Tomasz Demidowicz

Tomasz Demidowicz efektywność
organizacyjna, HR

Temat: określenie optymalnej liczby stanowisk na lini produkcyjnej

Witam

Mam pytanie,

jakie znacie praktyki, mechanizmy za pomocą których w firmie produkcyjnej można ustalić liczbę pracowników produkcyjnych stałych - tzw. trzon załogi. Reszta pracowników może być np. zatrudniona przez agnecję pracy.

Z góry dziękuje
Tomasz Demidowicz
Konrad G.

Konrad G. Trener / Konsultant
/ APICS CPIM /
Jonah®

Temat: określenie optymalnej liczby stanowisk na lini produkcyjnej

Zależy do czego, w jakim celu to robimy...

Przykłady:
1. Firma była rozliczana z sprzedaż na zatrudnionego. Efekt: w firmie produkcyjnej na umowę o pracę były zatrudnione 2 osoby: dyrektor i asystentka; pozostali (pracownicy biurowi, produkcyjni) byli albo z firm zewnętrznych (np. kadry, księgowość, utrzymanie ruchu), albo zatrudnieni przez agencję pracy czasowej. Łącznie było to 200 osób. Wskaźnik super, a efekt w dłuższym okresie - zakład zamknięto, bo... przynosił straty.

2. Szanujemy swoich pracowników i wszyscy są na umowę o pracę. Jak jest mniejszy popyt, to tniemy wszystkim po równo do np. 2/3 etatu.

3. W ciągu roku pracują maksymalnie 4 brygady, a w okresie najmniejszego popytu 2. Dwie brygady w związku z tym ustalamy jako "trzon" - core team, a pozostałe zatrudniamy w czasie kiedy są potrzebni. Jak wypada ktoś z trzonu załogi - to "tymczasowi mają szansę na wejście to trzonu.
Podałem wersję 2 stałe brygady rozrost do 4, bo z praktyki wiem, że może być trudno (w niektórych branżach -niemożliwe) rozrost z 1 brygady do 4. W innych bardzo proste może być zwiększenie, przeszkolenie zatrudnienia - można wtedy pokusić się, że trzon to pracownicy na krytycznych/kluczowych stanowiskach, a pozostali tymczasowi. Pytanie tylko, jak szybko wyszkolimy kolejnych pracowników na kluczowe stanowiska do kolejnych brygad/zmian.

Pozdrawiam
KG
Tomasz Demidowicz

Tomasz Demidowicz efektywność
organizacyjna, HR

Temat: określenie optymalnej liczby stanowisk na lini produkcyjnej

Bardzo dziękuje za odpowiedż.

Jeśli chodzi o cel to najbliżej nam do pkt.3 o którym Pan pisał.

Celem jest określenie liczby osób - core team, która przy "średniej " produkcji będzie generować optymalne koszty (rozumiem, że tu wchodzi pytanie jakim wskażnikiem będziemy te optymalne koszty określać? - koszt wynagrodzenia / na kg, a może jakiś inny?) . W przypadku sezonowości korzystamy z pracowników tymczasowych.

I teraz jakie istnieją sposoby (może ma Pan jakieś linki, artykuły, wiedzę) za pomocą, któych można określić tą liczbę ?

Dzięki za odpowiedź

Tomasz Demidowicz
Maciej Wiertel

Maciej Wiertel Doświadczony
niezależny
konsultant, coach,
trener

Temat: określenie optymalnej liczby stanowisk na lini produkcyjnej

Tomasz,
w skali mikro (obsada na linii), możesz to policzyć sumująć wsystkie czasy cyklu (CT) i dzieląc ten wynik przez czas taktu (TT).
Pamiętaj aby w czasach cyklu uwzględznić starty OEE.
Pozdrawiam i powodzenia.
Daj znać o wynikach.
Pozdrawiam,
Maciek



Wyślij zaproszenie do