki optymalizacji….
Damian Korczowski

Damian Korczowski 5+ year experience
in supply chain
area.

Temat: Optymalizacja przepływu materiału - pomoc

Na pewno musisz posiadać informację odnośnie każdej operacji na linii produkcyjnej, tzn. intensywności + wydajności, na podstawie tych danych możesz policzyć z jak każde urządzenie będzie pracowało.

Przydatne dane będą również czasy przezbrojeń urządzeń, na podstawie tych danych będziesz mogła znaleźć potencjalne wąskie gardło na całej linii produkcyjnej.

Kolejną rzeczą przydatną to obliczenie optymalnej wielkości partii produkcyjnej EOQ (economic order quantity).

Ciekawą teorią odnośnie zarządzania przepływem materiałów to teoria ograniczeń, określa zasady funkcjonowania fabryki/lini głównie w odniesieniu do wąskiego gardła.

Myślę że to są takie podstawy ale polecam wy googlować trochę informacji w internecie:

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=optymalizacja+przep...

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Optymalizacja przepływu materiału - pomoc

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomocne rady. Mam jednak kolejne pytanie, bo tak jak wspominałam wcześniej linia produkcyjna jest w fazie projektowania. Będzie działała na zasadzie systemu ssącego. Dla poszczególnych operacji mam tylko zakładane czasy cyklu i na ich podstawie głównie będzie polegało moje zadanie. Muszę dobrać w odpowiednich miejscach odpowiednie bufory, które zapewnią odpowiedni magazynek do jak najszybszego startu linii, np. po postoju i zwiększeniu ilości produkowanych produktów właśnie dzięki zastosowaniu buforów. Nie mam niestety żadnych danych odnośnie transportu (przenośniki, obrotnice, itp). Pytanie brzmi: czy mogłabym zastosować do takiej symulacji opierając się na zakładanych czasach cyklu (bez czasu transportu) programów pomocnych do optymalizacji? Ostatnio natknęłam się na program Plant Simulation i myślę, że taki program bardzo by mi ułatwił symulację.

Pozdrawiam
Rafał D.

Rafał D. Młodszy konsultant
NAV w IT.integro Sp.
z o.o.

Temat: Optymalizacja przepływu materiału - pomoc

Czy jest to projekt na "zaliczenie" na uczelnie czy projekt biznesowy? Jeżeli biznesowy to projektowanie takiej linii bez czasów przemieszczeń będzie błędem, w praktyce potem wszystko ci się wysypie.. Program do symulacji to dobry pomysł, zerknij jeszcze na "Witness Simulation Software". Znaczenie ma czy linia będzie "przezbrajana" na inne produkty bo wtedy zapasy na buforach będą "stratą w czasie" i lepiej byłoby unikać buforów. Dużo "to zależy" :)
Damian Dudlo

Damian Dudlo Digital
Manufacturing

Temat: Optymalizacja przepływu materiału - pomoc

W razie potrzeb w tym zakresie zapraszam do kontaktu, postaram się pomóc . Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do