Małgorzata Orzeł

Małgorzata Orzeł Spedycja Pawbud
koordynator
logistyki krajowej i
miedzyna...

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Chciałam powitać wszystkich którzy noszą nazwisko Kalinowska czy też Kalinowski;-) grupa sie zebrała a tu zero tematów pogadajmy moi drodzy;-) dla Kalinowskich nie ma tematów tabu....;-) Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

zgadzam sie jak najbardziej z Gosia. tutaj mozemy sie smialo wypowiadac. porozmawiajmy kto wie moze odnajdziemy tutaj swoja daleka rodzine a moze nawet ta calkiem bliska.
pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

czy sa jakies zjazdy Kalinowskich?
Małgorzata Orzeł

Małgorzata Orzeł Spedycja Pawbud
koordynator
logistyki krajowej i
miedzyna...

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Ja przynajmniej nie słyszłam o żadnych zjazdach ale można to niedopatrzenie szybko naprawic i zorganizowac jakiś krajowy albo nawet miedzynarodowy zjazd rodu Kalinowskich;-) To swietny pomysł!!!
Małgorzata Orzeł

Małgorzata Orzeł Spedycja Pawbud
koordynator
logistyki krajowej i
miedzyna...

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

ale tu cisza.... Hallooo może jakaś konwersacja by sie nawiązała porozmawiajmy o naszych korzeniach, skad pochodza wasi przodkowie, moze zrobimy małe drzewko genealogiczne???;)))
Robert Kalinowski

Robert Kalinowski Z-ca Dyrektora,
Międzynarodowy Sąd
Arbitrażowy Sp. z o.
o.

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Gosiu, z całą pewnością dla Kalinowskich nie ma tematów tabu. Może być jednak tak, jak w starym dowcipie o dwóch niezwykle mądrych rabinach, którzy podczas wielogodzinnej wspólnej podróżu nie zamienili ani słowa. Bo skoro "on wie wszystko i ja wiem wszystko, to o czym rozmawiać?"

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Jacek K.

Jacek K. Doradca i praktyk z
ponad 20-letnim
doświadczeniem w
zakr...

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Witam wszystkich bardzo Serdecznie i Pozdrawiam z Warszaffki!

Jedsli zjazd to tylko w Kalinowie;-))

konto usunięte

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Jest też taka mała miejscowość w woj. mazowieckim, gminie Łochów, która nosi szczytną nazwę - Kalinowiec. Może tam zjazd. Urokliwa wieś nad rzeką Liwiec. Poddaję pod dyskusję
Adam Kalinowski

Adam Kalinowski Diagnosta
Laboratoryjny

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Witam wszystkich z grona Kalinowskich :) Zjazd oczywiscie TAK, a miejsce to juz chyba nie ma większego znaczenia :)
Dorota K.

Dorota K. Project Development
Manager at Sjaelso
Poland Sp. z o.o.

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

hej,
ostatnio do grona Kalinowskich dolaczyl moj synek. Jas ma obecnie 4 miesiace i z duma nosi nasze nazwisko :-)
Pozdrawiamy z Warszawy

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Dorota K.:
hej,
ostatnio do grona Kalinowskich dolaczyl moj synek. Jas ma obecnie 4 miesiace i z duma nosi nasze nazwisko :-)
Pozdrawiamy z Warszawy


:-)))

Serdecznie gratuluję - wszystkiego najlepszego dla Jasia:-)))

pozdrawiam :-)

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

miło mi gościć w tym zacnym gronie - pozdrowienia dla kalinoszczaków:)

konto usunięte

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Ja też witam i pozdrawiam :)
Tomasz K.

Tomasz K. PR/ Marketing
Sportowy

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Witam Kalinowskich :)
Helena K.

Helena K. Obsługa branży
beauty i spa.

