Barbara B.

Barbara B. optymalizacja
procesów

Temat: Czy i jak rozliczacie pracowników za towary uszkodzone na...

Czy znacie może jakieś zgodne z przepisami prawa rozwiązanie dot. rozliczania pracowników za towary uszkodzone na RW. Załóżmy, ze dopuszczam uszkodzenia w ciągu roku obrachunkowego na poziomie 1000zł na magazynie, jeżeli wartość RW na towary uszkodzony przekroczy tę kwotę, np. wyniesie 1400zl to różnicą chciałabym obciążyć pracowników, czy jest to zgodne z prawem, czy może macie już gotowe rozwiązanie takiego zagadnienia?

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i odpowiedzi.
Tomasz B.

Tomasz B. "Są tylko dwa
sposoby życia: tak
jakby nic nie było
cudem...

Temat: Czy i jak rozliczacie pracowników za towary uszkodzone na...

By obciążyć magazyniera za straty powstałe na magazynie pracownik powinien podpisać odpowiedzialność materialną.To jednak nie rozwiązuje za bardzo sprawy z kilku powodów :
1.podczas zmian kadrowych(przyjęcie ,odejście pracownika ) za każdym razem powinien być przeprowadzony spis z natury(to są koszty które w wielu przypadkach są wyższe niż potencjalne straty) .
2.jeśli magazynierów jet większa ilość to nie wszyscy muszą podpisać takie zobowiązanie(nie pamiętam jaki to jest przepis prawa pracy)
3.nie jest to żaden straszak na magazynierów, raczej demotywator.
4.obciążenie z tytułu strat nie może przekroczyć 3 krotnej pensji magazyniera i jeszcze trzeba udowodnić bardzo precyzyjnie, że były podstawy prawne
Ten co będzie chciał kraść(największa przyczyna strat) i tak to będzie robił,
a odpowiedzialność spadnie na grupę.
Moim zdaniem lepiej jest zastosować system premiowy uzależniony od wyników inwentaryzacji ,wtedy będą się bardziej starać, by wszystko było odpowiednio policzone i zidentyfikowane.
Pomijam ,że dobry magazynier jest na wagę złota.Pracownicy z łapanki na zasadzie ma ręce i nogi to się nada- jest największym i najczęstszym błędem popełnianym przez pracodawców.

konto usunięte

Temat: Czy i jak rozliczacie pracowników za towary uszkodzone na...

Pani Barbaro,

Niestety nie może Pani pracownikom wyznaczyć kwoty, od której będą oni obciążani za zniszczenia na magazynie.

Najgorsza jest odpowiedzialność zbiorowa. Jest w Kodeksie Pracy zapis, że "w razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy."

Prawo wspaniałomyślnie daje nam nawet więcej możliwości: "Jeśli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników, odpowiadają oni w równych częściach". Tyle z teorii. W praktyce podpisanie przez pracowników odpowiedzialności zbiorowej w dużych zakładach jest praktycznie niemożliwe. Jeśli dochodzi do tego praca na zmiany - nie do wdrożenia. (rozdział piąty Kodeksu Pracy - jeśli byłoby przydatne, prześlę scan).

Tak jak pisał pan Tomasz - wszelkie karanie jest demotywujące.

Proszę spróbować może z innej beczki:
- w trosce o bezpieczeństwo pracowników zainstalować kamery. Jeśli monitoring jest za drogi, są do kupienia małe przenośne kamery. Zaletą jest to, że można zmieniać ich lokalizację. Do tego kilka atrap - nigdy nie wiadomo, która jest prawdziwa i co widzi. Działa to "wpomagająco". Przed kradzieżą raczej nie ustrzeże, ale przed niszczeniem towarów tak.
- zeszyt przekazania zmiany: szef zmiany na magazynie zdając magazyn wpisuje stan oddany, kolejny szef potwierdza stan odebrany. Odhaczają kilka przez Panią wpisanych punktów (mogę pomóc to zrobić). Tworzymy coś konkretnego, krótkiego, żeby nie rozwijać biurokracji.
Takie przekazanie zmiany podkreśla wagę szefa zmiany / brygadzisty (=motywacja) a w realu zajmuje parę minut na obchód.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Ania



Wyślij zaproszenie do