Temat: podnoszenie kwalifikacji zawodowych - umowa z pracodawcą

W związku z tym, że ostatnio nurtuje mnie pewien drobny problem prawny chciałabym prosić Państwa o podpowiedź w tym temacie. Przedstawię to na prostym przykładzie:
Pracownik wystąpił o dofinansowanie studiów przez zakład pracy. Pracodawca się zgodził, jednakże zobowiązał pracownika do podpisania tzw. lojalki. Kwota dofinansowania to 4 tyś.zł z około 16 tyś.zł kosztów całych studiów (czyli 1/4). W zamian za to pracodawca oczekuje, że pracownik będzie pracował u niego przez 6 lat (3 lata studiów i 3 lata po ukończeniu studiów). Istotne jest to, że studia są ściśle związane z wykonywaną przez pracownika pracą na rzecz pracodawcy. Pracownik rozpoczął studia pracując w obecnym zakładzie pracy, jednakże nie otrzymał skierowania na te studia od pracodawcy (przynajmniej na piśmie). Sprawa jest jasna w przypadku pracownika podejmującego naukę na podstawie skierowania zakładu pracy - okres lojalności wynosi max. 3 lata (par. 6 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ ORAZ MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych).
Interesuje mnie kwestia okresu lojalności pracownika, który podjął studia bez takiego skierowania. Jeżeli ktoś z Państwa ma jakieś ciekawe doświadczenia w tym zakresie to proszę o wypowiedź.
Dziękuję

konto usunięte

Temat: podnoszenie kwalifikacji zawodowych - umowa z pracodawcą

Justyna jeśli podjął studia samodzielnie i na własny koszt (100%) to niema tematu .. wypowiedzenie zgodnie z KP i adieu ....

Niewolnictwa polski system nie przewiduje ... przymusowej edukacji po szkole podstawowej też nie ...

Poza tym Prawo przewiduje równość podmiotów wobec prawa na zasadzie wzajemnej zatem jak zostać miała by określona progresywność zarobków u potencjalnego pracownika w okresie późniejszym po zakończeniu studiów .. itd.... w przypadku podniesienia kwalifikacji na tle zwiększonych wydatków rodziny .... kiedy np pracodawca nie był by w stanie zapewnić godziwego wynagrodzenia itd.....

Pozdrawiam
Cieśla z Krakowa

ps. dla mnie takie umowy jak widziałem to podpisują desperaci ... to musi być wszystko pookreślane ;)

Temat: podnoszenie kwalifikacji zawodowych - umowa z pracodawcą

Robercie, temat jest, ponieważ pojawiło się moim zdaniem nadużycie prawa ze strony pracodawcy. Pracodawca zgodził się dofinansować studia pracownikowi, więc została podpisana umowa lojalnościowa. Ja mam problem dokładnie w roztrzygnięciu tego czy okres 3 lat wymieniony we wspomnianym rozporządzeniu obejmuje też pracowników studiujących bez skierowania z zakładu pracy, czy np. tacy pracownicy aby nie zwracać kosztów dofinansowania dla pracodawcy muszą tam pracować dożywotnio? brakuje mi w przepisach prawa konkretnego określenia lat i nie daje mi to spokoju. Z Twoja wypowiedzią (pomijając pierwsze zdanie:)) w zupełności się zgadzam.
Pozdrawiam
Tomasz Sapletta

Tomasz Sapletta JAVA, PHP, NodeJS,
JS, Python | Full
Stack Developer |
DE...

Temat: podnoszenie kwalifikacji zawodowych - umowa z pracodawcą

Czy umowę można rozwiązać jeśli w jednym z paragrafów jest zapis 5 lat do odpracowania (mimo, że maksymalnie mogą być 3 lata)?
Robert Polak

Robert Polak bhp jako silna
strona organizacji a
nie hamulec,
pracodaw...

Temat: podnoszenie kwalifikacji zawodowych - umowa z pracodawcą

Jesli w tym zakresie została zawarta odrebna umowa miedy pracodawca a pracownikiem, to chyba trzeba rozpatrywać na zasadach umowy cywilnoprawnej.
Brak szczgółów zapisów niniejszej umowy.
Powinny byc tam okreslone zasady i tryby rozwiazania umowy.
Nikt nie moze nikogo do niewolniczej pracy jedynie do zwrotu kosztów.
Sfinasowanie to jdna rzecz,
ale sa jeszcze zdarzenia losowe,
mozliwośc rozwiazania umowy przez pracodawcę,
porozumienie stron.

Cytowane rozporzadznie wg mnie tu nie ma zastosowania.

Unas zawierana jest umowa na sfinansowanie kursu szkolenia na operatorów wózków.
Jednak wiąze ona strony tylko na okres 1 roku.

pracownik podpisuje weksel, który jest realizowany, w razie wypowiedznia umowy ze strony pracownika,
w razie wypowiedzenia dyscyplinarnego ze strony zakładu

Umownia nie opowiazuje w razie utratu zdrowia przez pracownika w których traci mozliwość wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku
W razie zmiany miejsca zamieszkania po za obecny w związku zawarcia małzństa i przeprowadzniem się w inne miejsce.

Bylo pare skarg w tej kwesti do sadu pracy wszystki kończyły sie po mysli pracodawcy.

mimo ze umowa nie ma w tresci wpisane skierowanie.



Wyślij zaproszenie do