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Witam!

na kiedy jakies spotkanko? może w lutym lub na samym początku marca? gdzies na wiosnę małe SPA lub mały survival ?:)
Adam Kalinowski

Adam Kalinowski Diagnosta
Laboratoryjny

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

własnie, kiedy zlot? macie jakies konkretne propozycje? u mnie w grę wchodzą tylko weekendy, ale pewnie jak i u większości z was :) piszcie gdzie i kiedy, to się jakoś dogramy :) pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

jak najbardziej mi sie podoba pomysl...
termin tez wydaje mi sie na trafiony...
i oczywiscie w gre wchodzi tylko weekend..niestety praca mnie pochlania w tygodniu i nie mam na nic czasu...

pozdrawiam Wszystkich i do zobaczenia
pawel

konto usunięte

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

KALINOWO NOWE
Z 1784 roku pochodzi zapis: Antoni Kalinowski, syn Pawła i Beaty z Szymanowskich, sprzedał 1784 r. część Kalinówki, ta zdrobniała nazwa zapewne dotyczyła właśnie Kalinowa Nowego, które wyodrębniło się z Kalinowa. Z 1793 roku pochodzi następujący zapis: Antoni, syn Marcina, sprzedał Faszczewskiemu, część swoją na Kalinowie Nowym i Starym, Sokołach i Jaźwinach19. Jest to pierwszy zapis, w którym pojawia się bezspornie właśnie nazwa Kalinowo Nowe. Również mapy z tego okresu wspominają o podziale dawnego Kalinowa.W 1827 roku notowano tutaj już 12 domów i 93 mieszkańców20. Wioskę zamieszkiwała drobna szlachta. W 1867 roku włączono ją do gminy Chojany21. W końcu XIX wieku wioska liczyła 11 gospodarstw zamieszkałych przez szlachtę, użytkowała ona 76 ha ziemi, średnie gospodarstwo miało obszar prawie 7 ha22.Dużym problemem miejscowej ludności było rozdrobnienie ziemi. Grunty szlacheckie nigdy nie podlegały takim ograniczeniom jak grunty chłopskie. Dlatego też, gospodarstwa drobnoszlacheckie ciągle ulegały dzieleniu, a rzadko konsolidacji. Spowodowało to wielkie problemy. Ziemia była często dzielona wzdłuż i wszerz, oraz przedzielona niezliczonymi miedzami. Zdarzało się, że jeden gospodarz miał kilkadziesiąt, a nawet kilkaset małych skrawków ziemi rozrzuconych w jednej lub kilku wsiach. Czasem dochodziło do tego, że gospodarz nie miał dokładnego rozeznania, co do swej własności. Powodowało to ogromne straty czasu przy oraniu, sianiu i zbieraniu plonów. Nie do każdego pola dochodziła droga, więc gospodarze posiadający pola „w środku” byli uzależnieni od sąsiadów. Należało uzgadniać zasiewy i czas zbiorów. Jak pisał S. Rosłoniec: „praca zwłaszcza uprawa mechaniczna wymagała ciągłego skupienia uwagi, szlachcic nie może pogrążyć się w niej całkowicie, uwaga jego przede wszystkim zajęta jest tym, że do południa czy wieczora uprawić płóskę tę i tę, że to tych płósek ma się dostać przez płóskę sąsiada, który niezbyt chętnie na to pozwala, następnie zwracać uwagę by nie zdeptać płósek sąsiada, wie dobrze, że sąsiad odpłaci mu z nawiązką”23.W 1921 roku w Kalinowie Nowym istniało 8 domów z 52 mieszkańcami24.Zabytkowy jest tutaj (dane z 1985 roku) dom numer 18, własność Raciborskiego (drewniany, około 1918 rok)25.
KALINOWO SOLKI
Spis pospolitego ruszenia z 1528 roku przekazuje informacje o istnieniu wsi Seło Kalinowo Sułki w parafii Kulesze, była to całkiem spora wioska zamieszkała przez kilkanaście rodzin rycerskich, w sumie wystawili 3 konnych jeźdźców26. Pierwotnie wioskę nazywano Sułki, pochodziła od imienia Sułek (Sulisław). Taka nazwa była używana jeszcze w końcu XVIII wieku. Dopiero w XIX wieku nazwę zmieniono niepoprawnie na Solki27. Mieszkająca tu szlachta przyjęła nazwisko Kalinowscy herbu Ślepowron. Kilku z nich uczestniczyło w akcie przysięgi na wierność królowi polskiemu w 1569 roku, pisali się de Calinowo Szulki28. Spis podatkowy z 1580 roku przekazuje, że wioska miała ponad 11 włók obszaru, mieszkali tu Maciej, syn Marcina oraz Krzysztof, syn Marcina29. W kilka lat później notuje się tutaj Walentego Kalinowskiego, który miał synów: Wawrzyńca, Idziego i Hieronima. Jeden z nich stał się sławny w całej Rzeczpospolitej, ale też w Europie, chociaż nie można go stawiać za wzór. W 1610 roku Idzi Kalinowski walczył w wojskach Dymitra II Samozwańca, który próbował zdobyć tron carów. Następnie zaciągnął się do słynnej chorągwi lisowczyków, lekkiej chorągwi jazdy polskiej znanej z waleczności, ale też z łupiestwa.
