Remigiusz Łagodzki

Remigiusz Łagodzki Zarządzanie,
Marketing, Rozwój
Biznesu, Zarządzanie
proje...

Temat: Dla laików

czemu służą badania NDT
Piotr Lewe

Piotr Lewe Specjalista

Temat: Dla laików

NDT – Non Destructive Testing to inaczej bezinwazyjne badanie materiałów.
Krzysztof Łagodzki

Krzysztof Łagodzki Key Account Manager,
Ad-vice

Temat: Dla laików

Ale za pomocą takich badań można zmierzyć zużycie materiałów nawet w domowych urządzeniach lub np rowerze czy samochodzie ,czy to są badania przeznaczone jedynie do mierzenia materiałów w samolotach, statkach itp?
Szczepan Popielarz

Szczepan Popielarz Inżynier
Wszechstronny

Temat: Dla laików

W zdecydowanej większości przypadków badania nieniszczące znajdują zastosowanie w przemyśle i nauce. Dzieje się tak, rzecz jasna, ze względów ekonomicznych. Choć pierwsze miejsce, które mi przychodzi do głowy, w którym stosuje się badania ultradźwiękowe "na co dzień" to serwisy samochodowe - każdy miernik grubości lakieru to najprostsze urządzenie do badań ultradźwiękowych (być może akurat ta sytuacja mi się przypomniała, bo kupowałem niedawno samochód i kwestia "bicia/niebicia" oraz oryginalności lakieru była poruszana przy każdym oglądanym pojeździe...:)).
Tomasz Łukomski

Tomasz Łukomski adiunkt, Akademia
Górniczo-Hutnicza

Temat: Dla laików

Witam,
Czy ktoś mógłby podać polską (lub po polsku) literaturę na temat NDT zwłaszcza dotyczącą UT. Zagraniczną literaturę znam i teraz brakuje mi po prostu nazewnictwa polskiego.
Pozdrawiam
Szczepan Popielarz

Szczepan Popielarz Inżynier
Wszechstronny

Temat: Dla laików

Szczerze się przyznam, że zarówno podczas pisania pracy magisterskiej (między innymi o NDT) jak i przy przygotowaniu materiałów na stronę korzystałem z angielskich źródeł (tych jest po prostu najwięcej). A jak jakiegoś pojęcia nie znałem, korzystałem z googla, większość potrzebnych mi zwrotów udało się przetłumaczyć.
A potrzebujesz, Tomku, jakichś konkretnych zwrotów czy wyrażeń? Może akurat te mi się nawinęły i pomogę?Szczepan Popielarz edytował(a) ten post dnia 12.05.11 o godzinie 10:30
Tomasz Łukomski

Tomasz Łukomski adiunkt, Akademia
Górniczo-Hutnicza

Temat: Dla laików

Też korzystam z materiałów angielskich i wszystko jest dla mnie zrozumiałe, problem pojawia się kiedy muszę coś przetłumaczyć na język polski. Umiem sam sobie przetłumaczyć pewne zwroty, lecz nie jestem pewny czy taka jest poprawna polska nazwa. Dla przykładu "phased array" znalazłem tłumaczenie "głowica wieloelementowa" co osobiście bym przetłumaczył trochę inaczej.

W tym momencie akurat nie potrzebuję konkretnych zwrotów, po prostu chciałem się dowiedzieć czy istnieje polska literatura związana z UT, dzięki której mógłbym poszerzyć wiedzę o dokładne polskie nazewnictwo. Jak będę czegoś potrzebować to na pewno się odezwę :)

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Dla laików

Hmmm, wydaje mi się, że "phased array" to po polsku "phased array". Większość będzie używała angielskich określeń, ewentualnie jest spolszczając w mniej lub bardziej zabawny sposób.

Jeśli chodzi o publikacje polskie (oraz zagraniczne, ale po polsku) to proponuję poszperać trochę w bibliotece ITWL http://www.itwl.pl/pl/publikacje_biblioteka.php lub bibliotece wydziału MEiL PW. Cudów się jednak nie spodziewaj, jesteśmy w Polsce.

Możesz przejrzeć wydawnictwo ITWL z serii "Problemy badań i eksploatacji techniki lotniczej" - tam jest wiele różnych artykułów naukowych na różne tematy, ale NDT też się znajdzie.
Michał Bałagan

Michał Bałagan przedstawiciel
handlowy, RoSaMet

Temat: Dla laików

Witajcie,

Gdzie najczęściej stosuje się NDT?
Michał Bałagan

Michał Bałagan przedstawiciel
handlowy, RoSaMet

Temat: Dla laików

ok, w odpowiedzi pomógł google, ale nasuwa mi się kolejne pytanie

Na ile badania nieniszczące są wiarygodne? jaka jest pewność że wyniki są wiarygodne?
Szczepan Popielarz

Szczepan Popielarz Inżynier
Wszechstronny

Temat: Dla laików

Technologie badań nieniszczących, czy to będą badania ultradźwiękowe, wiroprądowe, czy też radiograficzne, są już na tyle rozwinięte, że przeważnie test jedną metodą wykonany przez przeszkoloną i doświadczoną osobę wystarczy do stwierdzenia, że dany element jest uszkodzony lub sprawny. I z tego, co wiem, to w ten sposób się przeprowadza badania (dodając do tego fakt, że oprzyrządowanie i wyszkolenie pracownika/pracowników jest drogie).
Jednak słyszałem również o badaniu jednego rodzaju detalu co najmniej dwoma metodami. Tego typu przedsięwzięcia przeprowadza się dla krytycznych elementów, od sprawności i stanu których zależy bezpieczeństwo ludzi i/lub instalacji. Sytuacja, z którą się spotkałem, dotyczyła pękających osi w lokomotywach - w związku z tym w zakładzie remontowym osie były sprawdzane zarówno proszkami magnetycznymi, jak i prądami wirowymi (dodatkowo przeprowadzane były jeszcze badania chemiczne). I dopiero po pomyślnym przejściu trzech testów dana oś była zatwierdzana jako nieuszkodzona i dopuszczana do montażu.
Wniosek nasuwa się zatem jeden - badania NDT są dość pewną metodą badania, jednak w celu zwiększenia wiarygodności i pewności testów stosuje się w niektórych sytuacjach "powielanie" badań.



Wyślij zaproszenie do