konto usunięte

Temat: Blog o "zawieszonym obowiazku"

Ogladam wlasnie cos takiego
http://www.tvn24.pl/-1,1583507,0,1,na-cieciach-ucierpi...
i postanowilem poszukac czegos wiecej.

O tym jakie znaczenie ma powszechna służba wojskowa obywateli dla bezpieczeństwa państwa wskazuje też Konstytucja RP. Wśród obowiązków ciążących na obywatelach jest też ustanowiony „powszechny obowiązek obrony” („Obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny”, art. 85 p. 1). A w punkcie 2 tego artykułu dodaje: „Zakres obowiązku służby wojskowej określa ustawa”. Ten zakres znajdujemy w ustawie „o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej” która w art. 1. stwierdza: „Obrona Ojczyzny jest sprawą i obowiązkiem wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej”. Zastanawiam się w jaki sposób MON chce wykonać obowiązek powszechnej obrony rezygnując ze służby wojskowej obywateli. Zapewne jakimś unikiem przed kolizją z normą konstytucyjną jest przyjęta w MON formuła „zawieszenia”, a nie zniesienia poboru. Ciekawe jednak jak zostanie nazwana nowa ustawa o służbie wojskowej, czy w art. 1. tej nowej ustawy przeczytamy, że obrona Ojczyzny nie jest obowiązkiem każdego obywatela, a tylko tego, który zdecyduje się na zawodową służbę w wojsku? Zresztą może takiej ustawy wcale nie będzie bowiem na stronie internetowej MON można przeczytać, że „Sejm pracuje w tej chwili nad tzw. „małą nowelizacją” ustaw o powszechnym obowiązku obrony”.

Optymistyczne w tym wszystkim jest tylko jedno, co zostało zawieszone, to można też odwiesić.

http://szeremietiew.blox.pl/2008/08/ZAWIESZONY-OBOWIAZ...

Czy dawny minister dywagujac nad mozliwa nowa ustawa (jej nazwa) dotyczaca wszystkich obywateli zadaje wlasciwe pytania?

Ustawa tj nowelizacja wedle zapowiedzi miala sie pojawic do konca tego tygodnia.Romuald K. edytował(a) ten post dnia 28.01.09 o godzinie 03:35