W 1619 roku walczył wraz z tą chorągwią na Węgrzech. Na przełomie 1619 i 1620 roku,
w wyniku konfliktów w tej chorągwi, stanął na czele jednej z grup, która wróciła do Polski, plądrując przy okazji Podhale. Rok później stał już na czele chorągwi lisowczyków, która była na żołdzie cesarza austriackiego. W 1621 roku ściągnął go do kraju król Zygmunt III i Kalinowski walczył w wojnie z Turkami, w której się bardzo odznaczył. Gdy nastąpił pokój polsko-turecki, Kalinowski znowu zaciągnął się na żołd cesarski i walczył w Niemczech w wojnie trzydziestoletniej. W 1623 roku wrócił do kraju „Zapisał się tu niesławnie jako dowódca najbardziej łupieżczego oddziału lisowczyków na terenie województwa krakowskiego. Obłożony wyrokami i zagrożony bezpośrednio ujęciem przez siły zbrojne województwa, tylko usilnym staraniom cesarza zawdzięcza ratunek”. Wrócił następnie do Austrii, walczył na Śląsku w Czechach, a nawet z rozkazu cesarskiego łupił północe Włochy. W 1626 roku ponownie wrócił do kraju, lecz okazał się „nieokiełznanym warchołem” i został wydalony z wojska, słuch o nim zaginął30. Kalinowo Sułki przez następne wieki była wsią zamieszkałą przez drobną szlachtę, głównie Kalinowskich, ziemia była cały czas dzielona i sprzedawana, tworząc skomplikowaną strukturę własności. Z 1757 roku zapisano informacje: Kazimierz Kalinowski, syn Pawła, a brat Jana, sprzedał 1757 r. Drozdowskiemu, część swoją na Kalinowie-Sułkach31. Takich zapisów było dziesiątki. W 1827 roku w tej wsi istniało 28 domów i 158 mieszkańców32. Od 1867 roku wioska należała do gminy Wysokie Mazowieckie. W 1891 roku notowano tutaj 35 szlacheckich rolników, było to największe tego typu skupisko na terenie gminy Wysokie Mazowieckie. W sumie uprawiali oni prawie 200 ha, jednak przeważały małe 5 hektarowe gospodarstwa33. Spis powszechny z 1921 roku informuje o 30 domach 169 mieszkańcach tej wsi34.
KALINOWO STARE
Pierwotnie istniała jedna wieś zwana Kalinowo. Już w końcu XV wieku, w dokumencie powołującym powstanie parafii Kulesze, wspomina się też o Kalinowie35. W tym samym czasie część wsi należała też do dóbr książęcych (od 1569 roku do króla) Zatem była to wioska mieszana, szlachecko-monarsza Z części prywatnej, rycerskiej, wytworzyły się wioski Solki i Trojanki (dziś nie istnieją), natomiast część królewska zachowała nazwę Kalinowo. Dobra królewskie podlegały lustracji i taka też nastąpiła w 1576 roku, zapisano wtedy: „Sioło Kalinowo: W tym siele włók 3 gruntu przedniego, to jest: osadnych włók 1/2 , z której płacą po zł pol 2, ciągłych włók 2 i 1/2 , płacą z każdej włóki (....36). Zatem to właśnie w Kalinowie mieszkali chłopi, był to jeden z niewielu przypadków innej własności ziemi niż szlachecka, w parafii kuleszyńskiej. Z 1676 roku pochodzi ciekawy zapis na temat Stanisława Samuela Kalinowskiego, który był łowczym podlaskim i pułkownikiem królewskim, otrzymał on od hetmana zwolnienie od stacyi żołnierskiej dla wsi Kalinowa37. Wojska królewskie miały bowiem prawo przebywać i żywić się we wsiach królewskich, gdyż skarb państwa jak zawsze zalegał z żołdem. Kalinowski uprosił hetmana od rezygnacji ze stacjonowania we wsi królewskich Kalinowo, które zapewne sąsiadowało z jego dobrami. Powodem troski o mieszkańców wsi (stacjonowanie wojsk często źle kończyło się dla mieszkańców) było to, że sam dzierżawił tu ziemię królewską. Zapewne w następnych latach Kalinowscy całkowicie przejęli tę wioskę, która stała się wsią szlachecką. Wspomniany Stanisław Samuel Kalinowski, należał do średniozamożnej szlachty, wywodził się z Solek lub Trojanek, lecz swoją karierę związał z ziemią krakowską. Jego działalność doczekała się wpisu do Polskiego Słownika Biograficznego. Jego synowie również należeli do średniozamożnej szlachty. W końcu XVII wieku żył jego syn Andrzej Kalinowski na Kalinowie poseł na sejmik krakowski. Niektórzy z nich otrzymali urzędy na Litwie.W tym czasie (XVIII wiek) Kalinowo, niegdyś wioska królewska, należała już do Kalinowskich, w wyniku podziałów majątkowych zaczęła się dzielić na dwie części; Kalinowo Stare i Kalinowo Nowe. Z 1793 roku pochodzi następujący zapis: Antoni, syn Marcina, sprzedał Faszczewskiemu, część swoją na Kalinowie Nowym i Starym, Sokołach i Jaźwinach38.

Wyżej opisany Idzi Kalinowski (Kalinowo Solki) źle zapisał się w naszej historii, wyjechał stąd z powodu braku ziemi, której było za mało dla licznych rodzin drobnoszlacheckich. Z ubogiej rodziny pochodził też Karol Kalinowski, który urodził się właśnie w Kalinowie w 1821 roku, lecz brakuje dokładnych danych, w której części tej okolicy szlacheckiej. Skończył gimnazjum w Warszawie. Pracował w fabryce na Solcu jako kreślarz, gdzie wstąpił do tajnej antycarskiej organizacji Związku Narodu Polskiego. W 1844 roku został aresztowany i oddany jako szeregowiec do Korpusu Kaukaskiego, który walczył z góralami kaukaskimi, głównie Czeczenami. W 1846 roku został wzięty do niewoli na Kaukazie. Będąc w niewoli napisał pamiętniki, w których z sympatią opisał Szamila oraz Czeczenów, przeszedł wtedy na islam i przyjął imię Abubeker. W 1848 roku uciekł z niewoli i nadal służył w wojsku carskim. Do kraju wrócił w 1858 roku, pracował w biurze kolejowym. Zmarł w 1882 roku39.
W 1827 roku w tej wsi naliczono 30 domów i 159 mieszkańców40, zapewne był to okres największego rozwoju miejscowości, w następnych latach liczba mieszkańców zaczęła spadać. W 1867 roku włączono ją do gminy Wysokie Mazowieckie. W Kalinowie Starym
w 1891 roku istniały 23 gospodarstwa zamieszkałe przez drobną szlachtę. Wieś miała obszar 104 ha, jednak średnie gospodarstwo liczyło poniżej 5 ha41.Spis powszechny z 1921 roku informuje o 23 domach i 134 mieszkańcach42.W 1922 roku zorganizowano tu jednoklasową szkołę powszechną liczącą początkowo 79 uczniów. Szkoła działała do 1929 roku, nauczycielami byli Stanisław Perkowski i Bronisław Ostrowski43.
Tomasz Kalinowski

Tomasz Kalinowski Radca Prawny,
Kancelaria Radcy
Prawnego

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Witam wszystkich Kalinowskich. Mi również podoba się pomysł zjazdu Kalinowskich - miejsce i czas do ustalenia - ale fajnie by było gdyby taki zjazd odbył się w Kalinowie :)

Temat: Grono Kalinowskich ;-)

Witam wszystkich Kalinosiów. I widzę, że jest też jeden osobnik co nazywa się dokładnie tak jak ja :)

Następna dyskusja:

Spotkanie Kalinowskich ;)




Wyślij zaproszenie do